Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

/ 16 Aralık 2019 / / yorumsuz
Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

Şiddetli karın ağrıları her yaştan insanın en büyük kabuslarından biridir. Yaşamı zorlaştıran ve birçok işi yapmaktan alıkoyan bu karın ağrılarına birçok şey sebep olabilmektedir. Sindirim problemleri, hastalık belirtileri, zehirlenme, kabızlık gibi birçok şey bu karın ağrılarına sebep olabilmektedir.

Karın ağrısı başlı başına çok büyük bir problemdir. Şiddetli karın ağrısı ise hem çocuklarda hem de yetişkinlerde büyük şikayetlere neden olmaktadır. Bu karın ağrıları ciddi bir sağlık probleminden kaynaklanmıyorsa evde doğal yöntemlerle kurtulmak mümkündür.

Tüm yöntemlere rağmen karın ağrısı geçmiyorsa ve hatta daha da artıyorsa mutlaka bir doktora gösterilmelidir.

Çocuklarda Şiddetli Karın Ağrısı

çocuklarda karın ağrısı neden olur

Çocuklar şiddetli karın ağrısı konusunda yetişkinlere nazaran daha çok şikâyet etmektedir. Genelde dışarıda yenilen yiyecekler, üşütme, soğuk algınlığı gibi konular bu şiddetli karın ağrılarına sebep olmaktadır. Sayısal olarak bakıldığı zaman her 4 çocuktan 1’i şiddetli karın ağrısı şikayetinde bulunmaktadır.

Çocuklarda karın ağrısına Viral Enfeksiyonlar sebep olabilmektedir. Okullarda ve sokakta kapılan bu enfeksiyonlar mide ve bağırsak iltihabına yol açabilmektedir. Karın ağrısının sürekliliği bu konuda önemlidir.

Geçici bir karın ağrısı ise bu kabızlık getirir ve bitkisel yollarla çözülebilir. Kolik bir karın ağrısıyla uzun süreli ve şiddetli olarak geçilecektir ve ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Bunun için acilen doktora gösterilmesi gerekir.

Şiddetli Karın Ağrısı Neden Olur?

karnı ağrıyan çocuk için yemek

Şiddetli karın ağrısı nedenleri kadınlarda ve erkeklerde ortak olabileceği gibi farklılık da gösterebilir. Örneğin kadınların regl dönemleri yaklaştığı zaman karın ağrısı olması normal karşılanmaktadır.

Fakat bazı zamanlarda rahim problemleri ya yumurtalık üşütmesi gibi rahatsızlıklarda da kadınlarda karın ağrısı ortaya çıkmaktadır. Kadın hastalıklardan kaynaklanan bir şiddetli karın ağrısı için bir kadın hastalıkları uzmanına görünmekte fayda vardır.

Erkeklerde de kadınlarda da soğuk algınlığı ve üşütmeye bağlı olarak şiddetli karın ağrısı görülebilmektedir.

Mide bozukluğu, bağırsak bozuklukları, böbrek taşları, kadınlarda ve erkeklerde üreme organlarının rahatsızlanması ve zehirlenme gibi birçok rahatsızlık şiddetli karın ağrısını da beraberinde getirmektedir. Yenilen yiyeceklerin de dokunması ya da en kötüsü zehirlemesi karın ağrısı yapmaktadır.

Şiddetli Karın Ağrıları Ciddi Hastalıkların Belirtileri Olabilir Mi?

karın ağrısına iyi gelen içecekler

Şiddetli karın ağrısı hastalık belirtisi de olabilmektedir. Bunun için ağrının nerede olduğu ve şiddeti çok önemlidir. Örneğin:

 • Karın bölgesinde şiddetli ağrı, sancı ve kramp görülüyorsa bu Apandisit, İdrar Yolu Enfeksiyonu ya da Bağırsak Enfeksiyonu belirtisi olabilir.
 • Ağrı alt karın bölgelerindeyse bu Dış Gebelik, Apandisit ya da Bağırsak Tıkanıklığı belirtisi olabilir.
 • Kadınlarda alt karın ve üreme organı bölümlerinde şiddetli karın ağrısı varsa bu Düşük, Miyomlar, Yumurtalık Kisti ve Dış Gebelik gibi hastalıkların belirtisi olabilir.
 • Ağrı üst karın bölgesinde ise Kalp Krizi, Safra Kesesi Taşlar, Zatürre ve Hepatit gibi rahatsızlıkların göstergesi olabilir.

Şiddetli Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

bal

Şiddetli karın ağrısına iyi gelen şeyler genellikle geçici olan ağrılar için sunulmaktadır. Örneğin soğuk algınlığı, üşütme, kabızlık, ishal ya da fazla yemeden kaynaklanan az da olsa basit görülebilecek karın ağrıları için bu çözümler sunulur.

Ciddi karın ağrısı hastalıkları için doktorlardan yardım almak gerekir.

 • Ağrı olan bölgeyi ve hatta tüm vücudu sıcak tutmak karın ağrısına iyi gelecektir. Bunun için sıcak su torbaları ve kalın giysilerden yararlanılabilir.
 • Zor gelse de bazı karın ağrıları için yürüyüş önerilmekte ve iyi gelmektedir.
 • Ilık bir duş karın ağrısına ve soğuk algınlığına iyi gelecektir.
 • Şiddetli karın ağrısı olduğu zaman ağır yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilir. Özellikle kusma varsa kraker gibi yiyecekler önerilir.
 • Şiddetli karın ağrısı durumlarında süt ürünleri, yağlı gıdalar, alkol ve asitli içecekler önerilmez.
 • Karın ağrısı durumlarında su en iyi ilaç olacaktır.

Şiddetli Karın Ağrısına İyi Gelen Bitkisel Ürünler

bitkisel içecekler

Şiddetli karın ağrısına bitkisel çözümler ile çare bulunabilmektedir. En çok önerilen ve sonuç veren şiddetli karın ağrısı için bitkisel çözümler şunlardır:

 • Nane ve limon soğuk algınlığı, üşütme, mide bulantısı durumlarında önerildiği gibi karın ağrısında da önerilir. Kaynar suya bir tutam nane ve birkaç damla limon koyularak içilmesi tavsiye edilir.
 • Anason da karın ağrısına iyi gelmektedir. Kaynar suyun içerisine atılacak bir çay kaşığı anason iyi gelecektir.
 • Zencefil soğuk algınlığından kaynaklı hastalıklara ve karın ağrısına en iyi gelen bitkilerden biridir. Hazımsızlığa ve karın ağrısına birebirdir. Zencefili sıcak suya koyarak içmek iyi gelecektir.
 • Şiddetli karın ağrısını en hızlı geçiren bitkilerden biri de tarçındır. Kaynar suya toz ya da çubuk tarçın ekleyerek içilmesi iyi gelecektir.
 • Papatya çayı da karın ağrısına iyi gelen bir çaydır.