Triceps Anatomisi ve Arka Kol Kasını Geliştirmek

/ 8 Mart 2019 / 5.456 views / yorumsuz
Triceps Anatomisi ve Arka Kol Kasını Geliştirmek

Triceps yani insan vücudunun arka kol kası olarak adlandırılan kısım, özellikle yeni başlayan sporcular tarafından pek önemsenmeyebiliyor. Çünkü bu kişiler kolu iri gösteren bölümün ön kol kası olduğuna inanmakta.

Oysa ki triceps kas bölgesi, kolun önemli bir kısmını kapsamakla beraber kol kasına asıl estetikliğini veren kısımdır. Kadın sporcuların, kol sarkıntılarından ve yağlarından kurtulmak istiyorum demesi de arka kol ile ilişkilidir.

evde kol kası geliştirmek

 

Yani triceps bölgesinin iyi çalışılması sonucunda, kol kasımız estetik halini almakla beraber daha sıkı bir görünüme de sahip olacaktır.

Triceps-arka kol kası nasıl ve neye göre çalıştırılır?

kol kası bölgeleri

Yapılan araştırmalar sonucunda arka kol kasının üç farklı bölgesi olduğu görülmüştür. Aynı zamanda arka kol kasının yorulma sürelerinin de farklı olduğu görülmüştür.

Long head: Arka kol kasını uzun başı olarak görülen kısmıdır. Arka kol kasının long head adındaki bölgesi 40 saniye ile en çabuk yorulan kısmıdır. Triceps kasının daha geniş, estetik ve büyük görünmesi için, long head kısmına önem vermek iyi bir tercih olacaktır.

Lateral head: Arka kol kasının yan bölgesidir. Triceps kasının daha şişik ve parçalı görünmesi için, lateral head kısmına da önem vermek gerekir.

arka kol anatomisi

Kolun yana doğru şişik görünmesindeki asıl sebep, arka kol kasının lateral head adındaki bölgesidir. İlgili bölgenin yorulması süresi 50 saniye olarak görülmüştür.

Medial head: Bu kısım kol kasının iç tarafında kaldığı için, belki de çoğu sporcu arka kolun medial head bölgesinin arka kol kas grubunda olduğunu bilmiyordur.

arka kol hareketleri

Medial head arka kolun long head ve lateral head kısımları kadar belirgin olmadığı için pek göze de çarpmayabiliyor. Ancak ilgili bölgenin iyi çalışılması sonucunda, vücut geliştirme yarışmalarında ya da normal zamanlarda önden biceps pozu verilmesiyle, kol oldukça estetik görülecektir.

Arka kol kasının, medial head bölgesi en zor gelişen bölge olmakla beraber 65 saniye ile en geç yorulan arka kol bölgesi olarak görülmüştür.

Arka kol kasını geliştirmek için egzersizler

kol kası hareketleri

Arka kol anatomisinden bahsettik ve şimdi de arka kolumuzu anatomiye göre çalıştırmaktan bahsedeceğiz.

İlk olarak triceps kasının long head kısmının çalışma sistemine bakalım. Tricep cable push down egzersizini ele alacak olursak, ilgili egzersizi, görselde de olduğu için avuç içimiz aşağıya bakarak yapmalıyız.

en iyi arka kol hareketleri

Arka kolu çalıştırırken, dirsek ekleminin üst bölgesinin, hareket esnasında pek oynamaması verimi artıracaktır. İlgili egzersizin yapımı, antrenman modeline göre değişmekle beraber, kas gelişimi için 4 set 8 tekrar yapılması uygundur.

triceps anatomisi

Triceps kasının lateral head kısmını çalıştırmak için ise, cable rope push down egzersizini ele alalım. Bu egzersiz esnasında, avuç içleri birbirine bakacaktır.

İlgili egzersizi tamamlarken dirseklerin vücuda yapışık olması, dirsek ekleminin üst kısmının hareket etmemesinde yardımcı olacaktır.

Cable rope push down egzersizi, arka kolun top halini almasını ve dışa doğru daha şişik görünmesini sağlamakta geçerli bir egzersizdir.

İlgili egzersizin yapımı, antrenman modeline göre değişmekle beraber, kas gelişimi için 4 set 8 tekrar yapılması uygundur.

Son olarak triceps kasının medial head bölgesini de, tricep reverse cable push down egzersizi ile çalıştıracağız. İlgili egzersiz, long head bölgesinin tam tersi şeklinde çalışır. Yani avuç içleri görselde de olduğu gibi tersi yönde olmalı.

Tricep reverse push down egzersizi kolun iç kısmının daha estetik görünmesinde önemli yer alır.

İlgili egzersizin yapımı, antrenman modeline göre değişmekle beraber, kas gelişimi için 4 set 10 tekrar yapılması uygundur.

Arka kol kasının çalışma sisteminden bahsettik. Verilen egzersizlerin, sadece bir örnek olduğu unutulmamalı. İlgili triceps bölgelerini ayrı ayrı çalıştırmak için, avuç içinin yönünü yukarıdaki görsellerde de olduğu gibi değiştirmek yeterli olacaktır.

Bu egzersizlerin her birinin diğer arka kol bölgelerini az da olsa çalıştırdığını bilmemiz de fayda var.


HİTÜ Spor Bilimleri Fakültesi'ni tamamladı. Anadolu Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi'nde 2. lisansına devam ediyor. Hobi olarak giriştiği PHP yazılım dilinde uzmanlık unvanı aldı.

Benzer Konular
Karın Kası Hareketleri – Karın Kası Egzersizleri İsimleri
Karın kası hareketleri ve karın kası egzersizleri programı alt, üst karın kaslarını çalıştırmak için çok etkili ve yararlı olacaktır. İsimleri ile verilen mide hareketleri spor salonunda ya da evde yapılabilir...
Bacak Hareketleri Fitness – Bacak Egzersizleri Resimli
Bacak hareketleri fitness, bacak egzersizleri resimli, konusunda uygunluğunuza göre belirtilen hareketler evde ya da spor salonunda yapılabilir. İsimleri ile verilen egzersizler bacak sıkılaştırma, iç bacak hareketleri ya da programa göre..
Sırt Kası Geliştirme Hareketleri Resimli – Kanat Kası Hareketleri
Sırt kası geliştirme hareketleri resimli ve kanat kası hareketleri evde dambıl ile ya da spor salonunda makine ile çalıştırılabilir. Resimli anlatım ile kanat hareketleri aşağıda verilmiştir ve bu egzersizleri uygulayarak..
Evde Göğüs Kası Geliştirme – Göğüs Kası Hareketleri
Evde göğüs kası geliştirme, zor görülmesine rağmen aslında göğüs hareketleri, programı ile bir o kadar kolay olacaktır. Evde göğüs kasını geliştirmek isteyen kadın ve erkek sporcular göğüs kası hareketleri konusuna..
Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer
Şiddetli adet sancısı nasıl geçer, birçok kadın tarafından sorulmaktadır. Adet sancıları bazen şiddetli, bazen de hafif şekilde görülür. Kimi zaman sancıya dayanamayıp bayılanlar olabiliyor. Adet sancıları, sanki karnımız ağrıyormuş gibi..
Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli
Yeni başlayanlar için fitness programı resimli adlı yazımız, vücut geliştirmek için spor salonuna ilk defa giden ve başlangıç seviyesinde olanlar içindir. Resimlerle anlatılan bu fitness programı hem erkek hem de..