Fitness

Triceps Nedir – Arka Kol Kası Bölgeleri ve Hareketleri

Triceps Nedir – Arka Kol Kası Bölgeleri ve Hareketleri

Triceps nedir, diğer adıyla insan anatomisinin üç parçalı arka üst kol kası bölgesidir. Çoğu fitness sporcusu kol kaslarını daha çok büyütmek ister ve daha çok biceps adındaki ön kol kasını çalıştırmayı tercih eder.

Kolların daha büyük ve kaslı görünmesi için, ön kol egzersizleri yapmak ne kadar yararlı olsa da arka kol kas gruplarını çalıştırmayana kadar iyi bir şişiklik elde etmek bir hayli zordur.

Daha büyük bir kol kası nasıl olur diyorsak, triceps nedir bilmemiz gerekiyor.  Buna göre çalışmamız da çok iyi bir arka kol kası bölgeleri görünümü sağlar.

Triceps Nedir Arka Kol Kası Bölgeleri

Vücut geliştirme sporcusu, triceps nedir konusuna hakim olmalıdır.  Böylece, arka kol kası bölgeleri, daha iyi gelişir ve şişer.

Basitçe kol kaslarının daha fazla büyümesi için triceps nedir sorusunu cevaplayabilmek ve arka kol kası bölgelerini bilmek bile çok iyi gelişimler verir.

Triceps Nedir Arka Kol Kası Bölgeleri 

Poyraz Dik

Triceps nedir diye merak eden bazı spor bilimci araştırmacıları, triceps bölgelerinin üç parçadan oluştuğunu bulmuştur. Bu üç parçanın da 3 farklı yorulma zamanının olduğu görülmüştür. Arka kol kası bölgeleri isimleri spor bilimlerinde; long head, lateral head, medial head olarak geçmektedir.

  • Long head: Kol kasını büyütmek, long head bölgesinin ne demek olduğunu bilmekten geçer. İnsan anatomisindeki bu bölge, tricepsin uzun başı olarak da bilinir. Bu kas grubunu çalıştıran hareketler doğru tekrar edildiğinde çok iyi ve büyük bir kol görebilirsiniz.

 

  • Bu parçanın yorulma süresi 40 saniye olarak görülmüştür. Aynı zamanda bu bölge, arka üst kol bölgelerinin en çabuk yorulan parçasıdır. Erkekler ya da kadınlar arka kol büyütmek istiyorsa, buna yönelik hareketleri yaparken uzatma egzersizleri ve press antrenmanları uygulayabilirler. Bu kısım kolu daha çok şişirmek için en önemli parçadır.

Triceps Nedir Arka Kol Kası Bölgeleri

  • Lateral head: Triceps bölgelerinin dışarıda kalan parçasıdır. Bu bölgenin tükenme zamanı 50 saniye olarak bulunmuştur. Göz alıcı vücut için lateral head yani, bu kas grubunun çok iyi çalıştırılması gerekir.

 

  • Medial head: Belki de çoğu fitness sporcusu bu bölgenin üç parçalı arka üst kol kasına ait olduğu bilmez. Çünkü bu kısım kolun iç kısmında kalıyor ve anatomiyi bilmeyen kişiler için böyle bilinmesi de doğal görülebilir. İyi çalıştırıldığında önden biceps pozu vermek istediğimizde harika bir görünüme sahip olabiliriz.

 

  • Özellikle podyumda önden ikili biceps pozunu etkili yapabilmek için bu kısmı çalıştıran hareketleri tekrarlamak çok önem gösterir. Medial head, triceps nedir, cevabında arka kol kasının en zor yorulan ve gelişmesi en güç bölgesidir. Tükenme zamanı 65 saniyedir.

Arka Kolu Çalıştıran Hareketler

Triceps Nedir Arka Kol Kası Bölgeleri

Triceps nedir, ne demek gibi soruların cevaplarını açıkladık. Arka kol kası bölgelerini bilen ve buna yönelik hareketleri doğru tekrarlarla uygulayan sporcular, çok iyi bir kol kasına sahip olabilir.

Triceps Bölgeleri En İyi Arka Kol Hareketleri

Arka kolu en iyi çalıştıran hareketler long head bölgesini çalıştırmak için; tricep cable push down, lying tricep extension, close grip bench pres hareketlerini yapabiliriz.

Triceps Nedir Arka Kol Kası Bölgeleri
tricep cable pushdown

Daha iri bir arka kol kası istiyorsak, bunları 4set 8-10 tekrar olarak uygulayabiliriz. Set arası 1 dakika dinlenme yeterli olur. Çok yorulduysak biraz daha fazla ara verebiliriz. Bunların büyümeye yönelik olduğunu, set ve tekrarların hedefe göre değiştiğini de söyleyelim!

Arka kol bölgelerinin lateral head kısmı için; rope push down, dumbell tricep extension, dumbell french press, triceps kickback hareketleri, bu kısımları en iyi şekilde geliştiren egzersizler arasındadır.

Triceps Nedir Arka Kol Kası Bölgeleri
tricep kickback

Set, tekrar ve set sayısı, vücut geliştirmek isteyenler için, long head bölgesiyle aynı şekildedir. Fizyoloji her iki cinste de aynı olduğu için ilgili hareketler hem kadınlar için hem erkekler için uygundur.

Poyraz Dik
Poyraz Dik

Triceps bölgeleri içinde medial head dediğimiz gibi en zor tükenendir. Burası için, reverse cable push down, one arm reverse cable push down gibi hareketleri uygulayabiliriz. Triceps bölgelerinin son kısmı olan bu arka kol kası bölümü biraz daha zor ve az gelişir.

En İyi Ön Arka Kol Hareketleri ve Antrenmanı
Reverse pushdown

Bu sebeple burayı geliştirmek için set ve tekrar sayılarını biraz daha artırabiliriz. Örneğin bu hareketler hem erkek hem kadın için, 5*10-12 şeklinde çalışılabilir.

Triceps Nedir Arka ve Ön Kol Kası Farkı 

kaslı erkek

Triceps nedir, ne demek, ya da arka kol kası bölgelerinden bahsettik. Kolların daha iyi görünmesi için sadece biceps yani ön kol kasını çalıştırmanın yetersiz olduğunu da söyledik.

Aslında kolun üçte ikilik kısmını kaplayan bölümün de triceps kas grupları olduğunu söylemek de fayda var.

Arka arka kol antrenmanı dumbell, makine, büyütme, uzatma, hangi hareket nereyi çalıştırır gibi yöntemleri de gösterdik. Bu metotlar aynı zamanda çok iyi de pump yapar.

Triceps nedir ve arka kol kası bölgelerini, görsel açıklamasıyla görmek için, buraya tıklayabilirsiniz. İçerik, Poyraz Dik tarafından sunulmuştur.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL