Telefon Rehberi Yedekleme

/ 8 Ocak 2021 / 22.470 views / yorumsuz
Telefon Rehberi Yedekleme

Telefon rehberinin yedeklenmesi cihaz değişimi ya da format işlemi öncesinde yapılmalıdır. Özellikle birbirinden farklı işletim sistemine sahip cihazlara geçiş yapıldığında, telefon rehberi yedekleme yapılmamışsa SIM Kart hafızasının sınırlı olması sebebi ile çok sayıda telefon numarasını kaybetmeniz olasıdır.

Cep telefonu işletim sistemine göre özelleştirilmiş rehber yedekleme yöntemleri bulunduğu gibi, işletim sisteminden bağımsız şekilde pratik olarak uygulanabilen rehber taşıma yöntemleri mevcuttur.

iOS (iPhone) Telefon Rehberi Yedekleme Nasıl Yapılır

iPhone telefonun rehberini yenilemek için iki seçenek mevcuttur. iCloud ya da iTunes üzerinden iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonların rehberi yedeklenebilir.

iTunes yedeklemesi MacOS Catalina sonrası için geçersizdir. iCloud ile rehber yedeklemesi ise sırası ile şu şekilde yapılır:

 1. “Ayarlar” menüsüne giriş yapın.
 2. En üstte yer alan “Apple Kimliği” ile profili açın.
 3. “iCloud” seçeneğine giriş yapın.
 4. “Kişiler” seçeneğinin açık olup olmadığını kontrol edin.
 5. “Mevcut kişilerle birleştirilsin mi?” sorusuna onay vererek yedekleme işlemini tamamlayın.

Android Telefon Rehberi Yedekleme Nasıl Yapılır

Android telefonda rehberin yedeklenmesi Google, Sim Kart, USB bellek ya da hafıza kartı ile yapılabilir.

Google ile android telefon rehberi yedekleme işlemi şu şekilde yapılır:

 1. “Ayarlar” menüsüne giriş yapın.
 2. “Hesaplar” bölümüne giriş yapın.
 3. Google hesabınıza dokunarak, telefon modeline göre değişen “Rehber” ya da “Kişiler” seçeneklerinin açık olup olmadığını kontrol edin.
 4. Seçenekler aktifleştirilmesi ardından Google hesabı ile rehber senkronizasyonu tamamlanarak yedekleme gerçekleştirilecektir.

Hafıza Kartı ile Telefon Rehberi Yedekleme Nasıl Yapılır

Hafıza kartı ile telefon rehberini yedeklemek için cep telefonunuzun desteklediği SD kart tipini telefona bağlayarak sırası ile şu işlem basamaklarını tamamlayın:

 1. “Rehber” ya da “Kişiler” menüsüne giriş yapın.
 2. Rehber/Kişiler menüsünde “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
 3. “Dışa/İçe Aktar” (Import/Export) seçeneğine dokunun.
 4. Rehberi yedeklemek için SD kartı seçin.
 5. Rehberin tamamını ya da hangi numaraları yedeklemek istediğinizi seçerek işlemi tamamlayın.

Sim Kart ile Telefon Rehberi Yedekleme Nasıl Yapılır

Sim karta telefon rehberini yedeklemek kart hafızası sebebi ile bazen tüm rehberi yedekleme ihtiyaçlarına karşılık vermeyebilir.

Sim kart ile telefon rehberi yedekleme işlemi şu şekilde yapılır:

 1. Rehber/Kişiler menüsünü açın ve “Ayarlar” sekmesine giriş yapın.
 2. “Dışa/İçe Aktar” seçeneğine dokunun ve yedekleme hedefi olarak “Sim Kart” seçin.

Yedekleme yapılacak kişileri seçin ve işlemi tamamlayın.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Samsung Telefon Yedekleme
Samsung verilerinin yedeklenmesi işleme yönelik geliştirilen kullanışlı uygulamalar ile gerçekleştirilebilir. Cep telefonu değişimi veya format atma gibi gereksinimler öncesinde Samsung telefon yedekleme yöntemleri ile verilerinizi PC’ye aktarmanız ve sonrasında cihazınıza..
Xiaomi Rehber Aktarma
Xiaomi telefonun rehberini taşıma işlemi Sim karta ve Gmail hesabına yapılabileceği gibi hafıza kartı kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Tüm Android işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi benzer süreçlerle tamamlanan Xiaomi rehber..
Youtube Arka Planda Çalma Telefondan Ücretsiz Programsız
Yotube arka planda çalma, işlemi ücretsiz ve programsız yapılmaktadır. İlgili basit işlemlerle telefondan Youtube üzerinden açılan videolar, şarkılar telefon gezintisine engel olmayacaktır. Bu işlemler yapıldıktan sonra ekran komple kapatılabilir, farklı..
Samsung Telefona Format Atma
Samsung cep telefonunu sıfırlamak soft ve hard format olarak ikiye ayrılır. Android işletim sistemi ile çalışan Samsung marka cep telefonlarında, zaman zaman gereksinim duyulan temizlik işlemleri Samsung telefona format atma..
İnternet Hızı Arttırma Nasıl Yapılır
İnternetin hızı arttırma donanım yetersizlikleri ya da davetsiz kullanıcılar sebebiyle ortaya çıkabilen ihtiyaçtır. Film izlerken, online oyun oynarken veya dosya transferi sırasında sahip olduğunuz internet performansında kayıplar gözlemlediğinizde, internet hızını arttırma..
Androidden iPhone’a Whatsapp Aktarma
Android’den Whatsapp sohbetlerinin iPhone’a taşınması için 3 yöntem bulunur. Androidden iPhone’a Whatsapp aktarma yöntemleri şunlardır: E-Posta Google Drive Uygulama ile E-Posta Yoluyla Android’den iPhone’a WhatsApp Aktarma E-posta ile WhatsApp mesajlarını..