Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor Sorunu

/ 31 Temmuz 2020 / 3.526 views / yorumsuz
Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor Sorunu

Telefon şarj oluyor ama dolmuyor sorunu her telefon kullanıcısının başına gelebilecek bir problemdir. Bu problem yüzünden acil ihtiyaçlarınızda ya da günlük kullanımlarınızda şarj problemi yaşayabilir ve zor durumda kalabilirsiniz. Telefon şarj oluyor ama dolmuyor hatasını düzeltmek için ise sadece birkaç kontrol ve düzeltme yapmanız yeterlidir.

Farklı Güç Kaynağı Kullanımı

Telefon Şarj Oluyor Ama Dolmuyor 3

Telefonunuzda ya da şarj aletinizde herhangi bir problem olmaksızın, prizde oluşan bir hatadan dolayı telefon şarj dolmuyor olabilir. Bu sorunu çözmek için sadece şarj aletinizi başka bir prize takmanız yeterlidir.

Bu sayede asıl problemin güç kaynağından mı kaynaklandığını yoksa telefonunuz ya da şarj aletinden kaynaklı mı olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Şarj Kablosu Kontrolü

Telefon Şarj alıyor Ama Dolmuyor

Şarj kablolarının çok sayıda kullanılması, sürekli sarılması, esnemesi ya da insanların yanlış kullanımından dolayı arızalanma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden şarj ediyor gibi görünebilir ancak telefonunuza enerji göndermiyor olabilir. Böylece telefon şarj dolmuyor sorunu oluşur.

Bu sorunu öğrenmek için yapmanız gereken tek şey başka bir şarj kablosu ile birlikte şarj etmeyi denemek. Eğer şarj etmeye başlarsa, kendinize yeni bir şarj aleti alarak problemi tamamen çözebilirsiniz.

Duvar Adaptörü Kontrolü – Telefonum Şarj Oluyor Ama Dolmuyor

telefon şarj dolmuyor

Duvar adaptörünüz, diğer parçalar çalışıyor olsa bile arıza yapmış olabilir. Bu problem bağdaştırıcıdaki USB bağlantı noktasının bozulmasından kaynaklanabilir. Bunun çözümü ise yine başka bir duvar adaptörü denemek ile olabilir.

Bu sayede duvar adaptörünüzün bozuk olup olmadığını kontrol edebilir ve gerekirse yeni bir duvar adaptörü alabilirsiniz.

Telefonu Açıp Kapatarak Yeniden Kullanım

telefon şarj dolmuyor 1

Telefonunuzu şarja takılı haldeyken kullanmaya devam ediyorsanız, yoğun grafikli oyunlar oynuyorsanız ya da uygulamaları kullanıyorsanız telefonunuzu fazla ısıtmış olabilirsiniz. Bu da telefonunuzun şarj olmasını engelliyor olabilir.

Telefon şarj oluyor ama dolmuyor hatasını çözmek için sadece telefonunuzu kapatıp açmak yeterli olabilir.

USB Soketi Kontrolü

telefon şarj doldurmuyor

Telefonun USB soketi, yanlış kullanımdan ya da tozdan arızalanmış olabilir. Bu sebeple telefon, doğru bir şekilde enerji aktaramıyor ve şarj dolmuyor olabilir. Bunun için USB soketini temizlemeniz ya da çok nazik bir şekilde USB bağlantı noktasındaki küçük tırnağı düzeltmeniz yeterli olacaktır.

Batarya Değişimi

telefon şarj sorunu

Telefonun çok ısınması, şarja takılıyken kullanımı ya da bataryanızın bozulmuş olması şarj problemine sebep olabilir. Bu problemi hemen çözmezseniz telefonunuz tamamen bozulabilir. Ancak bataryada oluşan bir problem ise bataryanızı değiştirmeniz yeterlidir.

İşletim Sistemi Kontrolü – Telefon Şarj Dolmuyor

telefonum şarj oluyor ama dolmuyor 3

İşletim sisteminizin güncel olması şarjınızın tasarruflu kullanılmasında büyük önem arz etmektedir. Telefon şarj oluyor ama dolmuyor sorununu işletim sisteminizi güncelleyerek yani telefonunuzun yazılımını en yeni haline getirerek çözebilirsiniz.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Telefon Rehberi Yedekleme
Telefon rehberinin yedeklenmesi cihaz değişimi ya da format işlemi öncesinde yapılmalıdır. Özellikle birbirinden farklı işletim sistemine sahip cihazlara geçiş yapıldığında, telefon rehberi yedekleme yapılmamışsa SIM Kart hafızasının sınırlı olması sebebi..
Samsung Telefon Yedekleme
Samsung verilerinin yedeklenmesi işleme yönelik geliştirilen kullanışlı uygulamalar ile gerçekleştirilebilir. Cep telefonu değişimi veya format atma gibi gereksinimler öncesinde Samsung telefon yedekleme yöntemleri ile verilerinizi PC’ye aktarmanız ve sonrasında cihazınıza..
Xiaomi Rehber Aktarma
Xiaomi telefonun rehberini taşıma işlemi Sim karta ve Gmail hesabına yapılabileceği gibi hafıza kartı kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Tüm Android işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi benzer süreçlerle tamamlanan Xiaomi rehber..
Youtube Arka Planda Çalma Telefondan Ücretsiz Programsız
Yotube arka planda çalma, işlemi ücretsiz ve programsız yapılmaktadır. İlgili basit işlemlerle telefondan Youtube üzerinden açılan videolar, şarkılar telefon gezintisine engel olmayacaktır. Bu işlemler yapıldıktan sonra ekran komple kapatılabilir, farklı..
Samsung Telefona Format Atma
Samsung cep telefonunu sıfırlamak soft ve hard format olarak ikiye ayrılır. Android işletim sistemi ile çalışan Samsung marka cep telefonlarında, zaman zaman gereksinim duyulan temizlik işlemleri Samsung telefona format atma..
İnternet Hızı Arttırma Nasıl Yapılır
İnternetin hızı arttırma donanım yetersizlikleri ya da davetsiz kullanıcılar sebebiyle ortaya çıkabilen ihtiyaçtır. Film izlerken, online oyun oynarken veya dosya transferi sırasında sahip olduğunuz internet performansında kayıplar gözlemlediğinizde, internet hızını arttırma..