Fitness Sağlık

Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer

Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer

Şiddetli adet sancısı nasıl geçer, birçok kadın tarafından sorulmaktadır. Adet sancıları bazen şiddetli, bazen de hafif şekilde görülür. Kimi zaman sancıya dayanamayıp bayılanlar olabiliyor. Adet sancıları, sanki karnımız ağrıyormuş gibi de hissettirebilir. Şiddetli adet sancısı diğer adıyla regl krampları olarak bilinir.

Tıp dilinde şiddetli adet sancısına, dismenore denir ve bu ağrılar nasıl geçer konusunda da, doğal olan bazı etkili çözümler bulunuyor.

 Şiddetli Adet Sancısı Neden Olur Nasıl Geçer

Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer

  • Şiddetli adet sancısını daha çok 30 yaşından küçük kadınlar görür.
  • Regl döneminde diğer kadınlara oranla daha fazla adet kanaması görülüyorsa çok şiddetli sancılar olabilir.
  • 11 yaşında veya daha genç yaşta regl olmaya başlayan bayanlar şiddetli adet sancıları yaşayabilirler.
  • Sigara içenler ve karın kasları zayıf olanlarda da şiddetli adet sancısı olduğu biliniyor.

Şiddetli adet sancıları kadınlar için günlük yaşamda olumsuz etkiler gösterebilir. Örneğin çalışan kadınlar için iş yerinde şiddetli adet sancısı çalışma hayatını olumsuz etkileyebilir. Durum böyle olunca şiddetli adet sancısı neden olur, nasıl geçer konusu hakkında bilgi sahibi olmak da fayda var.

Adet Sancım Çok Şiddetli Ne Yapmalıyım?

Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer

Adet olmaya yeni başlayan kızlar, şiddetli adet sancısı yaşayabilir. Regl olmaya yeni başlayan kızların ağrının nasıl geçtiği ya da hafifletilmesi konusunda bilgi sahibi olması etkili olacaktır. Ancak şiddetli adet sancısı nasıl geçer, konusunda burada verilen bilgiler bütün yaş gurupları için geçerlidir.

Şiddetli Adet Sancısı nasıl geçer

  • Sıcak su uygulamaları: Çok sıcak suyla duş alıp, karın bölgelerine yapılan masajlar kramplara iyi gelebilir. Şiddetli adet sancısı için, çok sıcak olan su torbaları bacak arasına koyulabilir. Regl sancıları artan kadınlar su şişelerinin içine ilave edilen sıcak suyu karın bölgesinde ağrı geçene kadar tutabilirler.

Şiddetli Adet Sancısı nasıl geçer

  • Stresli yaşam: Stres esnalarında vücutta kortizol-stres hormonu salındığı için vücut dengesi bozulur. Bu sebeple stresli yaşam, adet sancılarını daha şiddetli ve dayanılmayacak seviyeye götürebilir.  Şiddetli adet sancısı nasıl geçer ya da regl ağrısını hafifletmek için stresten uzaklaşmak iyi bir çözüm olabilir.

Şiddetli Adet Sancısına iyi gelen şeyler

  • Düzenli beslenme: Araştırmalar, E vitamini, B-1, B-6 vitaminlerinin ve omega-3 sağlıklı yağ asitlerinin şiddetli adet sancısını hafiflettiğini göstermiştir. Magnezyum, şiddetli adet sancısını ve kramplarını azaltır. Bu takviyeleri eczaneden sorarak ya da beslenme yoluyla karşılayabilirsiniz.

Şiddetli Adet Sancısına İyi Gelen Egzersizler

karın egzerzisi

Kimi kadınlar adet dönemlerinin özellikle ilk günlerinde çok şiddetli acı çekmektedir ve buna bağlı olarak adet sancısından ötürü bayılanlar da olabiliyor.

Şiddetli adet sancıları nasıl geçer, çok şiddetli regl kramplarım var diyorsanız, özellikle karın kaslarınızı haftada 3-4 gün olmak şartıyla çalıştırabilirsiniz. Karın kaslarını güçlendirmek, adet sancısını hafifletir ve karın ağrılarına dayanmak için etkili olur.

Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer

  • Lying leg extension: Adet sancısını hafifletmek için ilk etkili hareket. Resimde olduğu gibi düz zemine sırt üstü uzanıp dizleri bükük bir şekilde karnımıza doğru çekip bırakmalıyız. Bir sağ bir sol bacak olacak şekilde toplam da 10-20 defa tekrarlanabilir. 30 saniye kadar dinlendikten sonra hareket tekrar uygulanabilir. Toplamda 3 defa yapılması uygundur.

Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer

  • Lying leg raises: Resimdekinin aynısı gibi sırt üstü uzanılır. Bu harekette dizler bükük olmadan iki bacak aynı anda yukarı kaldırılıp aşağı indirilir. 8-16 arası tekrar yapılıp, 30 saniye dinlendikten sonra hareket tekrar yapılır. Bunun üç kere tekrarlanması uygundur. Şiddetli adet sancısı nasıl geçer, sorusunun en etkili cevaplarından birisi bu egzersizdir.

Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer

  • Plank: Resimde olduğu gibi yüzüstü, ayak parmakları ve dirseklerinden güç alacak şekilde uzanılmalı. Bu pozisyonda 15 veya 30 saniye kadar hareket etmeden karın kasları sıkılarak durulmalıdır. Her uygulamadan sonra biraz dinlenip toplamda 3 defa uygulamalıdır. Adet sancıları dayanılmayacak seviyede olanlar adet olmadan önceki süreler de bu hareketi çalışmalıdır.

Özetle Şiddetli Adet Sancısına İyi Gelen Şeyler

sıcak su torbası

Zaman zaman dayanamayıp bayılanlar, regl ağrısını veya şiddetli adet sancısını, hafifletmek için yukarıda belirtilenleri uygulamalıdır. Sıcak su uygulamaları daha çok adet sancısının başladığı esnalarda uygulanır. Diğer yöntemler ise hem regl kramp döneminde hem de sonrasında yapılabilir.

Şiddetli adet sancısı nasıl geçer için en basit yöntem magnezyumu aksatmamaktır. İlgili egzersizleri ve hareketleri haftada 3 gün uygulamak karın kaslarını geliştirerek, adet sancılarını hafifletmekte çok etkili olur. Krampları ve sancıları azaltmak için stresli yaşamdan da kaçınmak gerekir. Düzenli beslenmeye ayak uydurmak da şiddetli adet sancısını azaltmak için çok işe yarayacaktır.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL