Gündem

Sıfır Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıfır Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler; ilerleyen zamanlarda ev ile ilgili beklenmedik problemlerin çıkmaması için önemlidir.

Sahte ilanlar, tapıdaki dolandırıcılıklar ve yarım kalan konut projeleri; ev satın almak isteyenlerin dolandırılmalarına sebep olan durumlardan sadece birkaçıdır. Sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en önemlisi; evin iskanının ve tapusunun olmasıdır.

Sıfır Ev Alırken Teyit Edilmesi Gerekenler Nelerdir

ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Sıfır ev alımında dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

 • İskan belgesi ve tapusu kontrol edilmelidir.
 • Konutun eğer iskanı yok ise; bu durumda ilerleyen zamanlarda iskan için yüksek tutarlarda ödeme yapmanın gerekmesi riskinin olduğu düşünülmelidir.
 • Tapu dairesine giderek tapuda şerh veya ipotek olup olmadığına bakılmalıdır.
 • Binanın kaçak yapı olan bir bölümünün olup olmadığı kontrol edilmelidir. Belediyeden teyit alınabilmektedir.
 • Satın alınacak olan eve ne kadar aidat ödeneceğinin önceden öğrenilmesi gerekmektedir.
 • Müteahhitin imzalattığı ön bilgilendirme formunda; net ve brüt metrekarenin ne kadar olduğu ve müteahhitin bilgilerinin olması gerekmektedir.
 • Konutun hemen teslim edilmeyecek olduğu durumlarda, teslim edileceği net tarihin imzalanan sözleşmede bulunmasına dikkat edilmelidir. Noterden satış vaadi sözleşmesi talep edilmelidir.

Emlakçıdan Ev Alırken Bilinmesi Gerekenler Nelerdir

müteahitten ev alırken nelere dikkat edilmeli

Emlakçıdan sıfır ev alınırken dikkat edilmesi gerekenlere bakıldığında; öncelikle imzalanan sözleşme dikkatli bir şekilde okunmalıdır. Konut kredisi çekerek ev satın alacak olanlar; sözleşmelerine eğer kapora iadesi maddesi koyarlarsa, konut kredisi onayı alamadıklarında kapora iade edilmektedir.

Sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en önemlilerinden biri; emlakçı tarafından gösterilmiş olan bir ev için emlakçıyı aradan çıkartmaya çalışmamaktır. Aksi takdirde mahkeme kararı ile yüksek bir meblağ ödemek zorunda kalınması muhtemeldir.

Sıfır Ev Alırken Tapuda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

Sıfır Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler6

Ev satın alırken tapuda bilinmesi gerekenler aşağıdaki gibidir:

 • Paranın ödendiği kişi ile tapu belgesinde yer alan kişinin isminin aynı olmasına özen gösterilmelidir. Paranın ödendiği kişinin parayı teslim almadığını iddia etme ihtimali ortadan kaldırılmalıdır.
 • Tapu kütüğünden ipotek, aile konutu şerhi ya da haciz olup olmadığının kontrolü yapılmalıdır.
 • İmar durumuna ve iskan belgesine bakılmalıdır.
 • Sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en önemlilerinden biri; aile konutu şerhi gibi bağlayıcıların olup olmamasıdır. Bu tip bağlayıcıların olması halinde; ilgili konut eşten habersiz bir şekilde satılmış ise, dava açma hakkı doğmaktadır ve açılan dava sonucunda satış iptal edilebilmektedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL