Yanan Notre Dame Katedrali Hakkında İlginç Bilgiler

/ 13 Mayıs 2019 / 53 views / yorumsuz
Yanan Notre Dame Katedrali Hakkında İlginç Bilgiler

Dünya çapında oldukça tanınan Notre Dame Katedrali Fransa’nın başkenti Paris’te bulunmaktadır. Yapımına 1163 yılında başlanmış ve iki asır kadar sürmüştür. Gotik mimaride inşa edilen ilk katedral olarak adını ayrıca duyurmaktadır. Bunun dışında Victor Hugo’nun çok ünlü eseri Notre Dame’nin Kamburu isimli eseri ile 1831 yılında tüm dünyada ünlü olmuştur. Yıllar içerisinde pek çok kez tahrip edilmiş ve yeniden restorasyon görmüştür. Bu sebeple mimari açıdan sadece inşaatının yapıldığı yıllar değil restorasyon yapıldığı dönemlerden de izler taşımaktadır.

Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği Notre Dame Katedrali bünyesinde 37 şapel, 75 sütun bulunmaktadır. Katedral toplamda 130 metrelik alana sahiptir. Katedralin en meşhur mimari alanlarından biri gül pencereleridir. Bu pencerelerin ortasında İsa ve Bakire Meryem tasvirleri yer almaktadır. Pencerelere ek olarak görülmeye değer birçok alan ve eser vardır. Katedralin başlıca eserleri arasında kuleler, heykeller, çanlar, payandalar, resimler, taç kapılar bulunmaktadır. Eserlerin hepsi tek tek oldukça önemli ve özeldir. Ancak bunlar arasından en dikkat çekenleri hepsinin farklı isimler taşıdığı çanları ve katedrale 19. Yüzyılda eklenen kimeralardır.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali’nin Dini Yeri

Paris Başkiposluğuna ev sahipliği yapan katedral Hristiyanlık için oldukça önemli bir konumdadır. Notre Dame Katedrali inşaatına başlanmadan önce bulunduğu konum dini açıdan önemli bir bölgeydi. Bu bölge çok eski dönemlerde iki kısma ayrılmış ve katedralin bulunduğu alan önceden de kutsal bir alandı. Katedral inşaatı hali hazırda var olan kilise kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Ayrıca tarihi yapıyı dini açıdan değerli yapan en önemli eserlerden biri de Kutsal Taç’ın Notre Dame Katedrali’nde bulunuyor olmasıdır.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali’nin Tarihi ve Yangın

Katedral yaklaşık olarak 200 yılda tamamlanmış ve tamamlandığı günden bugüne kadar çok kez hasar görmüştür. Bünyesinde ortaçağdan birçok eseri barındıran yapı 2013 yılına kadar zaman zaman değişikler görmüştür. Notre Dame Katedrali her bir yenileme projesi ile günümüzdeki muazzam halini alan katedral 2019 yılının nisan ayında bilinmeyen bir sebeple çıkan yangınla büyük oranda hasar görmüştür. Yangın birçok kişiyi oldukça üzmüş ve tarihi bir kayıp olarak isimlendirilmiştir. Konu ile alakalı olarak güzel haberler veren katedral görevlileri önemli tüm eserlerin kurtarıldığını bildirmiş ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı 5 yıl içerisinde Notre Dame Katedrali’nin yeniden eski haline döneceğinin haberlerini vermiştir.

 


Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..