Uzman Estetisyen Nasıl Olunur

/ 20 Kasım 2020 / 4.927 views / yorumsuz
Uzman Estetisyen Nasıl Olunur

Uzman estetisyen nasıl olunur ya da uzman estetisyen olmak isteyenlerin epilasyon, makyaj, cilt ve vücut bakımı gibi konular ile ilgili olmaları gerekmektedir. Uzman estetisyen nasıl olunur sorusuna cevap vermek gerekir ise; sertifika programlarına katılmak ve başarı ile mezun olmak yeterlidir.

Müşterilerinin ciltlerinin sağlığını ve görünümünü iyileştirebilmek için bakım ve derin temizlik tedavileri uygulamak ile görevlidirler.

Mesleklerine dair güncel yöntem, tedavi ve teknolojileri takip ederek müşterilerinin cilt sorunları için uygun tedaviyi tespit edebilecek yeterlilikte olmaları gerekmektedir. Çözüm odaklı ve meslek etiğine uygun davranış sergileyen uzman estetisyenler mesleklerinde başarı yakalayabilmektedirler.

Uzman Estetisyenlerin Görevleri Nelerdir

Uzman estetisyenlerin sorumlulukları aşağıdaki gibidir:

 • Müşterilerinin cilt analizini yapması ve cilt tipine göre uygulanacak olan cilt işlemlerine karar vermesi gerekmektedir.
 • Müşterilerinin istek ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak uygulayacağı işlemleri belirlemelidir.
 • Epilasyon uyguladığı müşterilerinin istenmeyen tüylerinden kurtulmasını sağlamaktadır.
 • Müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda uyguladığı zayıflama ekipmanları ile ideal görünümlerine kavuşmalarını sağlamaktadır.
 • Yüze ve vücuda masaj yapılmasını üstlenebilmektedir.
 • Cilt tipine uygun maskeler uygulayarak kırışıklık ve çatlakların azalmasını sağlamaktadır.
 • Yüz tipi ve müşterisinin beklentileri doğrultusunda profesyonel makyaj, kalıcı kaş gibi uygulamaları yapmaktadır.

Uzman Estetisyenlerin Sahip Olmaları Gereken Bilgi ve Beceriler Nelerdir

Estetisyenin sahip olması gereken beceriler aşağıda verilmiştir:

 • Uzman estetisyen nasıl olunur sorusuna cevap vermek gerekir ise; uzman bir estetisyenin alanı ile ilgili araç, gereç ve ekipman bilgisine hakim olması gerekmektedir.
 • Beslenme ve diyet hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 • Mesleki terimlerden haberdar olunmalıdır.
 • Psikoloji ve anatomi dalları ile ilgili yeterli bilgiye sahip olunmalıdır.
 • Deri ve bulaşıcı hastalıklar konusunda müşterilerini aydınlatabilecek düzeyde bilgi sahibi olmalıdırlar.
 • Güzellik ve estetik bilgilerinin olması, aynı zamanda bu bilgileri yaratıcılık ile harmanlayabilmeleri gerekmektedir.

Uzman Estetisyen Olmak İçin Ne Yapılmalıdır

Uzman estetisyen olmak isteyenlerin resmi olarak bir eğitim alma zorunlulukları bulunmamaktadır. Ancak uzman estetisyen nasıl olunur sorusuna cevap vermek gerekir ise; Milli Eğitim Bakanlığı ve Güzellik Okulu unvanına sahip kurumların sertifika programlarından mezun olunduğunda estetisyen olarak çalışabilmek mümkündür.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Hidrofeyşıl Cilt Bakımı – HydraFacial Cilt Bakımı
HydraFacial cilt bakımı; cildin yenilenmesini, akne ve lekelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. HydraFacial cilt bakımı kapsamında cihaz, enjeksiyon ve benzer yöntemler ile cildin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. HydraFacial Cilt Bakımı Uygulamasının..
Adet Bittikten Sonra Gelen Leke
Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir. Adet Bittikten Sonra..
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur
Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşma sebepleri; karaciğer rahatsızlıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabı; vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar da..