Gündem

Yanan Notre Dame Katedrali Hakkında İlginç Bilgiler

Yanan Notre Dame Katedrali Hakkında İlginç Bilgiler

Dünya çapında oldukça tanınan Notre Dame Katedrali Fransa’nın başkenti Paris’te bulunmaktadır. Yapımına 1163 yılında başlanmış ve iki asır kadar sürmüştür. Gotik mimaride inşa edilen ilk katedral olarak adını ayrıca duyurmaktadır. Bunun dışında Victor Hugo’nun çok ünlü eseri Notre Dame’nin Kamburu isimli eseri ile 1831 yılında tüm dünyada ünlü olmuştur. Yıllar içerisinde pek çok kez tahrip edilmiş ve yeniden restorasyon görmüştür. Bu sebeple mimari açıdan sadece inşaatının yapıldığı yıllar değil restorasyon yapıldığı dönemlerden de izler taşımaktadır.

Her yıl milyonlarca insanın ziyaret ettiği Notre Dame Katedrali bünyesinde 37 şapel, 75 sütun bulunmaktadır. Katedral toplamda 130 metrelik alana sahiptir. Katedralin en meşhur mimari alanlarından biri gül pencereleridir. Bu pencerelerin ortasında İsa ve Bakire Meryem tasvirleri yer almaktadır. Pencerelere ek olarak görülmeye değer birçok alan ve eser vardır. Katedralin başlıca eserleri arasında kuleler, heykeller, çanlar, payandalar, resimler, taç kapılar bulunmaktadır. Eserlerin hepsi tek tek oldukça önemli ve özeldir. Ancak bunlar arasından en dikkat çekenleri hepsinin farklı isimler taşıdığı çanları ve katedrale 19. Yüzyılda eklenen kimeralardır.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali’nin Dini Yeri

Paris Başkiposluğuna ev sahipliği yapan katedral Hristiyanlık için oldukça önemli bir konumdadır. Notre Dame Katedrali inşaatına başlanmadan önce bulunduğu konum dini açıdan önemli bir bölgeydi. Bu bölge çok eski dönemlerde iki kısma ayrılmış ve katedralin bulunduğu alan önceden de kutsal bir alandı. Katedral inşaatı hali hazırda var olan kilise kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Ayrıca tarihi yapıyı dini açıdan değerli yapan en önemli eserlerden biri de Kutsal Taç’ın Notre Dame Katedrali’nde bulunuyor olmasıdır.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali’nin Tarihi ve Yangın

Katedral yaklaşık olarak 200 yılda tamamlanmış ve tamamlandığı günden bugüne kadar çok kez hasar görmüştür. Bünyesinde ortaçağdan birçok eseri barındıran yapı 2013 yılına kadar zaman zaman değişikler görmüştür. Notre Dame Katedrali her bir yenileme projesi ile günümüzdeki muazzam halini alan katedral 2019 yılının nisan ayında bilinmeyen bir sebeple çıkan yangınla büyük oranda hasar görmüştür. Yangın birçok kişiyi oldukça üzmüş ve tarihi bir kayıp olarak isimlendirilmiştir. Konu ile alakalı olarak güzel haberler veren katedral görevlileri önemli tüm eserlerin kurtarıldığını bildirmiş ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı 5 yıl içerisinde Notre Dame Katedrali’nin yeniden eski haline döneceğinin haberlerini vermiştir.

 


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL