Teknoloji

Web Sitesi Nasıl Yapılır Sıfırdan Başlayanlar

Web Sitesi Nasıl Yapılır Sıfırdan Başlayanlar

Web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar, web sitesi nasıl kurulur için bütün detaylar belirtilmektedir. Google kurma ücretsiz ücretli .com uzantılı site açmak artık çok kolaylaştı. Web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar için birçok alternatif sunuyoruz ve ayrıca yorum kısmından yardımcı oluyoruz.

En iyi ücretsiz site kurma programları nasıl kurulur ve hazır web sitesi açma, bütün detaylar anlatılmaktadır. Profesyonel haber kanalı oluşturma, blog platformu ya da birçok seçenek için aşağıda belirtilen yolları izleyebilirsiniz.

Web Sitesi Nasıl Yapılır Sıfırdan Başlayanlar

Google web sitesi oluşturma ve kurmak için gerekenler, bazı konularda sabittir. Örneğin, site yapmak için en başta hosting yani sunucu ve domain yani alan adınız olmalıdır. Hosting ve domain nedir, nereden nasıl alınır soruları detaylarıyla aşağıda yanıtlanmıştır. Bu etaptan sonra bir tema ihtiyacı olmaktadır.

Burada özetlersek hosting, web sitenizin tarayıcı aranma sonuçlarında çıkmasını sağlar. Örneğin Bing, Yandex, Yahoo gibi arama motorlarında görünmek için bir host ihtiyacınız zorunludur.

Domain yani alan adı ise, web adresinizin adıdır. Örneğin bizim domain adımız piamet.com’dur. Host ve domain konusuna detayları ile aşağıda tekrar değineceğiz. Bir platformak oluşturmak, kurmak ya da web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar için bütün detaylar aşağıdadır.

İçindekiler

  1. Web sitesi nasıl kurulur,
  2. HTML Nedir,
  3. CSS Nedir,
  4. PHP Nedir,
  5. WordPress Hazır Site Temaları
  6. Hosting
  7. Domain

Web Sitesi Nasıl Kurulur

Web sitesi nasıl kurulur ile beraber ilgili site hazır mı yoksa sıfırdan kodlama ile mi yapılacak, sorularını yanıtlayalım. Site yapılırken sıfırdan kodlama ile yapmak istiyorsanız ihtiyaca göre yazılım gerekmektedir.

Bunların en başında HTML, CSS gelmektedir. Daha profesyonel bir şey olsun diyorsanız, JavaScript ya da PHP gibi diller kullanmalısınız. Web siteleri kurarken genel PHP kullanılır. Dünya genelinde birçok web sitesi PHP ile yazılmıştır.

HTML, CSS site yapım aşamasında olmazsa olmazlardandır. Bunlar bir yazılım dili olarak geçmez ancak site açma için mecburen kullanılır. JavaScript daha çok göze hitap etmek için kullanılır. Java başka bir şey JavaScript başka bir şeydir karıştırmayalım.

HTML Nedir

HTML (Hiper Metin İşaretleme Dili), aslında bir yazılım dili değildir. İşaretleme dili olarak geçmektedir ve sabit durağan işlevlere sahiptir. Site arayüzünde görsel ya da içerik gibi şeylerin nerede olması gerektiğini söyler. Sabit düz metinler yazmanızı sağlar. Tek başına çok da bir işlevi yoktur.

Düz sürekli aynı şekilde olan bir site kurmak istiyorsanız HTML işinizi görebilir. HTML ile sıfırdan web sitesi kurma için internette birçok video bulunmaktadır.

CSS Nedir

CSS belirtilen görsel, yazı, hizalanma, boyutlar ya da mobil uyum için kullanılır. Yazılandan daha çok işleve sahip olan CSS de HTML gibi programlama dili değildir. Web sitesi nasıl kurulur açılır konusunda CSS’in tek başına bir işlevi yoktur.

PHP Nedir

PHP ile web sitesi oluşturmak profesyonelliğe adım atmaktır. Bu bir yazılım dilidir ve HTML, CSS ile beraber kullanıldığında estetik site yapılır. PHP sayesinde bir kere kodlama yapılır ve aynı şeyden sınırsızca getirilebilir. Örneğin menü kategorisi, post, fotoğraf gibi şeylerin sınırsız ya da artırabilir olması PHP ile yapılabilmektedir.

Bunun üzerine daha da görünüm katmak isteniyorsa JavaScript ya da kütüphanesi olan jQuery kullanılabilir. JavaScript daha hareketli ve gösterişli temalar yapmak için oldukça avantajlı bir yazılım dilidir. Web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar için bu kodlama biçimi uygundur.

WordPress Hazır Site Teması Satan Firmalar

Hazır web sitesi kurma nasıl yapılır açılır için WordPress en çok tercih edilenler arasındadır. WordPress temaları uygun fiyatlar ile ücretli satılır ve nadiren ücretsiz tema veren firmalar da bulunmaktadır. Bu gibi hazır site temalarda her şey yapılmıştır. Hatta çoğu firmalar Hosting ve Domain için de yardımcı olmaktadır.

WordPress teması satan firmalar genelde isteğe göre temayı Host, Domain adresinize ücretsiz şekilde entegre etmektedir. Yani web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar kurulur için siz sadece ücretini ödersiniz onlar, site kurulumu yaparlar. WordPress teması satan bazı firmalar aşağıda verilmiştir.

WordPress Teması Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hazır tema alırken dikkat edilmesi gerekenler için de ilk olarak PHP yazılım sürümünün kaç olduğu bilinmelidir. Bir site temasının sürümü minimum 7.4 olmalıdır. Site kurmak, açma aşamasında web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar konusu kadar önemli bir konu budur.

Bununla beraber SEO uyumlu olup olmadığı sorulmalıdır. Aynı zamanda temanın responsive, yani mobil uyumlu olması gerekmektedir.

Hosting Firmaları

Sıfırdan web sitesi nasıl yapılır kurulur, açılır için hosting ihtiyacımızın olacağını belirtmiştik. En iyi hosting firmaları isimleri hangisi diye merak ediyorsanız aşağıda birkaçında bahsedelim.

Yukarıda belirtilen host firmaları sadece birkaçına örnektir. Çok daha fazlasını bulmak için tarayıcınızda hosting firmaları diye aratarak bulabilirsiniz. Ayrıca beğendiğiniz ya da merak ettiğiniz host firmalarının adını yorum kısmına yazarsanız fikir paylaşabiliriz.

Önemli bir konu olan SSL host alımında tercihe göre yapılmaktadır. SSL bir siteye giriş yapıldığında sol üst köşede güvenli ya da güvenli değildir anlamını taşır. Girdiğiniz sitede tarayıcı sol üst kısmında kilit görüyorsanız bu site güvenlidir der, aksi durumda kilit alanı uyarı olarak gösterilir.

Tarafımızca bildiğimiz bir şey, Turhost firmasında WordPress siteleri için ücretsiz SSL hizmeti bulunmaktadır. Bazı firmalarda bu hizmetin ücretsiz olmadığını bilmekle beraber farklı firmalarda ücretli mi değil mi bilmiyoruz. Ücretli ücretsiz site açmak, kurmak ve Web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar ilgili host firmasının destek bölümünden iletişime geçebilir. Böylece bu soruların cevaplarını da alabilirsiniz.

Domain Nereden Alınır

Hosting aldığınız firmadan aynı zamanda domain adınızı da alabilirsiniz. Bazı firmalar web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar ve ilk defa host alacaklar için bir uzantıyı ücretsiz vermektedir. Örneğin Host ücretinin yanında ücretsiz olarak .com uzantısı hediye eden şirketler bulunmaktadır.

Site nasıl kurulur derken, domain adına dikkat edilmelidir. Alan adının 5 8 karakter olması iyi bir şey olabilir. Örneğin Piamet toplam 6 harften oluşur. Alan adının çok uzun olmaması hem Google tarafından sevilir hem de akılda kalması kolaydır.

Alan adı tek uzantıdan oluşmamaktadır. Domain sorgulama yaparken bütün uzantıları kontrol etmek gerekir. Örneğin web sitesi kurma aşamasında .com uzantısına bakıyorsanız .net .org gibi uzantılara da bakmalısınız. Çünkü .com uzantısı boş olabilir fakat .net ya da .net org uzantıları başkası tarafından alınmış olabilir.

İsteğe göre alan adının yanındaki bütün uzantılar site kurulurken host ile beraber alınabilir. Örneğin piamet.com piamet.net piamet.org uzantılarının hepsi tarafımıza aittir.

Web sitesi kurma nasıl açılır aşamasında bütün uzantıları almak da fayda vardır. Örnek, sitenizin adı site.com’dur. Siz sadece site.com uzantısını satın aldıysanız, başkası site.org veya site.net uzantısı ile site açabilir. Böylece isterse sizin adınızla başkalarını dolandırabilir.

Web Sitesi Nasıl Yapılır

Sıfırdan başlayanlar için web sitesi teması nasıl yapılır kurulur açılır detayları yukarıda belirtilmiştir. Hazır tema mı yoksa sıfırdan kurulum mu istediğiniz konusunda karar verdikten sonra ilgili aşamaları gerçekleştirebilirsiniz. Web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar için verilen hosting-domain, tema satan site url’leri ya da herhangi bir url, sadece örnek amaçlı verilmiştir.

İlgili site adreslerinin herhangi bir güvensizlik yaptığına şahit olmadık. Ancak yine de ilgili firmalar ile alışveriş sonucunda oluşan-oluşacak herhangi bir sorundan ötürü tarafımız, hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Web sitesi kurma ücretsiz, web sitesi nasıl yapılır sıfırdan başlayanlar için eksik bir şey olduğunu düşünüyorsanız yorumlarda belirtebilirsiniz. Google hazır WordPress site temalar nasıl kurulur kurma .com uzantılı site açmak için bütün detaylar verilmiştir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL