Yüksek Topuklu Ayakkabı Neden Çekici Gelir?

/ 17 Nisan 2019 / 99 views / yorumsuz
Yüksek Topuklu Ayakkabı Neden Çekici Gelir?

Kadınların şüphesiz ki en rahatsız olduğu ayakkabılar yüksek topuklu olan ayakkabılardır. Kadınlar, daha güzel ve alımlı görünmek için yüksek topuklu ayakkabı giymeyi tercih ederler. Ancak bu onlara eziyeti de beraberinde getirmektedir. Akşama doğru şişen ve su toplayan ayaklar, ağrıyan tabanlar… Bunlara rağmen her kadının dolabında, minik bir servet değerinde topuklu ayakkabısı vardır. Bayanlar spor ayakkabı giymeyi tercih etse bile özel günlerinde giymek için dolaplarında mutlaka topuklu ayakkabı bulundurur. Peki, kadınlar neden hem bu kadar rahatsız olup hem de ısrarla topuklu ayakkabı giymeyi tercih eder? Nedir bu topuklu ayakkabının hikayesi?

Topuklu ayakkabı neden icat edildi?

Kadınların neden yüksek topuklu ayakkabı tercih ettiğine değinmeden önce bu ayakkabıların çıkış hikayesini anlatalım;

Yapılan araştırmalara göre M.Ö. yaşayan insanlar, atın pisliklerine basamamak ve daha rahat ata binmek için topuklu ayakkabı giymişlerdir. Hatta, topuklu ayakkabıları ilk olarak erkekler giymeye başlamışlardır. Toprağa basmamak ve ayakların toprağa girmemesi için tercih edilen bu ayakkabılar zaman içinde asillerin giydiği bir ayakkabıya dönüşmüştür. Aristokrasi dönemine bakıldığında asillerin erkeklerinin ve kadınlarının topuklu ayakkabı giydiğini, normal halka ise topuklu ayakkabının yasaklandığını görüyoruz. Hatta asillik mertebesi yükseldikçe, ayakkabıdaki topuk boyu da yükselmiştir. Sonraki dönemlerde unutulan topuklu ayakkabı, İngiltere’de popüler olmuştur. Fransa’da ise sokağa atılan pisliklere basmamak için kullanılmış, ancak daha sonra çekiciliğin simgesi olmuştur.

Her gün giyen ve ayakları ağrıdıktan sonra topuklu ayakkabı neden icat edildi diye soran kadınlar, aslında at pisliğine basmamak için bu ayakkabıların kullandığını öğrendiğinde şaşırmaktadır.

Kadınlar neden topuklu ayakkabı giyer?

Kadın ya da erkek herkesin merak ettiği ve araştırdığı soru, kadınlar neden topuklu ayakkabı giyer sorusudur. Kadınlar, aslına bakıldığında kendini daha güvenli hissetmek, toplumda daha fazla yer almak ve karşı cins tarafından daha çok beğenilmek için topuklu ayakkabı giymeyi tercih eder. Yüksek topuklu ayakkabılar, aslında şıklığın ve popülerliğin simgesidir. Bu konuda pek çok ülkede geniş çaplı araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalarda kadınların ve erkeklerin yürüyüşleri gözlemlenmiş, topuklu ayakkabının etkileri incelenmiştir.

Topuklu ayakkabı kalçayı kaldırır mı sorunun cevabı, yapılan bu araştırmaların sonucunda evet olarak yanıtlanabilir. Topuklu ayakkabılar kadınların pelvik ve kalça bölgesini daha çok hareket ettirmesine neden olur. Erkekler yürürken yalnızca baş bölgeleri hareket ederken kadınların kalça ve bel bölgelerini hareket ettirdiği gözlemlenmiştir. Yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınların yürüyüşlerinin daha sık adımlarla ve ritimli olduğu kanıtlanmıştır. Topuklu ayakkabının erkekler üzerindeki etkisi, yapılan bu araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Erkekler topuklu ayakkabı giyen kadınları, daha çok kalçalarını hareket ettirdikleri ve estetik göründükleri için beğenmektedir.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Vücut Tipine Göre Giyinme Tüyoları Erkek Kadın
Vücut tipine göre giyinme tüyoları eşliğinde güzel ve şık giyinmek için modayı takip etmek elbette önemlidir. Ancak yalnız başına yeterli değildir. Kendinize yakışan kıyafetleri giyinmek için öncelikle vücut tipinizi belirlemeniz..
Yüz Şekline Göre Saç Modelleri Erkek Kadın
Yüz şekline göre saç modelleri, erkek ve kadın bireyler dış görüşünüze önem veriyorsanız, saç şeklinizin yüzünüze göre olması gerektiğini bilmelisiniz. İyi bir saç kesimi beğenmediğiniz tarafları gölgelerken, beğendiğiniz tarafları da..
Zayıf Görünmek İçin Nasıl Giyinmeli Tesettür
Zayıf görünmek için nasıl giyinmeli tesettür konusunda en önemli detaylardan biri, vücutlarını tanıyıp fazlalıklarının olduğu bölgeyi zayıf gösterecek bir kombin yapmaları gerekmesidir. Tesettürlülerin zayıf görünmek için nasıl giyinmesi gerektiği tavsiyesi..
Genç Gösteren Tesettür Giyim Modelleri
Genç gösteren tesettür giyim modelleri tesettürlü kadının kendi tarzını yansıtması için önemlidir. Genç gösteren tesettür giyim modellerinin arasında seçim yapılırken hareket özgürlüğünün kısıtlanmamasına da dikkat edilmelidir. Gün boyunca kendilerini daha rahat..
Modern Tesettür Giyim Tarzları
Modern tesettür giyim tarzları ; kişinin yaşam tarzı hakkında bilgi edinilebilmesine fırsat vermektedir. Tesettürlü kadınların kendilerini ve yaşam tarzlarını tanımaları durumunda; alışverişlerinde ürün seçmeleri daha kolay olmaktadır. Modern tesettür giyim..
Eşleri Ünlü Olmayan Ünlüler Türk
Eşleri ünlü olmayan Türk ünlüler; oldukça fazla sayıdadır ve genellikle magazinde çok fazla yer almayı tercih etmeyen kişilerdir. Eşleri ünlü olmayan ünlüler içerisinde olanların bazıları; Tarkan gibi hayranları ile evlilik kararı..