Yuvarlak Kalça İçin Ne Yapmalı?

/ 29 Ocak 2020 / / yorumsuz
Yuvarlak Kalça İçin Ne Yapmalı?

Hareketsiz yaşam tarzı, sürekli oturulması gereken işler ve bunlar gibi faktörler nedeniyle kişilerde, düz popo oluşabilir. Her kadın yuvarlak ve dik bir popoya sahip olmak ister.

Buna sahip olabilmek için birkaç basit hareket yapmak ve yaşam tarzınızı değiştirmek yeterlidir. Siz de yuvarlak kalça için ne yapmalı diyenlerdenseniz, işte birkaç püf noktası…

Kalça ne kadar sürede şekillenir?

güzel kalça

Kalçaların yuvarlak ve dik bir hale gelmesi için her gün düzenli egzersizler yapmanız ve hareketli yaşam tarzına geçmeniz gerekir. Eğer sürekli oturarak çalışmak zordaysanız, saat başı mola vererek 5 dakika kadar yürümeye özen göstermelisiniz. Ayrıca uyuma pozisyonu gibi etkenler de kalçalar için çok önemlidir.

Sürekli cenin pozisyonunda uyuyorsanız, kalçalarınız düz hale gelebilir. Günde yarım saat ile bir saat arasında yuvarlak kalça egzersizleri yaparsanız, hayal ettiğiniz yuvarlak kalçaya kısa süre içinde ulaşabilirsiniz.

Kalça dikleştirme hareketleri nelerdir?

popo dikleştirme

Kalça dikleştirme için basit ama her gün uygulamanız gereken bir takım egzersiz hareketleri bulunur. Kalça dikleştirme hareketleri ile yaklaşık 3 ay gibi kısa bir süre içinde istediğiniz yuvarlak kalça görünümüne ulaşabilirsiniz.

Squat hareketi;

squat

Sguat, tartışmasız olarak kalça ve bacak görünümünü güzelleştiren bir harekettir. Bu hareketi başlangıç olarak günde 2 set halinde, 10 kez tekrarlamanız gerekir. Sonraki günlerde sayısını arttırmalısınız. 2 haftanın sonunda 3 set ve 10’ar kez olarak yapmaya devam edebilirsiniz.

Bu hareketi ayaklarınızı omuz hizasına gelecek şekilde açarak ve ellerinizi öne doğru uzatarak, oturup kalkma şeklinde yapmalısınız. Ellerinize 1 ya da 1,5 kilo olan ağırlıklar almanız halinde, hareket daha etkili olacaktır.

Front lunge hareketi;

kalça hareketleri

Ayaklarınızı omuz hizasında açarak vücudunuzu dik bir pozisyona getirdiğiniz ve bir adımınızı öne doğru atarken diğer dizinizi kırarak, ancak yere değdirmeden uygulayacağınız bu hareket ile kalça şekillendirme yapabilirsiniz.

Bu hareketi günde 2 set olarak 10 kez tekrarlamanız gerekir. Daha sonra arttırarak devam etmelisiniz. 3 haftanın sonunda set sayısını 3’e çıkarak yine her sette 10 kez tekrarlamalısınız.

Glute kickback hareketi;

kalça büyütmek

Yere yüz üstü emekleme pozisyonunda yatarak yapacağınız bu harekette dirseklerinizi düz bir şekilde yere koyarak bacaklarınızdan birini yukarı kaldırmalısınız.

Diz yere koyulmadan bacak yukarı ve aşağı kaldırılarak uygulanan bu hareket ile hem bacaklar hem de kalça şekillendirme yapılabilir. Bu hareketi her bacak için 2 set olarak ve 15’er kez tekrarlamalısınız. 3 hafta sonunda set sayısını 3’e çıkarmalı ve hareketi 25’e çıkarmalısınız.

Kalça yukarı;

kalça sıkılaştırma hareketi

Sırt üstü matlara uzanarak yapılan bu harekette bacaklar bükülür ve bel yukarı kaldırılır. Bu sayede kalçalar sıkılaşır ve şekillenir. Kalça yukarı kaldırıldığında 60 saniye kalınmadır.

Bu hareketi günde 3’er set olmak üzere 15 kez yapmalısınız. 3 hafta sonunda set sayısını arttırabilir ve hareket tekrarını 25’e çıkarabilirsiniz.