Fitness

Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli

Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli

Yeni başlayanlar için fitness programı resimli adlı yazımız, vücut geliştirmek için spor salonuna ilk defa giden ve başlangıç seviyesinde olanlar içindir. Resimlerle anlatılan bu fitness programı hem erkek hem de kadın için etkilidir. Kas olarak hacim almak isteyip fitness salonlarına yeni başlayan hem erkekler hem de bayanlar bu hareketleri ve antrenman programını uyguladıklarında çok etkili sonuçlar alacaktır.

Başlangıç seviyesindekilere not: Hareketlerin resimli anlatımını yapacağız ancak bu egzersizleri kavramınız için fotoğraf yeterli değil. Yeni başlayanlar için fitness programı yazıyor olsak da bu hareketleri spor salonundaki hocalarınızın size nasıl yapıldığını göstermesini istemelisiniz.

Bununla beraber yeni başlayanlar için fitness antrenmanı resimli olan bu egzersizleri internetten video olarak izlemek de çok işe yarar. Fitness salonlarına yeni başlayan kadınların acemi olduğu kadar erkekler de acemidir. Bu sebeple kas geliştiren bu egzersizleri ve antrenman programını yanlış yaparak sakatlanabilirler.

Yeni Başlayanlar İçin En Etkili Fitness Hareketleri Resimli

Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli

Shoulder press machine: Resimde olduğu gibi makine sehpasına oturup kolları iki elimizle kavrıyoruz. Ardından kolları yukarı doğru kaldırıyoruz. Resimli anlatımda olan bu hareket yeni başlayanlar için omuz kaslarını en iyi biçimde çalıştıranlardandır. Bu egzersizi fitness programına, erkekler de kadınlar da mutlaka eklemeli.

göğüs hareketi

Bench press machine: Bu hareket göğüs kaslarının daha çok orta bölgesini geliştiriyor. Egzersizi uygulamak için yukarıda gösterilen resimdeki gibi makine sehpasına oturuyor ve ellerimizle makinenin kollarını tutuyoruz. Resimdeki hareket yeni başlayanlar için fitness programında yapılması gereken en etkili hareketlerdendir.

Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli

Butterfly machine: Hareket resimde görüldüğü gibi sehpaya oturup makinenin kollarını tuttuktan sonra kollarımızı kapatıp açıyoruz. Yeni başlayanların fitness programına eklemesi gereken resimdeki bu hareket yine, göğüs bölgesini çalıştırıyor.

Göğüs kasları için sıkıştırma egzersizi olarak geçen bu hareket, göğüs kaslarını şişirmek için en etkili hareketler arasındadır.

Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli

Front lat pull down: Resimdeki bu hareket sırt kaslarını en etkili çalıştıran egzersizler arasındadır. Sehpaya oturduktan sonra makinenin barını iki elimizle kavrayıp göğsümüze doğru çekmeliyiz.

Fitness salonlarına vücut geliştirmek için yeni başlayan bazı bayanlar bu hareketi es geçebiliyor. Kadınlar sırt kasını çalıştırmak için lat pull down hareketinin en etkili sırt hareketlerinden birinin olduğunu bilmelidir. Yeni başlayanlar için fitness programı resimli antrenman programında bu hareket, etkili olduğu için yapılmalıdır.

Yeni Başlayanlar İçin Fitness Hareketleri ve Programı

yeni başlayan için fitness hareketleri

Seated cable row: Özellikle kanatlarının daha geniş olmasını isteyen erkekler, kanat kaslarını etkili biçimde daha çok büyütmek için resimdeki hareketi yapmanız işe yarıyor.

Resimdeki bu egzersiz fitness’a yeni başlayanlar için antrenman programına eklenmelidir. Makineye oturup v barı iki elimizle kavrayarak midemize doğru sert biçimde çekip yavaşça geri bırakmalıyız.

Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli

Cable curl: Kol kaslarını çalıştıran ve daha çok büyüten bu hareket yeni başlayanların programında olmalıdır. Resimden de anlaşılacağı gibi ayakta dik durup makinedeki barı iki elimizle tutuyoruz.

Ardından barla beraber dirsekleri oynatmadan kollarımızı yukarı aşağı yapacağız. Fitness’a yeni başlayanlar vücut geliştirmek için kol kaslarını etkili çalıştıran resimdeki ilgili hareketi antrenman programlarına eklemelidir.

push down

Reverse cable curl: Yeni başlayanlar için fitness programı resimli, adlı yazımızdaki ilgili hareket arka kol kaslarını geliştirir. Kollarının arka kısmının sarkık olmasından şikayet eden bayanlara çok etkili bir harekettir.

Ayakta dik durup barı iki elimizle avuç içimiz yere bakacak şekilde kavradıktan sonra dirsekleri oynatmadan barı aşağı yukarı yapmalıyız. Spora yeni başlayanlar resimde görülen ilgili hareketi fitness programında mutlaka bulundurmalıdır.

Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli

Leg extension: Yeni başlayanlar için fitness programında olan son hareket bacak kaslarını güçlendiriyor. Hareket bacak bölgesinin ön üst kısmını çalıştırıyor.

Resimdeki makineye oturup ayak bileklerini makinenin altına koymalıyız. Daha sonra diz bölgesinin alt kısmını aşağı yukarı yaparak bacak kaslarını çalıştırıyoruz.

Yeni Başlayanlara Fitness Antrenman Programı Kadın Erkek

Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli

Yukarıda belirtilen 8 hareketi yeni başlayan erkekler ve kadınlar fitness antrenman programı olarak sırasıyla yapabilirler. Fitness’a yeni başlayanlar sakatlanmamak için hareketleri yaparken fitness eğitmenlerinden yardım almalıdır.

Resimlerdeki bu hareketler program olarak uygulanmadan önce youtube üzerinden fitness videoları yeterince izlenmelidir. Yeni başlayanlar, orta ve ileri seviyeye gelmeden çok ağır yüklerin altına girmemelidir. Resimlerdeki yeni başlayanlar için olan bu fitness programı en fazla 1,5 ay yapılmalıdır.

Set Tekrar Sayısı – Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli  

Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli

Yeni başlayan bayanlar ilgili egzersizleri fitness programı halinde başlangıç seviyesinde 3 set 8-12 tekrar olarak yapmalıdır. Aynısı gibi yeni başlayan erkekler de 3 set 8-12 tekrar sayısı yaparsa etkili olur. Zamanla hafif gelmeye başladıysa fitness programını 4 set 8-10 tekrar yapıp ağırlığı biraz arttırabilirler.

Yeni başlayanlar için fitness antrenmanı programında ilk haftalarda çok ağır yüklerin altına girmemelidir. Çünkü sakatlık ve çok fazla kas ağrısı oluşturabilir. Yeni başlayanlar için fitness programı resimli konusunda ilk haftalarda antrenman programları değiştirilmemelidir. Bu programı 1,5 ay yaptıktan sonra değiştirmelidir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL