Yüksek Ateş Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

/ 21 Mart 2019 / 89 views / yorumsuz
Yüksek Ateş Neden Olur? Nedenleri Nelerdir?

İnsanların normal vücut sıcaklığı 36,5 ile 37,5 derece arasındadır. Vücut sıcaklığı, sabahları düşük olurken, akşamları yükselir. Genel olarak olarak vücut sıcaklığının en yüksek olduğu saat dilimleri 16:00 ile 19:00 arasındadır. Bu zaman dilimlerinde yükselen ateş değerleri, belirtilen vücut sıcaklıklarının üzerine çıkamaz. Eğer normal vücut sıcaklığının üzerine çıkan sıcaklık değerleri varsa, mutlaka bir sağlık sorunumuz olduğu anlaşılır. Bu sorun da yüksek ateş olabilir.

Yüksek ateş, normal vücut sıcaklığının yükselmesi anlamına gelir. Yüksek ateşin, Literatürdeki adları ise hipertermi veya pireksi olarak tanımlanır. Yüksek ateş neden olur? sorusu bu noktada kişilerde bazı enfeksiyonların, iltihapların veya yabancı bir maddeye karşı vücudun gösterdiği tepki olarak cevaplanır. Bir takım mikrop çeşitleri vücut ısısı ile çoğaldıkları için, vücut bir tepki olarak sıcaklığı yükseltir ve mikropları öldürmeye çalışır. Yüksek ateşin kesin olarak neye bağlı olduğu yapılacak kontrollerde ancak ortaya çıkar. Yüksek ateşe sebebiyet verebilecek bir çok faktör olabilir.

Yüksek Ateşin Nedenleri Nelerdir?

1- Soğuk Algınlığı ve Grip: Bu hastalıklar vücut ısısının yükselmesine neden olur. Grip ve soğuk algınlığı ile birlikte ateşin ortalama değerleri 37,8 ile 40,0 derece arasına gelir. Bu iki hastalığa yakalananların, yüksek ateşin dışında titreme, terleme, üşüme, eklemlerde ağrı gibi sorunları da oluşur. Yüksek ateş 2-3 gün kadar devam eder ve sonrasında giderek normale döner. Ani ateş yükselmesi ve düşmesi bebeklerde sıklıkla görülebilir. Yetişkinlerde ise bu daha nadir görülür.

2- Boğaz Enfeksiyonu: Boğazda meydana gelen inflamasyon sonucunda bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle yüksek ateş meydana gelebilir. Bu enfeksiyon, her yaştaki kişilerde oluşabilir. Özellikle 5 ile 15 yaş arasındaki çocuklarda sıklıkla görülür. Enfeksiyon, hapşırma ve öksürme ile bir kişiden diğerine geçebilir. Boğaz ağrısı, yüksek ateş ve baş ağrısı mevcut ise enfeksiyona yakalanma şansınız yüksektir.

3- Kan Zehirlenmesi: İlginç ki bu hastalık, kalp krizinden bile daha fazla öldürücü bir orana sahiptir. Tüm dünyada yaygın olan bu vakada, ortalama her yıl 20-30 milyon insan hayatını kaybetmektedir. Geçmeyen ateş sorunlarının altında genellikle bu hastalık yatar. Vücudun bağışıklık sistemi bir enfeksiyonla savaşmak için kan dolaşımına kimyasallar bırakır. Bu bırakılan kimyasallar neticesinde vücut iltihaplanabilir ve ardından septik şok oluşabilir. Bu durumlarda kan zehirlenmesi oluşur ve insan hayatı tehlikeye girer. Belirtileri, 38,3 derece üzerinde yüksek ateş veya 35,5 derece altında düşük ateştir.

4- Gıda Zehirlenmesi: Her 6 kişiden 1’i genel olarak gıda zehirlenmesi yaşar. Bazı gıda zehirlenme vakalarında kişiler hiç bir şey anlamadan sona ererken, bazı vakalarda ise, mide bulantısı, kusma, ishal ve ateş yükselmesi görülür. Gıda zehirlenmesi yaşayan kişilerin, vücut sıcaklıkları oldukça yüksek seviyelere ulaşır.

5- Tüberküloz (Verem): Verem hastalığı Mycobacterium tuberculosis adlı bir bakteriden dolayı meydana gelir. Bu hastalıkta, bakteri akciğere yerleşir ve vücudun çeşitli bölgelerine yayılabilir. Verem hastalığına yakalanan kişilerde, sebepsiz yere ateş yükselmeleri görülür.

6- Kemik Enfeksiyonları: Bakteri ve mantarlardan kaynaklanan kemik enfeksiyonlarında deri üzerinde kızarıklık ve sıcaklık meydana gelir. Ayrıca hassasiyet, yüksek ateş ve kemik yakınında bulunan yaradan iltihap akması gibi belirtileri vardır.

Yüksek Ateş Belirtileri Nelerdir?

Titreme, terleme, iştahsızlık, su kaybı, yorgunluk ve halsizlik, halüsinasyonlar, havale geçirme, baş ağrısı, kaslarda ağrılar, dudakta uçuk gibi belirtileri mevcuttur.

Yüksek Ateş Nasıl Tedavi Edilir?

Uzman hekim tarafından yapılacak kontrollerin ardından, verilecek gerekli ateş düşürücü ilaçlar ile tedavi edilebilir. Ciddi bir hastalıktan kaynaklanan yüksek ateş probleminiz yoksa, bir kaç gün içinde ateş kendiliğinden geçecektir. Ciddi bir hastalık nedeniyle yüksek ateş problemi yaşıyorsanız, tedavi süreci uzayabilir.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Hidrofeyşıl Cilt Bakımı – HydraFacial Cilt Bakımı
HydraFacial cilt bakımı; cildin yenilenmesini, akne ve lekelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. HydraFacial cilt bakımı kapsamında cihaz, enjeksiyon ve benzer yöntemler ile cildin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. HydraFacial Cilt Bakımı Uygulamasının..
Adet Bittikten Sonra Gelen Leke
Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir. Adet Bittikten Sonra..
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur
Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşma sebepleri; karaciğer rahatsızlıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabı; vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar da..