Türkiye Başbakanları ve Partileri

/ 25 Kasım 2019 / 81 views / yorumsuz
Türkiye Başbakanları ve Partileri

Türkiye başbakanlarının partileri 1923 senesinden bu yana varlar. Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kurulmuş olan Türkiye, o dönemden beri cumhuriyet rejimi ile yönetilmektedir. 2018 yılında yeni bir yasa çıktı. Bu yasaya göre cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi ile yönetilmeye başladık. Yani Türkiye başbakan ve partileri sisteminin bir nevi değişikliğe uğradığını söyleyebiliriz.

Başlamadan önce kime başbakan denildiğini hatırlamakta fayda var. Parlamenter sistemde yürütmenin başında olan kişiye başbakan adı verilmektedir. 4 senede bir yeni bir başbakan seçimi yapılırdı.

Sıranın Başında İsmet İnönü Geliyor

türkiye başbakanları ve partileri

İsmet İnönü 1923 ile 1924 yılları arasında başbakanlık yaptıktan sonra 25 ile 37 arasındaki dönemde yeniden başbakanlık yaptı. İnönü Cumhuriyet Halk Partisi’nden katılım gösteriyordu. Türkiye Cumhuriyetinin ilk başbakanı olma ünvanını taşımaktadır. İnönü Atatürk’ün yol arkadaşlarından bir tanesi idi. İstiklal madalya sahibidir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda önemli rolü olduğu bilinmektedir. Hala yayımlanan dizilerde, filmlerde bu önemli ismin hayat hikayesinden kesitler görmekteyiz. İnönü 1884 doğumlu olup, İzmir’lidir. Milli şef ünvanını almaya hak kazanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en uzun süreli başbakanlık yapan kişidir.

Fethi Okyar

fethi okyar kimdir

Fethi Okyar Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci başbakanı olarak görev yapmıştır. Görev yılları 1924 ile 1925 arasında yer alır. Tıpkı İnonü gibi Okyar’da Cumhuriyet Halk Partisi’nden seçilmişti. Okyar 1880 yılında dünyaya gelmiştir. 1943 senesinde vefat etmiştir. Serbest Cumhuriyet fırkasının kurucusudur. Pirlepe doğumludur.

Tam adı Ali Fethi Okyar’dır. Mustafa Kemal Atatürk ile birlikte çalışmışlardır. Sofya’da elçilik yapmıştır.

Celal Bayar

celal bayar kimdir

Celal Bayar Cumhuriyeti’nin üçüncü başbakanı olarak görev yapmıştır. Görev yılları 1937 ile 1939 arasında yer alır. Bayar 1883 yılında Bursa’da dünyaya gelmiştir. 1986 yılında vefat etmiştir. Bayar’ın ailesi günümüzde Bulgaristan sınırları içinde yer alan plevne şehrinden Bursa’ya göç etmiştir.

Müdürlük ve müftülük görevlerinde bulunmuştur. İnegöllü Refet Bey’in kızı olan Reşide ile hayatını birleştirmiştir. Türkiye başbakan ve partileri denildiğinde üçüncü sırada gelen isimdir.

Refik Saydam

türkiye başbakanları ve partileri

Refik Saydam 25 Ocak 1939 ile 42 yılları arasında başbakanlık görevini yürütmüştür. Cumhuriyet Halk Partisi’nden başbakan olarak seçilmiştir. 1881 yılında dünyaya gelmiştir. İstanbullu’dur. Balkan savaşı sırasında kolera hastalığının önlenmesi için yapmış olduğu çalışmaları ile bilinmektedir. Milli mücadeleye 9 kolordu sağlık müfettiği olarak katılmıştır. Bu dönemlerde Mustafa Kemal’a olan yakınlığı ile biliniyordu. Siyasi yaşamına 1920 yılında başladı. Önce İstanbul vekili olarak seçildi.

Ardından yine tıp öğrenci yurtlarında ve memleket hastanelerinde görevlerine devam etti. Medeni kanun yürürlüğe girdikten sonra Refik Bey’e Saydam soyadı bizzat Mustafa Kemal Atatürk tarafından verildi.

Ahmet Fikri Tüzer

türkiye başbakanları ve partileri

Ahmet Fikri Tüzer Refik Saydam’dan sonra başbakanlık yapmıştır. Toplam başbakanlık yaptığı süre yalnızca bir gündür. Tüzer 1878 yılında dünyaya gelmiştir. Sağlık Bakanlığı yaptığı bilinmektedir. Siyasi yaşamına Erzurum Milletvekilliği yapak devam etti.

13. Hükümetin kurulacağı sene, 12. Hükümet döneminde başbakanlık yapmıştır. 1942 yılına gelindiği zaman görevi başında vefat etmiştir. Türkiye başbakan ve partilerinde ilk senelerde olduğu gibi Tüzer, Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili seçilmiştir.

Tüzer’in vefatından sonra Şükrü Saraçoğlu görevi almıştır. Saraçoğlu 9 Temmuz 1942 ile 7 Ağustos 1946 yılları arasında görevde kalmıştır. Şükrü Saraçoğlu da Cumhuriyet Halk Partisi’nden seçilmiştir. Ondan sona sırada Recep Peker geliyor. Peker yalnızca 2 sene boyunca başbakanlık görevini sürdürmüştür. Atatürk ile olan yakınlığı ile biliniyordu.

Saraçoğlu’ndan sonra görevi Hasan Saka devraldı. Yine Saka da öncesinde geldiği gibi yalnızca 2 sene boyunca görevde kalmıştı.


HİTÜ Spor Bilimleri Fakültesi'ni tamamladı. Anadolu Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi'nde 2. lisansına devam ediyor. Hobi olarak giriştiği PHP yazılım dilinde uzmanlık unvanı aldı.

Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..