Sağlık

Yüksek Ateş Nasıl Düşer?

Yüksek Ateş Nasıl Düşer?

Yüksek ateş, vücut içine yerleşen bir enfeksiyonun verdiği problemden dolayı meydana gelir. Bu problem kimi zaman boğaz enfeksiyonundan kaynaklanırken, kimi zamanda çok ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir.

Çocuklarda kulaktan ölçüm değeri 38,1 derece ve üzeri, ağızdan ölçümlerde 37,6 derece ve üzeri, koltuk altı ölçümlerde 37,4 derece ve üzerinde sıcaklık görülüyorsa, yüksek ateş problemi var demektir. Yetişkinlerde ise bu oranlar şöyledir, kulaktan ölçüm 38 derece ve üzeri, ağızdan ölçüm 37,8 derece ve üzeri, koltuk altı ölçüm 37,2 derece ve üzeri şeklindedir.

Yüksek Ateş Neden Meydana Gelir?

Yüksek ateşin nedenleri arasında bir çok faktör sıralanabilir. Vücuttaki enfeksiyon veya hastalık dolayısıyla, tepki olarak bağışıklık sistemi problemleri başlar ve buna bağlı olarak vücut ısısında yükselme meydana gelir. Vücut ısısının yükselme nedeni ise, enfeksiyonu veya hastalığa ait organizmaları öldürmektir. Yüksek ateşin ortaya çıkması bir nevi iyiye işarettir. Çünkü ateş yükselmesi ile vücut içindeki hastalık yok edilebilir. Tabi yine de aşırı yüksek ateşlenmeler sonucunda da ağır problemler yaşanabilir.

Yüksek ateşin nedenleri; Bakteriler ve virüsler, güneş çarpması, enfeksiyonlar, iltihaplanmalar, bir takım ilaçlar, difteri ve tetanos gibi aşılar, bağırsak hastalığı, kan pıhtılaşması, çocuklarda diş çıkarma, gıda zehirlenmesi ve kanser gibi faktörler, yüksek ateşin nedenleri arasındadır.

piamet
çocuklarda yüksek ateş neden olur nasıl geçer

Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Yüksek ateş nasıl düşer, sorusunun cevabı 2 farklı tedavi şeklinden geçer. Bunlardan birisi uzman hekim tarafından verilecek ilaçlar ile yapılırken, diğeri de evinizde yapacağınız uygulamalardır. 

Yüksek ateş şikayeti ile gittiğiniz bir hekim, problemin büyüklüğüne göre reçeteli veya reçetesiz ilaçlar verecektir. Reçetesiz ilaçlarda, yüksek ve orta düzeyde seyreden ateşlenmeler için Advil, Aspirin gibi ateş düşürücüler verilir. Reçeteli ilaçlarda ise, antibiyotik gibi soruna direk etki eden ilaçlar verilebilir. Eğer hafif bir soğuk algınlığından kaynaklanan yüksek ateş probleminiz varsa büyük ihtimal reçetesiz ilaçlar verilecektir. Fakat boğaz veya vücut içindeki bir enfeksiyon sebebiyle ateşiniz yükseliyorsa, o zaman doktor antibiyotik tedavisi uygular.

Evde tedavi olarak ise, kendi başınıza yapabileceğiniz bir takım unsurlar bulunuyor. Ateşlenme vücuttan çok fazla su atılmasına sebep olduğu için, bolca su, taze sıkılmış meyve suyu ve çorba içilmelidir. Bol bol dinlenmeli ve kendinizi mümkün olmadığı sürece yormamalısınız. Ateşlenme ile birlikte üzerinizde varsa kalın kıyafetleri çıkartmalı ve daha ince rahat edebilecek giysiler giymelisiniz. Bulunduğunuz odanın ısısı yüksek olmamalıdır. Ateşlenme ile kişilerde üşüme ve titreme olacağından ötürü üzerinize sadece battaniye ve yorgan örtmelisiniz.

Ilık su ile duş almakta çok önemlidir. Vücut direncini yükseltir ve ateşin düşmesinde yardımcı olur. Dikkat edin banyo yaparken su ne çok sıcak, nede çok soğuk olmalıdır. Duş sonrası bol limonlu çorba içebilirsiniz. Özellikle tarhana çorbası iyi gelmektedir. Son olarak ara ara kekik, adaçayı vb. doğal bitki çayları tüketebilirsiniz.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL