Takıntılı Platonik Aşktan Kurtulmak

/ 24 Kasım 2019 / 2.324 views / yorumsuz
Takıntılı Platonik Aşktan Kurtulmak

Takıntılı şekilde gelişen aşktan kurtulmak obsesyon hastalarının başına gelir. Sağlıklı bir insanın takıntılı aşktan vazgeçmek için elinden geleni yapması gerekir. Obsesyon halk arasında takıntı olarak da bilinir. Psikoloji biliminde takıntı bir bozukluk olarak kabul edilir. Takıntılı olan kişilerin hayatları olumsuz etkilenir ve kişiler bu aşktan dolayı kendilerine zarar verirler.

Takıntılı aşk yüzünden anksiyete, depresyon, stres gibi kontrol edilmesi zor olan bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Takıntılı düşünceler en büyük stres kaynağı olarak bilinirler.

Karşılıksız Takıntılı Aşktan Nasıl Kurtulabilirim?

karşılıksız aşktan kurtulmak için

Karşılığı olmayan takıntılı aşktan kurtulmak kolay olmayabilir. Fakat bu durumda olan kişiler çaba sarf ederek kendilerini bu beladan kurtarabilirler. Aşkın içinde az çok biraz takıntı olur. Fakat tamamen takıntılı aşk yaşamak sağlıklı bir durum değildir.

Kişilerin psikolojilerini bozar. Bu şekilde sağlıksız bir eğiliminizin olduğunu fark ettiyseniz bunu değiştirmenin her zaman sizin elinizde olduğunu unutmayın. Takıntılı aşktan vazgeçmek için:

 • Sevdiğiniz insanlar ile daha çok vakit geçirin,
 • Hobilerinize vakit ayırın,
 • Unutmak istediğiniz insanı düşünmeyin,
 • Kafanızı dağıtın,
 • Farklı şeyleri yapmayı deneyin.

İlk başlarda bunları yapmak size zor gelebilir. Zamanla daha iyi olacaksınız.

İmkansız Takıntılı Aşk Belirtileri Nelerdir?

karşılıksız sevmek

İmkansız takıntılı aşk belirtileri size yolunuzu bulmanızda yardımcı olacaktır. Aşkın yapısı gereği bunun bir takıntı mı yoksa gerçek bir aşk olup olmadığını anlamakta zorlanabilirsiniz.

Takıntılı aşka sahip olan kişiler:

 • Takıntılı kişilik yapısına sahip olurlar,
 • Takıntılı oldukları kişilerden uzaklaşmaya tahammül edemezler,
 • Takıntılı oldukları kişileri kendi kontrollerine almak isterler,
 • Bu kişilerde davranış bozukluğu, kaygı bozukluğu ve depresyon gibi diğer bozukluklar da görülebilir.

Bir Aşkın Takıntı Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

bir aşkın takıntı olup olmadığını anlamak

Bir aşkın takıntı olup olmadığını anlamak için duygularınızı, davranışlarınızı, karşınızdaki insanı ve isteklerinizi sorguya çekmeniz gerekir.

Kendinize bazı soruları sorarak bunu yapabilirsiniz:

 • Karşımdaki insana karşı gerçekten sevgi besliyor muyum?
 • Neden aşık olduğumu düşündüğüm kişiye aşığım?
 • Bir ilişkiden beklentim nedir?
 • Aşık olduğumu düşündüğüm kişinin yokluğunda ve varlığında hangi duyguları hissediyorum?
 • Bu insan ile birlikte olabilme ihtimalim nedir?
 • Bu aşktan vazgeçersem beni nasıl bir yaşam bekliyor?

Sorularını ve daha fazlasını sormanız hem kendinizi hem de aşık olduğunu düşündüğünüz kişiyi daha yakından anlamanızı sağlayacaktır. Kendinizi ne kadar iyi anlarsanız, size zarar veren bir şeyden kurtulmanız da o oranda kolay olur.

Takıntınız yerini mantıklı düşünme aldığı zamanda  o insandan artık tamamen vazgeçersiniz.

Karşılıksız Aşktan Nasıl Kurtulabilirim?

aşk acısından kurtulmanın yolları

Karşılıksız aşktan kurtulmak için karşınızdaki insanla arkadaş olarak kalmayı deneyebilirsiniz. Bir insan ile illa sevgili olmak zorunda değilsiniz.

Eğer o kişiye karşı duygularınızı açıkladıysanız, buna rağmen reddedildiyseniz, o insanla arkadaş olarak kalmayı deneyin. Eğer arkadaş kalamayacağınızı düşünüyorsanız, kesinlikle o insanla görüşmeyin. Ne yazık ki bu insanlar ile bazı durumlarda görüşmek, karşılaşmak, selamlaşmak ve konuşmak zorunda kalabiliriz.  Bu durumlarda elinizden geldiği kadar görüşmenizi kısa tutmanız yerinde olur.

Takıntılı Platonik Aşk Acısından Kurtulmak İçin

aşk acısından kurtulmak için

Takıntılı aşktan vazgeçmek isteyen kişiler partnerlerini sosyal medya üzerinden takip etmeyi bırakmalıdırlar. Yalnızca takibin bırakılması yeterli olmaz, profile giriş de yapılmamalıdır. Aşık olduğunu düşündüğünüz kişiyi her gördüğünüz zaman üzülürsünüz. Erkek ya da kız arkadaşı ile fotoğraf koyar, arkadaşları ile eğlenir siz de onu bulunduğunuz yerden izlemekle yetinirsiniz.

Bu durumda olmamak için karşılıksız aşktan kurtulmaya kendi kafanızı kendi işinize vermeye yorun. Gerisi sizi ilgilendirmesin. Aksi halde üzülürsünüz.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Sevgiliyle Kavga Ettikten Sonra Nasıl Barışılır
Sevgiliyle kavga ettikten sonra nasıl barışılır, eşler ya da çiftler arasında kavga etmek bazen kaçınılmaz olabilir. Öyle ki aynı evde uzun süre hiç tanımadığınız biriyle yaşamak ya da uzun süre..
Erkekleri Etkileyen Kadın Davranışları
Erkekleri etkileyen kadın davranışları; karşıdaki erkeğe göre değişiklik göstermektedir. Erkekleri tahrik eden kadın davranışları, hareketleri birçok şekilde ele alınabilir. Bazı erkekler kadınların inatlaşmalarını çekici bulurken bazı erkekler bu durumdan hoşlanmamaktadırlar...
Erkeklerin Hoşlanma Belirtileri – Erkeklerde Hoşlanma
Erkeklerin hoşlanma belirtileri, bazı erkekler çok özgüvenli olurlar ve sizden hoşlandıklarını açıkça belli ederler. Ancak bazıları da içine kapanık olabilir ve sizden hoşla-nsa bile bunu açık bir şekilde ifade edemez...
Karşılıklı Hoşlanma Belirtileri – Hoşlandığını Nasıl Anlarsın
Karşılıklı hoşlanma belirtileri ya da hoşlandığını nasıl anlarsın için bazı ip uçlarını takip etmek yeterli olacaktır. Karşıdakinin kendinden hoşlandığını anlayabilmek için vücut dili etkili bir çözüm aracı olacaktır. Birinden hoşlanan..
Kadınların Hoşlanma Belirtileri Beden Dili – Hoşlanan Kadın
Kadınların hoşlanma belirtileri beden dili, karşısındaki kişiden hoşlanıp hoşlanmadığını ele vermektedir. Bir kadının karşısındaki erkekten hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak için normal anlardaki beden dili hareketleri takip edilebilir. Kadınların düşüncelerini %90’a kadar..
Sevgiliyle Sürekli Kavga Etmek – Evlilikte Kavga Etmek
Sevgiliyle sürekli kavga etmek, sebepleri; bazen önemli nedenlerden tartışırken bazen de ota boka diye tabir edilen sebeplerden olabilir. Bu kavga sebepleri benzer olarak, evlilikte sürekli kavga etmek, sebeplerinde de yer..