Moda

Yüksek Topuklu Ayakkabı Neden Çekici Gelir?

Yüksek Topuklu Ayakkabı Neden Çekici Gelir?

Kadınların şüphesiz ki en rahatsız olduğu ayakkabılar yüksek topuklu olan ayakkabılardır. Kadınlar, daha güzel ve alımlı görünmek için yüksek topuklu ayakkabı giymeyi tercih ederler. Ancak bu onlara eziyeti de beraberinde getirmektedir. Akşama doğru şişen ve su toplayan ayaklar, ağrıyan tabanlar… Bunlara rağmen her kadının dolabında, minik bir servet değerinde topuklu ayakkabısı vardır. Bayanlar spor ayakkabı giymeyi tercih etse bile özel günlerinde giymek için dolaplarında mutlaka topuklu ayakkabı bulundurur. Peki, kadınlar neden hem bu kadar rahatsız olup hem de ısrarla topuklu ayakkabı giymeyi tercih eder? Nedir bu topuklu ayakkabının hikayesi?

Topuklu ayakkabı neden icat edildi?

Kadınların neden yüksek topuklu ayakkabı tercih ettiğine değinmeden önce bu ayakkabıların çıkış hikayesini anlatalım;

Yapılan araştırmalara göre M.Ö. yaşayan insanlar, atın pisliklerine basamamak ve daha rahat ata binmek için topuklu ayakkabı giymişlerdir. Hatta, topuklu ayakkabıları ilk olarak erkekler giymeye başlamışlardır. Toprağa basmamak ve ayakların toprağa girmemesi için tercih edilen bu ayakkabılar zaman içinde asillerin giydiği bir ayakkabıya dönüşmüştür. Aristokrasi dönemine bakıldığında asillerin erkeklerinin ve kadınlarının topuklu ayakkabı giydiğini, normal halka ise topuklu ayakkabının yasaklandığını görüyoruz. Hatta asillik mertebesi yükseldikçe, ayakkabıdaki topuk boyu da yükselmiştir. Sonraki dönemlerde unutulan topuklu ayakkabı, İngiltere’de popüler olmuştur. Fransa’da ise sokağa atılan pisliklere basmamak için kullanılmış, ancak daha sonra çekiciliğin simgesi olmuştur.

Her gün giyen ve ayakları ağrıdıktan sonra topuklu ayakkabı neden icat edildi diye soran kadınlar, aslında at pisliğine basmamak için bu ayakkabıların kullandığını öğrendiğinde şaşırmaktadır.

Kadınlar neden topuklu ayakkabı giyer?

Kadın ya da erkek herkesin merak ettiği ve araştırdığı soru, kadınlar neden topuklu ayakkabı giyer sorusudur. Kadınlar, aslına bakıldığında kendini daha güvenli hissetmek, toplumda daha fazla yer almak ve karşı cins tarafından daha çok beğenilmek için topuklu ayakkabı giymeyi tercih eder. Yüksek topuklu ayakkabılar, aslında şıklığın ve popülerliğin simgesidir. Bu konuda pek çok ülkede geniş çaplı araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalarda kadınların ve erkeklerin yürüyüşleri gözlemlenmiş, topuklu ayakkabının etkileri incelenmiştir.

Topuklu ayakkabı kalçayı kaldırır mı sorunun cevabı, yapılan bu araştırmaların sonucunda evet olarak yanıtlanabilir. Topuklu ayakkabılar kadınların pelvik ve kalça bölgesini daha çok hareket ettirmesine neden olur. Erkekler yürürken yalnızca baş bölgeleri hareket ederken kadınların kalça ve bel bölgelerini hareket ettirdiği gözlemlenmiştir. Yüksek topuklu ayakkabı giyen kadınların yürüyüşlerinin daha sık adımlarla ve ritimli olduğu kanıtlanmıştır. Topuklu ayakkabının erkekler üzerindeki etkisi, yapılan bu araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Erkekler topuklu ayakkabı giyen kadınları, daha çok kalçalarını hareket ettirdikleri ve estetik göründükleri için beğenmektedir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL