Uyurken Adet Döneminde Karabasan Neden Gelir

/ 30 Haziran 2020 / 404 views / yorumsuz
Uyurken Adet Döneminde Karabasan Neden Gelir

Adet döneminde karabasan görülmesi stresten kaynaklanıyor olabilir. Böyle bir durumda kişinin özellikle yatmadan önce ve gün içinde çeşitli rahatlatıcı hareketler yapması önemlidir. Karabasan gören kişilerin bulundukları yerden yapabilecekleri gevşeme egzersizleri bulunur.

Bacakları esnetmek, meditasyon yapmak, dua etmek karabasan gören kişinin rahatlamasını sağlayacaktır. Karabasan gören kişi uyanmış olmasına rağmen hareketsiz şekilde kalır ve konuşmak istemesine karşın konuşamaz. Ancak çevredeki sesleri duyar ve algılar.

Kalitesiz Uyku ve Stres Karabasana Neden Oluyor

Uyurken Karabasan Neden Gelir

Kalitesiz uyku ve stres yüzünden karabasan görüyor olabilirsiniz. Karabasan görmemek için kaliteli uyuduğunuzdan emin olmanızda fayda var. Kaliteli uyku için, uyduğunuz yerde ışıkların kapalı olduğundan emin olun. Uyuyacağınız odayı havalandırın.

Uykudan hemen önce uyarıcı maddelerden olan kafeinli içecekleri, alkolü ya da sigarayı tüketmeyin. Ağır beslenmekten kaçının. Günden yeterli miktarda uyuduğunuzdan emin olun. Eğer uykuya dalmakta sorun yaşıyorsanız, mutlaka bir uzman ile görüşün ve yardım alın.

Stresinizi Azaltarak Karabasanı Engelleyebilirsiniz

Uyurken Adet Döneminde Karabasan Neden Gelir

Stresi azaltmak karabasanın en büyük düşmanıdır. Stresli olduğunuz konular olabilir. Ancak bunları yatağınızın dışında tutmayı öğrenmeniz gerekiyor. Eğer kendinizi çok stresli hissediyorsanız gevşemek için teknikler uygulayın.

Nefes alma egzersizi stresli anlarda rahatlamanıza yardımcı olur. Derin derin nefes alın ve sayarak verin. Nefesinizi verirken mümkün olan en uzun süreyi hedefleyin. Nefes alırken diyaframınızın şiştiğinden ve havayı hissederek içinize çektiğinizden emin olun. Hareketi bir iki kere yaptıktan sonra rahatlayacaksınız.

Beslenme ve Karabasan Gelmesi Arasında İlişki Bulundu

adet döneminde karabasan

Beslenme ve karabasan yapılan çalışmalar sonrasında birbiri ile ilgili iki önemli kavram olarak karşımıza çıkmaya başladı. Nasıl beslendiğiniz uyku kaliteniz üzerinde büyük bir etkiye sahip.

Elbette sağlıklı beslenen, gece yatmadan ağır yemeyen, yatmadan önce en az 4 saat öncesinde yeme işini kesen kişiler karabasan ya da kabus görmüyorlar. Ancak ağır yiyenler, yatmadan hemen önce yiyenler ve beslenme düzenlerine dikkat etmeyen kişiler de karabasan görebiliyor ve bununla birlikte uyku kalitelerinde ciddi bir düşüş oluyor.

Karabasan uyku kalitenizin ne kadar düşük olduğunu gösteren bir sonuçtur. Bu sonucu değiştirmek için uyku kalitenizi iyileştirmek ile başlamanız gerekir. Beslenme düzeninizi elden geçirin. Sağlıksız besinlerden uzak durun.

Yerine sağlıklı besinleri tüketin ancak bunları da gece hemen yatmadan önce tüketmekten kaçının. Eğer stresli iseniz, depresyon ve buna benzer problemleriniz varsa mutlaka konu uzmanından destek alarak hastalıklarınızın iyileşmesini sağlayın.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Maltepe Oto Kiralama – İstanbul Maltepe Araç Kiralama
Maltepe Kiralama Firmaları Konum Cep No İş No DRM MOTORS İstanbul / Maltepe / Altayçeşme Mh. 0 (541) 551 88 18 0 (216) 594 03 37 HB FİLO İstanbul /..
Kartal Oto Kiralama – İstanbul Kartal Araç Kiralama
Kartal Kiralama Firmaları Konum Cep No İş No ELS MOTORLU ARAÇLAR İstanbul / Kartal / Atalar Mah. 0 (554) 442 78 10 0 (850) 340 03 46 ZİRVE RENT A..
Tarık Şahin İnternet Haberciliğini Wazm İle Amerika’Ya Taşıdı
İnternet gazeteciliği her geçen gün artmaktadır. İnternet gazeteciliğinde güvenilir adres olan Wazm ve Viakep siteleri ile en son gelişmeler paylaşılmaktadır.  Tarık Şahin Kimdir 1996 yılında Kocaeli ilinde doğmuş olan Tarık..
Rüyada Cumhurbaşkanı İle Konuşmak
Rüyada cumhurbaşkanı ile konuşmak, devlet kapısındaki işlerin halledilebilmesi için yetkili kişiler ile görüşme sağlanacağına yorulmalıdır. Aynı zamanda rüyada cumhurbaşkanı ile konuşmak, rüya sahibinin daha üst rütbeye çıkabileceği anlamına gelmektedir. Rüyada..
Rüyada Sözlü Kavga Etmek
Rüyada sözlü kavga etmek; kavganın edildiği kişiye göre değişiklik göstermektedir. Rüyada sözlü tartışmak yabancı biri ile olduğunda; şans, maddi kazanç ve bolluk gibi anlamlar taşımaktadır. Ölü ile tartışılması ise; çözülmesi..
Rüyada Sevdiğin İnsanı Görmek
Rüyada sevdiğin insanı görmek; çoğunlukla hayırlı ve güzel anlamlar ile ifade edilmektedir. Rüyada sevdiğin insanın görülmesi; rüya sahibinin kendisini oldukça mutlu edecek haberler alacağı anlamlarına gelmektedir. Rüyada Sevdiğin İnsanı Öptüğünü..