Sıfır Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

/ 28 Eylül 2020 / 2.732 views / yorumsuz
Sıfır Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler; ilerleyen zamanlarda ev ile ilgili beklenmedik problemlerin çıkmaması için önemlidir.

Sahte ilanlar, tapıdaki dolandırıcılıklar ve yarım kalan konut projeleri; ev satın almak isteyenlerin dolandırılmalarına sebep olan durumlardan sadece birkaçıdır. Sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en önemlisi; evin iskanının ve tapusunun olmasıdır.

Sıfır Ev Alırken Teyit Edilmesi Gerekenler Nelerdir

ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Sıfır ev alımında dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

 • İskan belgesi ve tapusu kontrol edilmelidir.
 • Konutun eğer iskanı yok ise; bu durumda ilerleyen zamanlarda iskan için yüksek tutarlarda ödeme yapmanın gerekmesi riskinin olduğu düşünülmelidir.
 • Tapu dairesine giderek tapuda şerh veya ipotek olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Binanın kaçak yapı olan bir bölümünün olup olmadığı kontrol edilmelidir. Belediyeden teyit alınabilmektedir.
 • Satın alınacak olan eve ne kadar aidat ödeneceğinin önceden öğrenilmesi gerekmektedir.
 • Müteahhitin imzalattığı ön bilgilendirme formunda; net ve brüt metrekarenin ne kadar olduğu ve müteahhitin bilgilerinin olması gerekmektedir.
 • Konutun hemen teslim edilmeyecek olduğu durumlarda, teslim edileceği net tarihin imzalanan sözleşmede bulunmasına dikkat edilmelidir. Noterden satış vaadi sözleşmesi talep edilmelidir.

Emlakçıdan Ev Alırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir

müteahitten ev alırken nelere dikkat edilmeli

Emlakçıdan sıfır ev alınırken dikkat edilmesi gerekenlere bakıldığında; öncelikle imzalanan sözleşme dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Konut kredisi çekerek ev satın alacak olanlar; sözleşmelerine eğer kapora iadesi maddesi koyarlarsa, konut kredisi onayı alamadıklarında kapora iade edilmektedir.

Sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en önemlilerinden biri; emlakçı tarafından gösterilmiş olan bir ev için emlakçıyı aradan çıkartmaya çalışmamaktır. Aksi takdirde mahkeme kararı ile yüksek bir meblağ ödemek zorunda kalınması muhtemeldir.

Sıfır Ev Alırken Tapuda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Sıfır Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler6

Ev satın alırken tapuda bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Paranın ödendiği kişi ile tapu belgesinde yer alan kişinin isminin aynı olmasına özen gösterilmelidir. Paranın ödendiği kişinin parayı teslim almadığını iddia etme ihtimali ortadan kaldırılmalıdır.
 • Tapu kütüğünden ipotek, aile konutu şerhi ya da haciz olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır.
 • İmar durumuna ve iskan belgesine bakılmalıdır.
 • Sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en önemlilerinden biri; aile konutu şerhi gibi bağlayıcıların olup olmamasıdır. Bu tip bağlayıcıların olması halinde; ilgili konut eşten habersiz bir şekilde satılmış ise, dava açma hakkı doğmaktadır ve açılan dava sonucunda satış iptal edilebilmektedir.

Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..
Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Geçer
Çamaşır suyu lekesinin geçmesi için alkol veya karbonat gibi maddeler kullanılabilmektedir. Ancak çamaşır suyu lekesi nasıl geçer sorusunun cevapları ile leke geçirilemez ise; bu durumda lekenin olduğu bölge kumaş boyası..
Erkek Anıt Sayaç Ekibinden Kadının Erkeğe Şiddeti
Erkek anıt sayaç sitesi, kadının erkeğe şiddeti,  sevgilisi, karısı ya da kadınlar tarafından öldürülen erkekler, cinayetler ya da fiziksel, psikolojik şiddet gören erkekler anısına oluşturulan bir dijital anıttır. Erkek Anıt..
TikTok Kahvesi Yapımı – TikTok Kahvesi Tarifi
TikTok kahvesi yapımı, yaklaşık 17 dakika sürmektedir. TikTok kahvesi tarifi, tek kişiliktir. Tarifte pişirmeye yönelik herhangi bir işlem bulunmamaktadır. Kahvenin yapılışı TikTok’ta çok konuşulduğu ve tarif trend olduğu için ismi..
TikTok Magazincicansucuk Kimdir
TikTok Magazincicansucuk; TikTok’un magazin sayfasıdır ve TikTok fenomenleri ile ilgili olay yaratacak videolar çekerek popüler olmuştur. TikTok Magazincicansucuk kimdir dendiğinde; çoğunlukla gerçek ismi ile değil, TikTok hesabında patlattığı bombalar ile..