Sağlık

Yüksek Ateş Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

Yüksek Ateş Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

İnsanların normal vücut sıcaklığı 36,5 ile 37,5 derece arasındadır. Vücut sıcaklığı, sabahları düşük olurken, akşamları yükselir. Genel olarak olarak vücut sıcaklığının en yüksek olduğu saat dilimleri 16:00 ile 19:00 arasındadır. Bu zaman dilimlerinde yükselen ateş değerleri, belirtilen vücut sıcaklıklarının üzerine çıkamaz. Eğer normal vücut sıcaklığının üzerine çıkan sıcaklık değerleri varsa, mutlaka bir sağlık sorunumuz olduğu anlaşılır. Bu sorun da yüksek ateş olabilir.

Yüksek ateş, normal vücut sıcaklığının yükselmesi anlamına gelir. Yüksek ateşin, Literatürdeki adları ise hipertermi veya pireksi olarak tanımlanır. Yüksek ateş neden olur? sorusu bu noktada kişilerde bazı enfeksiyonların, iltihapların veya yabancı bir maddeye karşı vücudun gösterdiği tepki olarak cevaplanır. Bir takım mikrop çeşitleri vücut ısısı ile çoğaldıkları için, vücut bir tepki olarak sıcaklığı yükseltir ve mikropları öldürmeye çalışır. Yüksek ateşin kesin olarak neye bağlı olduğu yapılacak kontrollerde ancak ortaya çıkar. Yüksek ateşe sebebiyet verebilecek bir çok faktör olabilir.

Yüksek Ateşin Nedenleri Nelerdir?

1- Soğuk Algınlığı ve Grip: Bu hastalıklar vücut ısısının yükselmesine neden olur. Grip ve soğuk algınlığı ile birlikte ateşin ortalama değerleri 37,8 ile 40,0 derece arasına gelir. Bu iki hastalığa yakalananların, yüksek ateşin dışında titreme, terleme, üşüme, eklemlerde ağrı gibi sorunları da oluşur. Yüksek ateş 2-3 gün kadar devam eder ve sonrasında giderek normale döner. Ani ateş yükselmesi ve düşmesi bebeklerde sıklıkla görülebilir. Yetişkinlerde ise bu daha nadir görülür.

2- Boğaz Enfeksiyonu: Boğazda meydana gelen inflamasyon sonucunda bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle yüksek ateş meydana gelebilir. Bu enfeksiyon, her yaştaki kişilerde oluşabilir. Özellikle 5 ile 15 yaş arasındaki çocuklarda sıklıkla görülür. Enfeksiyon, hapşırma ve öksürme ile bir kişiden diğerine geçebilir. Boğaz ağrısı, yüksek ateş ve baş ağrısı mevcut ise enfeksiyona yakalanma şansınız yüksektir.

3- Kan Zehirlenmesi: İlginç ki bu hastalık, kalp krizinden bile daha fazla öldürücü bir orana sahiptir. Tüm dünyada yaygın olan bu vakada, ortalama her yıl 20-30 milyon insan hayatını kaybetmektedir. Geçmeyen ateş sorunlarının altında genellikle bu hastalık yatar. Vücudun bağışıklık sistemi bir enfeksiyonla savaşmak için kan dolaşımına kimyasallar bırakır. Bu bırakılan kimyasallar neticesinde vücut iltihaplanabilir ve ardından septik şok oluşabilir. Bu durumlarda kan zehirlenmesi oluşur ve insan hayatı tehlikeye girer. Belirtileri, 38,3 derece üzerinde yüksek ateş veya 35,5 derece altında düşük ateştir.

4- Gıda Zehirlenmesi: Her 6 kişiden 1’i genel olarak gıda zehirlenmesi yaşar. Bazı gıda zehirlenme vakalarında kişiler hiç bir şey anlamadan sona ererken, bazı vakalarda ise, mide bulantısı, kusma, ishal ve ateş yükselmesi görülür. Gıda zehirlenmesi yaşayan kişilerin, vücut sıcaklıkları oldukça yüksek seviyelere ulaşır.

5- Tüberküloz (Verem): Verem hastalığı Mycobacterium tuberculosis adlı bir bakteriden dolayı meydana gelir. Bu hastalıkta, bakteri akciğere yerleşir ve vücudun çeşitli bölgelerine yayılabilir. Verem hastalığına yakalanan kişilerde, sebepsiz yere ateş yükselmeleri görülür.

6- Kemik Enfeksiyonları: Bakteri ve mantarlardan kaynaklanan kemik enfeksiyonlarında deri üzerinde kızarıklık ve sıcaklık meydana gelir. Ayrıca hassasiyet, yüksek ateş ve kemik yakınında bulunan yaradan iltihap akması gibi belirtileri vardır.

Yüksek Ateş Belirtileri Nelerdir?

Titreme, terleme, iştahsızlık, su kaybı, yorgunluk ve halsizlik, halüsinasyonlar, havale geçirme, baş ağrısı, kaslarda ağrılar, dudakta uçuk gibi belirtileri mevcuttur.

Yüksek Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

Uzman hekim tarafından yapılacak kontrollerin ardından, verilecek gerekli ateş düşürücü ilaçlar ile tedavi edilebilir. Ciddi bir hastalıktan kaynaklanan yüksek ateş probleminiz yoksa, bir kaç gün içinde ateş kendiliğinden geçecektir. Ciddi bir hastalık nedeniyle yüksek ateş problemi yaşıyorsanız, tedavi süreci uzayabilir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL