Yeni Doğan Bebek Alışverişinde Neler Alınmalı?

/ 4 Haziran 2019 / 2.495 views / yorumsuz
Yeni Doğan Bebek Alışverişinde Neler Alınmalı?

Bebeğiniz doğmadan önce mutlaka çantasını hazırlamalısınız. Hamileliğinizin son ayına girdiğinizde her an doğum gerçekleşebilir. Bu nedenle tedbirli olmalı ve bebeğiniz için son hazırlıkları yapmalısınız. Hem hastane hem de ev için bebeğinize gerekli olacak şeyleri bilmeniz gerekir. Yeni doğacak çocuk için alınması gerekenler, hastane ve ev için ayrı ayrı seçilmeli ve mutlaka yıkanarak hazırlanmalıdır.

Yeni doğan bebek için alınması gerekenler listesi;

Temizlik önemli;

Bebeğiniz yeni doğduğu andan itibaren temizlenmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle hastane çantanızda ve evinizde bebek pudrası, bebek yağı, alt temizleme mendili ve alt temizleme havlusu bulundurmanız gerekir. Bunları hastane ve ev için ayrı ayrı alabilirsiniz. Çünkü hastanede kullandıklarınızı evinize getirmek istemeyebilirsiniz.

Ağız silme mendili;

 

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren aç olacaktır. Onu ilk emzirdiğiniz andan itibaren de fazla emdiğini çıkaracaktır. Bu durum bir yaşına kadar her gün birkaç defa tekrarlanır. Bu nedenle ağız silme mendillerini ve bebeğiniz için uygun olan yakalıkları mutlaka evinizin baş köşesine koymalısınız.

Bebek bezleri;

Yeni doğan bebeğiniz için kilosuna uygun olan bebek bezlerinden almalısınız. Doğumdan önce kilosu hakkında doktorunuz tarafından bilgi verilecektir. Doğumdan sonra bebeğiniz yaklaşık olarak 200-300 gram verecektir. Bunu da hesaba katarak ona uygun yeni doğan bezlerinden birkaç paket almalısınız.

Alt değiştirme yatağı;

Bebeğinizin rahat etmesi için mutlaka alt değiştirme yatağınız olmalıdır. Özellikle doğumunuzu sezaryen olarak yaptıysanız, alt değiştirme yatağı sizin için büyük kolaylık olacaktır. Bu yataklar ile bebeğinizin altını rahatlıkla değiştirebilir ve bakımını yapabilirsiniz.

Bebek kıyafetleri;

Bebeğiniz yeni doğduğunda, dışarıdaki havaya uyum sağlayamaz. Bu nedenle ona uygun pamuklu giysiler tercih etmelisiniz. Bebeğiniz için hastaneye en az iki takım götürmeniz gerekir çünkü sık sık üstünü değiştirmeniz gerekebilir. Yeni doğan bebekler için set halinde satılan takımlardan almanız faydalı olacaktır. Bu takımların içinde, ihtiyacınız olan her şey bulunur.

Bebek maması;

Bebeğiniz yeni doğduğu andan itibaren doktorlar, anne sütün alana kadar onun aç kalmaması ve sarılık olmaması için doğar doğmaz beslenmesini isteyecektir. Bu nedenle yanınızda biberon ve bebek maması bulundurmanız gerekir. Bebeğinize 1 ölçek mama vermelisiniz. Eğer sütünüz yeterli değilse, hastaneden çıkana kadar birkaç kez daha mama vermeniz gerekecektir.


Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..