Sıfır Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

/ 9 Haziran 2019 / 3.208 views / yorumsuz
Sıfır Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüz teknolojisi ile beraber akıllı telefonlar birçok işimiz halledilebiliyor ve bunun yanında gün içinde belki ihtiyaç belki de eğlence için telefon elimizden düşmeyebiliyor. Akıllı telefon almak isteyenler için birden fazla seçenek bulunuyor. Bu nedenle akıllı telefon alırken bazı özelliklere, önemle dikkat etmeliyiz.

Akıllı telefon alacak kişiler öncelikle bütçelerini belirlemelidir. Başlangıç, orta ve üst seviyede olan birçok telefon mevcut olduğu için, telefon ücretleri konusunda pek de endişe duyulmayabilir. Yine de telefon alırken doğru seçim yapabilmek adına, telefon piyasasını sürekli takip edebiliriz. Çünkü akıllı telefon fiyatları, sürekli azalıp artabiliyor.

Akıllı telefon satın alırken nelere dikkat edilmeli konusunda, birde işletim sistemi bulunuyor. Android ve İOS olmak üzere iki çeşit işletim sistemi olduğu için, telefonun işletim sistemi tercihinde pek de düşünmeye gerek yok gibi.

Eğer ki İOS işletim sisteminde bir akıllı telefon istiyorsak, tek seçeneğimizin iPhone olduğunu bilmek de fayda var.

Çünkü Apple, telefonlarında kendi işletim sistemini, yani sadece İOS tabanlı işletim sistemini kullanıyor. Diğer yandan Android bir telefon almak istiyorsanız, akıllı telefon satın almak için tercihiniz artabilir.

Telefon alırken hangi özelliklere ve nelere dikkat edilmeli

iphone samsung farkları

Akıllı telefonların genel özelliklerini öğrendik. Şimdi de satın alacağımız telefonun donanım özelliklerine dikkat edilmesi gerektiğine önemle vurgu yapabiliriz.

Hızlı ve kaliteli bir telefon istiyorsanız, telefonun işlemci ve RAM özelliklerine bakmanız gerekir. Buna ek olarak 8 GB ya da  16 GB depolama alanı olan cihazları satın almanızı pek de tavsiye etmeyiz. Çünkü telefondaki dosya boyutları sürekli artıyor ve bu da düşük hafızalı telefonları kötü etkileyerek, telefonumuzun yavaşlamasına sebep oluyor.

Telefonların ekran boyutu konusunda tercih, telefonu satın alacak kişiye bağlı. Yine de belirtmek gerekirse, gelişen teknolojiyle beraber telefonların ekran boyutu genelde, büyük olarak satışa sunulabiliyor. Akıllı telefonların ekran çözünürlüğü de en az boyutu kadar dikkat edilmesi gereken konulardan birisi.

Cihazın gün ışığındaki performansı ve renkleri kaliteli biçimde sunması, diğer önemli bir konu. Tüm bunlarla beraber satın almak istediğiniz akıllı telefonun, Full HD çözünürlüğe sahip bir ekrana sahip olup olmadığına da, çok dikkat etmeliyiz.

En iyi fotoğraf çeken telefonlar

selfie çeken goriller

Sosyal medya kullanıcılarının sayısında artış görülmekle beraber fotoğraf paylaşımları da fazlalaşıyor. Kullanıcılar gün içinde sosyal medya hesaplarında, çok sayıda selfie paylaşımı yapabilmekte. Buna bağlı olarak da bu insanlar, selfie yaparken en iyi paylaşımını yapmak istiyorlar.

Güzel bir selfie yapmak için ve fotoğraf çekmeyi sevenlerin satın alacağı telefonlarda en çok  dikkat etmesi gereken yer, kamera çözünürlükleri olmalıdır.

Telefon kameraları 48 megapiksele kadar çıkıyor olsa da, bu rakamlar en iyi fotoğrafı çekebilmek için yeterli değildir. Telefon ile daha iyi fotoğraf çekmek istiyorsak, telefonun sensör ve lens kalitesine dikkat etmemiz gerekir.

Telefon kullanırken yanınızda sürekli Powerbank bulundurmak istemiyorsanız, pil ömrü yine bakmanız gereken yerlerdendir. Telefonların şarj sorunu çok can sıktığı için belki de telefon alırken en çok da bu kısma dikkat etmemiz gerekir.

Yine satın alacağımız telefonun bataryasının uzun süre dayanmasını istiyorsak, pilin mAh değerinin yüksek olmasına dikkat etmeliyiz. Telefon bataryasının mAh rakamları ne kadar yüksekse, telefonun şarjı da o kadar uzun süre gider.

Son olarak satın aldığınız telefon hızlı şarj destekli ise, cihaz kutusundan çıkan adaptör ile telefonunuzu daha hızlı şarj edebilirsiniz.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
İngilizce Öğrenmek İçin Uygulamalar Yabancılarla Konuşarak
Yabancılarla konuşarak İngilizce öğrenmek için uygulamalardan bazıları aşağıda verilmiştir: Cambly Verbling Live Lingua Skooli English Tutor Online Preply MyEnglishTeacher İngilizce öğrenmek için uygulamalar yabancılarla konuşarak hem daha eğlenceli hem de..
E-Ticaret Nasıl Yapılır – E Ticaret Yapmak
E-ticaret yapmak için pazarlanacak olan ürün ve hizmet belirlenmelidir. E-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; e-ticaret yapacak olan kişinin şirket kurması zorunlu değildir. İş yeri açmaksızın satış yapabilme..
Flo İnternetten Alınan Ürün Mağazadan Değişir Mi?
Flo internetten alınan ürünün mağazadan değiştirilmesi mümkündür. Flo internetten alınan ürün mağazadan değişir mi sorusuna cevap vermek gerekir ise; Flo’nun değişim şartları kapsamında Flo’dan alınan ürün farklı bir renk veya..
Android ve iOS İçin En İyi Ücretsiz VPN Hangisi
Android ve IOS için en iyi ücretsiz VPN hangisi diye sorulduğunda tercih edilebilecek olan VPN servisleri şöyledir: TunnelBear ExpressVPN Hotspot Shield Windscribe me ProtonVPN Android ve IOS için en iyi..
Trendyol’da Satış Yapmak – Trendyol’dan Satış Yapmak İçin
Trendyol’da satış yapmak için Trendyol üzerinden satıcı kaydının oluşturulması gerekmektedir. Trendyol’da satış yapmak üzere başvuru yapanların başvuruları Trendyol tarafından değerlendirilmektedir. Eğer başvuru olumlu sonuçlanır ise gerekli belgeler Trendyol’a ulaştırılmalıdır. Trendyol..
Altyapısı Olmayan Evler İçin İnternet Nasıl Bağlanır
Altyapısı olmayan evler için internet bağlatmak, sabit internet bağlatmak istendiğinde mümkün olmamaktadır. Altyapısı olmayan evler için internet nasıl bağlanır sorusuna cevap vermek gerekir ise; altyapı döşenmesini talep etmek veya mobil..