Gündem

Türkiye’nin En Zenginleri ve Meslekleri

Türkiye’nin En Zenginleri ve Meslekleri

Her yıl Forbes tarafından yayınlanan Türkiye’nin en zengin 100 ismi bu yıl da açıklandı. Son 5 yılın en zengin ismi olan Murat Ülker ise bu yıl ki listemizde ikinci sırada yer alıyor. Paylaşılan bilgilere göre bu yıl ülkemizdeki milyarder insan sayısı, 29’a düştü. İşte Türkiye’nin en zenginleri

Türkiye’nin en zenginleri kimlerdir?

Bu yıl açıklanan Türkiye’deki en zenginler listesinde 29 milyarderin ismi yer alıyor. Geçtiğimiz yıl 40 isim yer alıyordu. Bu durum, toplam servet rakamının azalmasına neden oldu. Türkiye’nin zenginleri listesinde yer alan isimlerin pek çoğunun ise yurt dışında faaliyet gösterdiği biliniyor.

Erman Ilıcak;

Rönesans Holding sahibi Erman Ilıcak, bu yıl 3.800 dolarlık serveti ile listede ilk sırada yer alıyor. 51 yaşında olan iş adamının faaliyetlerinin %80’i yurt dışında gerçekleşiyor.

Murat Ülker;

Yıldız Holding yönetim kurulu başkanıdır ve 60 yaşındadır. Türkiye’nin en zengin iş adamı olma unvanını bu yıl kaybetmiş ve ikinci sıraya gerilemiştir. Toplam serveti 3,7 milyar dolardır.

Hüsnü Özyeğin;

70 yaşında olan iş adamı Hüsnü Özyeğin, Fiba Holding yönetim kurulu başkanıdır. Servetinin büyük bir kısmını yurt dışında faaliyet göstererek elde etmiştir. Bu yıl listemizde 3. sırada yer alan Özyeğin’in serveti ise 2,1 milyar dolardır.

Osman Kibar;

ABD’de bulunan biyoteknoloji şirketinin kurucusu olan Osman Kibar, bir zamanlar İzmir’de belediye başkanlığı yapan Osman Kibar’ın torunudur. İzmir’de doğmuş ve ABD’de yaşamıştır. Bu yıl Türkiye’nin en zenginleri listemizde 3.’lüğü Hüsnü Özyeğin ile paylaşan Kibar’ın serveti, 2,1 milyar dolardır.

Ferit Şahenk;

Doğuş Holdingin ve Garanti Bankasının yönetim kurulu başkanı olan Ferit Şahenk, 55 yaşındadır ve Niğde doğumludur. Servetini babasının ölümünden sonra devralan Ferit Şahenk bu yıl ki listemizde 2 milyar dolarlık serveti ile 4. Sırada yer alıyor.

Semahat Arsel;

Vehbi Koç’un kızı olan Semahat Arsel, aynı zamanda Koç Holding şirketinin yönetim kurulu üyesidir. 91 yaşında olan Semahata Arsel’in bu yıl toplam serveti 2 milyar dolardır.

Ahmet Çalık;

Çalık Grubunun yönetim kurulu başkanı olan Ahmet Çalık, bu yıl servetini artıran isimler arasında yer alıyor. 1,6 milyar dolarlık olan serveti bu yıl 1,9 milyar dolara yükselmiştir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL