Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur

/ 27 Kasım 2020 / 4.659 views / yorumsuz
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur

Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşma sebepleri; karaciğer rahatsızlıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabı; vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar da olabilmektedir. Lökoniki ismi verilen beyaz lekelerin henüz bir tedavisi bulunmamaktadır. Beyaz lekeli tırnağın uzadıktan sonra kesilmesi veya törpülenmesi ile beraber beyaz lekelerden kurtulabilmek mümkündür.

Ancak nedeni bulup çözülmediği sürece uzayan tırnakta da beyaz lekelerin görülmesi muhtemeldir. Beyaz lekelerin tırnağın tamamında olması halinde, vakit kaybetmeden dermatoloğa gidilmelidir.

Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Oluşma Nedenleri Nelerdir

Tırnakta beyaz leke olmasının sebepleri aşağıda verilmiştir:

 • Oje, besleyici yağ, oje sökücü gibi kozmetik ürünlere alerjinin olması durumunda; tırnakta beyaz lekeler oluşabilmektedir.
 • Tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabına bakıldığında; protein eksikliği sebebi ile oluşabilmektedirler. Nedenin protein eksikliği olduğunun anlaşılabilmesi için ise; beyaz lekelerin yatay olup olmamasına bakılması gerekmektedir.
 • Mineral ve vitamin eksikliği nedeni ile tırnakta beyaz lekeler oluşabilmektedir.
 • Tırnak köküne alınan darbeler ve sık manikür yaptırmak tırnakta beyaz lekelerin oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Tırnak mantarı, tırnakta beyaz lekeler oluşturabilmektedir.

Tırnaktaki Beyaz Lekeler Hangi Hastalıkların Habercisi Olabilir

Tırnaktaki beyaz lekelerin belirtisi olduğu rahatsızlıklar şu şekildedir:

 

 • Tırnak mantarının habercisi olabilmektedir.
 • Tırnakta beyaz lekeleri bulunan kişilerde kansızlık görülebilmektedir.
 • Kalsiyum eksikliği görülenlerin tırnaklarında beyaz lekeler olabilmektedir.
 • Vücutta keratin hormonu yetersizliği olduğunda tırnakta beyaz leke oluşumu görülebilmektedir.
 • Tırnakta oluşan beyaz lekeler; tırnak içindeki enfeksiyonun, tiroit hormonunun yetersizliğinin habercisi olabilmektedir.

Tırnaktaki Beyaz Lekeleri Geçirmek İçin Ne Yapılmalıdır

Tırnaktaki beyaz lekelerin kaybolması için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:

 

 • Tırnakların temizliğine özen gösterilmeli ve tırnakların nemlendirilmesi gerekmektedir.
 • Tırnakların uzun süre ojeli kalmamasına özen gösterilmelidir.
 • Bulaşık, banyo ve mutfak gibi temizlik faaliyetleri yapılırken eldiven kullanımı tercih edilmelidir.
 • Tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevaplarından biri de vitamin eksikliğidir. Bu sebeple C vitamini içeren meyvelerin tüketilmesi ile beyaz lekelerin geçirilmesi sağlanabilmektedir. Portakal ve greyfurt gibi meyvelerin suları içilebilmektedir.

Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Hidrofeyşıl Cilt Bakımı – HydraFacial Cilt Bakımı
HydraFacial cilt bakımı; cildin yenilenmesini, akne ve lekelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. HydraFacial cilt bakımı kapsamında cihaz, enjeksiyon ve benzer yöntemler ile cildin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. HydraFacial Cilt Bakımı Uygulamasının..
Adet Bittikten Sonra Gelen Leke
Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir. Adet Bittikten Sonra..
Cilt Bakımında Kullanılan Doğal Malzemeler
Cilt bakımında kullanılan doğal malzemeler; cildin mevsim şartlarından etkilenmemesini sağlamakta, cildi nemlendirmekte, cildin daha canlı gözükmesini sağlamaktadırlar. Cilt bakımında kullanılan doğal malzemeler ile cilt problemlerinin azaltılabilmesi ve hatta cilt problemlerinden..