Gündem Moda

Yeni Doğan Bebek Alışverişinde Neler Alınmalı?

Yeni Doğan Bebek Alışverişinde Neler Alınmalı?

Bebeğiniz doğmadan önce mutlaka çantasını hazırlamalısınız. Hamileliğinizin son ayına girdiğinizde her an doğum gerçekleşebilir. Bu nedenle tedbirli olmalı ve bebeğiniz için son hazırlıkları yapmalısınız. Hem hastane hem de ev için bebeğinize gerekli olacak şeyleri bilmeniz gerekir. Yeni doğacak çocuk için alınması gerekenler, hastane ve ev için ayrı ayrı seçilmeli ve mutlaka yıkanarak hazırlanmalıdır.

Yeni doğan bebek için alınması gerekenler listesi;

Temizlik önemli;

Bebeğiniz yeni doğduğu andan itibaren temizlenmeye ihtiyaç duyacaktır. Bu nedenle hastane çantanızda ve evinizde bebek pudrası, bebek yağı, alt temizleme mendili ve alt temizleme havlusu bulundurmanız gerekir. Bunları hastane ve ev için ayrı ayrı alabilirsiniz. Çünkü hastanede kullandıklarınızı evinize getirmek istemeyebilirsiniz.

Ağız silme mendili;

 

Bebeğiniz doğduğu andan itibaren aç olacaktır. Onu ilk emzirdiğiniz andan itibaren de fazla emdiğini çıkaracaktır. Bu durum bir yaşına kadar her gün birkaç defa tekrarlanır. Bu nedenle ağız silme mendillerini ve bebeğiniz için uygun olan yakalıkları mutlaka evinizin baş köşesine koymalısınız.

Bebek bezleri;

Yeni doğan bebeğiniz için kilosuna uygun olan bebek bezlerinden almalısınız. Doğumdan önce kilosu hakkında doktorunuz tarafından bilgi verilecektir. Doğumdan sonra bebeğiniz yaklaşık olarak 200-300 gram verecektir. Bunu da hesaba katarak ona uygun yeni doğan bezlerinden birkaç paket almalısınız.

Alt değiştirme yatağı;

Bebeğinizin rahat etmesi için mutlaka alt değiştirme yatağınız olmalıdır. Özellikle doğumunuzu sezaryen olarak yaptıysanız, alt değiştirme yatağı sizin için büyük kolaylık olacaktır. Bu yataklar ile bebeğinizin altını rahatlıkla değiştirebilir ve bakımını yapabilirsiniz.

Bebek kıyafetleri;

Bebeğiniz yeni doğduğunda, dışarıdaki havaya uyum sağlayamaz. Bu nedenle ona uygun pamuklu giysiler tercih etmelisiniz. Bebeğiniz için hastaneye en az iki takım götürmeniz gerekir çünkü sık sık üstünü değiştirmeniz gerekebilir. Yeni doğan bebekler için set halinde satılan takımlardan almanız faydalı olacaktır. Bu takımların içinde, ihtiyacınız olan her şey bulunur.

Bebek maması;

Bebeğiniz yeni doğduğu andan itibaren doktorlar, anne sütün alana kadar onun aç kalmaması ve sarılık olmaması için doğar doğmaz beslenmesini isteyecektir. Bu nedenle yanınızda biberon ve bebek maması bulundurmanız gerekir. Bebeğinize 1 ölçek mama vermelisiniz. Eğer sütünüz yeterli değilse, hastaneden çıkana kadar birkaç kez daha mama vermeniz gerekecektir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL