Teknoloji

SEO Uyumlu Makale Nedir

SEO Uyumlu Makale Nedir

SEO uyumlu makale nedir nasıl özgün yazılır içerik örneği, web siteleri için makale yazmak bunlar bir sitenin ön sıralara çıkması için çok önemlidir. Marka tanıtımı, e ticaret sektörü haber sitesi, unvan, blog ya da hangi kategori olursa olsun SEO uyumu siteyi öne çıkarmak için olmazsa olmazdır. Web sitesine trafik çekmek için SEO uyumlu makale nedir konusu mutlaka bilinmelidir. SEO uyumlu içerik nasıl yazılır, yazmak ne demek, püf noktalar, uyumlu içerik, 300 kelime makale örneği ve daha fazlası için alt başlıklara bakalım.

SEO Uyumlu Makale Nedir

SEO (Search Engine Optimization – Arama Motoru Optimizasyonu), anlamı tarayıcı kullanıcılarının arama motorlarındaki arama sonuçlarına bağlı olarak gösterdiği sonuçlardır. SEO’nun buradaki önemi ise, ilgili aranan kelimeye göre hangi siteyi ilk sıralarda çıkaracağıdır. Özetle; Google tarayıcısında arattığınız bir kelime sonucunda karşınıza çıkan ilk site SEO’su en iyi sitedir. Google robotları bu yüzden ilk o siteyi karşınıza çıkarır.

SEO uyumlu makale veya içerik, belirli anahtar kelimelere sahip, aranan bilgiyi veren website yazılarıdır. SEO’ya uygun içeriklerin gayesi, web adresinde bulunan bir makalenin aranma sonuçlarında en üst sırada çıkarmasıdır. Bunların gerçekleşmesi için ve web sitenize trafik çekmek adına, SEO uyumlu makale nedir konusuna hakim olmalısınız.

İçeriklerim Google’da Görünmüyor

SEO uyumlu makale nasıl yazılır SEO’ya uygun yazmak nedir, konusunun yanı sıra bazen içeriğim Google’dan silindi gibi korkular oluşmaktadır. Mevcutta tarayıcı aranmalarında arka sıralarda olan birçok site neden öne çıkamadığını içeriklerim Google’da görünmüyor kayboldu diye, sormaktadır. Bu gibi sitelerin görünen önemli hataları anahtar kelimeleri gereğinden fazla kullandığıdır. İçerik yerli yersiz anahtar kelime kullanmaya çalışarak bilgi vermekten uzaklaşan içerikler belki Google için bir ihtimal iyi olabilir ama kullanıcıyı da yorar.

Web sitesine ziyaretçi çekmek için içerik nasıl yazılır satın almak, SEO uyumlu makale nedir ile beraber içeriğin sıkıcı olmaması gerekmektedir. Google ya da diğer tarayıcıların en çok önem verdiği şey kullanıcı memnuniyetidir.

Makale SEO uyumlu olacak diye çok fazla anahtar kelime kullanıldığında kullanıcı yoruluyor ve yazıdan hızlı bir şekilde çıkıyor. Google robotları tabii ki bunu algılamaktadır. Kullanıcıların bu davranışları bir süre tekrarlandıktan sonra tarayıcı robotları artık o yazının aranan yazı olmadığına karar verir. Ardından aranma sonuçlarından ya kaldırır ya da web sitesinin makalesini alt sıralara gönderir.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

 1. Yazım kuralları: Arama optimizasyon robotları SEO uyumlu makale örneğinde yazım kurallarına çok dikkat etmezse de önemlidir. Okuyucunun anlamak da zorlanacağı kelimeleri kullanmak, kelimeleri yanlış yazmak, çok sık devrik cümleler kullanmak kullanıcıyı yorabilir. Bu açıdan baktığımızda SEO makale de yazım kuralları önemlidir.
 2. Niş MakaleSEO uyumlu makale nedir, özgün içerik nasıl yazılır derken kopyala yapıştır içeriklerinden uzak durmak gerektiğini bilmeliyiz. Robotlar sizin sitenizdeki makaleyi kontrol ederken o makalenin kopya olup olmadığını da inceler. Bu çok önemlidir.
 3. Anlam bütünlüğü: SEO makaleye başlarken ilk paragrafın ilk kelimelerinin odak anahtar kelime ile eşleşmesini sağlayın. SEO içeriğin ilk 50-100 kelimesinde, odak anahtar kelime ve yakın anlamları geçmelidir. İçeriği paylaşmadan önce bu makaleyi başka hangi kelime ile aradı diye düşünüp o kelimeleri de uygun biçimde yazıda geçirirseniz makalenin SEO uyumu çok iyi olabilir.
 4. Anahtar kelime bulma: Okuyucuların hangi kelimeleri daha çok aradığı konusunda fikir almak için birkaç güvenilir adres verebiliriz. Google ücretsiz anahtar kelime analizi veya Wordtracker ya da Keywordtool.io adreslerine hedef kelimelerin aranma hacmi için ve hangi kelimeler ile aratıldığına göz atabilirsiniz. Bu ücretsiz anahtar kelime analizi yapan siteleri kullandığınızda bir adım önde olacaksınız.
 5. Anahtar kelime oranı: Ön sıralara çıkmasını istediğiniz içerikleri paylaşırken odak anahtar kelime sıklığına da dikkat etmelisiniz. Ortalama bir makaledeki anahtar kelime sıklığı içeriğe oranla, 0.5% ile 2.5%  olmalıdır. WordPress kullanıyorsanız yoast seo ya da all in seo eklentileri bir anahtar kelimeyi o makale için kaç defa kullanmanız gerektiğini size söyleyecektir. SEO uyumlu makale nasıl yazılır için diğer yanıt, anahtar kelimeleri eş anlamlı ya da diğer aranma ihtimali olan biçimleriyle de yazmayı unutmayalım.
 6. SEO başlık: İçerikten daha da önemlisi makale başlığıdır. SEO da en çok önemli olan başlığın nasıl olduğudur. Odak anahtar kelime başlığın ilk kelimelerinde geçmelidir. Boşluklar dahil toplam 50-70 hane olmalıdır. Minimum 3 kelime maksimum 6 kelime olması önemlidir.
 7. Makale kelime sayısı: İçeriğin minimum 300 kelime ve üstünde olması SEO açısından iyidir. İhtiyaca göre kelime sayısı artıyorsa ve bu da yararlıysa makalenin uzun olması örneğin 1.500-2.000 kelime kadar olması işe yarayacaktır. Aynı zamanda kelime sayısı fazla olan içerik de hedef kelime sayısını daha fazla eklemek mümkündür. Google uzun yazılan makaleleri sever ve SEO uyumlu makale nedir konusunu incelerken özgün içerik ve bu konuyu dikkatte almalıyız.
 8. Paragraf uzunluğu: SEO uyumlu makalede bir paragraf için en uygun kelime sayısı ortalama 40-50 civarıdır. Fazlası okuyucu korkutabilir ve geri çıkış yapmasına sebep olabilir.
 9. Fotoğraf: Paragraf aralarına içeriğe uygun biçimde görsel, resim ekleyebilirsiniz. okuyucuyu sıkmayacak anlamsız olmayan, ya da eğlenceli zengin kaliteli bir resim ekleyebilirsiniz.
 10. F tipi ziyaretçi: Bu okuyucuların özelliği genelde içeriği sırasıyla tamamen okumamalarıdır. Yazı içinde hızlıca aşağı yukarı yaparak aradıkları kelimenin nerede olduğuna bakarlar. F tipi okuyucu için SEO makale içinde bold italic ve altı çizili biçimlerini kullanmayı unutmayalım.
 11. URL: İlgili makalenin linki anlamına gelen url, anahtar kelimeler ile uyumlu olmalıdır. En fazla 50 – 60 civarlarında ve ne anlaşılır akılda tutulur olması önemlidir.
 12. SEO başlık: Makale başlığı ve SEO başlıkları farklı olabilir. Google aranmalarında güzel bir yer edinmek için SEO başlığını net, kısa ve dikkat çekici yapın. Ziyaretçilerin ilgili makaleyi hangi kelimeler ile arayacağını tahmin ederek, ister CTA metin (dikkat çekici biçim) kullanın ya da soru cümlesi vb. ekleyerek websiteye trafik getirin.
 13. Meta açıklama: Google aranma sonuçlarında siteniz çıktığında başlığında altındaki kısa özet alanıdır. Açıklama satırı 120 karakter üstünde olmalı, 156 harfi geçmemelidir. Meta açıklama kısmında anahtar kelime kesinlikle olmalıdır. Açıklamanın ilk kelimesinde olması yazıyı daha çok öne çıkaracaktır.
 14. Alt başlıklar: Makale içinde, H1, H2, H3, H4, H5 ve H6 alt başlıklarına yer vermek SEO uyumlu makale için önemlidir. Diğer önemli kısım bu etiket taglarının hiyerarşik sıralamasını doğru biçimde kullanmalısınız.
 15. Resim alt etiketi: Fotoğraf ya da görsel yüklendikten sonra alt etiketlerin eklenmesi ve odak anahtar kelime ile uyuşması gerekmektedir.
 16. Linkler: SEO uyumlu makale nedir için okuyucunun ziyaret ettiği makale ile alakalı diğer yazıları da yazı içinde link vererek yönlendirmeyi unutmayın. Backlink satın almayı düşünüyorsanız, backlink verecek sitenin güvenilir, tanınmış bir web sitesi olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi durumda Google sitenizi spam olarak algılayabilir. Özgün, verimli içerik SEO uyumlu makale nasıl yazılır konusu için fazlasıyla önemlidir.

SEO Uyumlu Makale Nedir

Yukarıda belirttiklerimiz genel bilgilerdir ve hepsi birbirinden önemlidir. SEO uyumlu makale nasıl yazılır, konusunda aslında uzun vade kalıcı olanı ve en önemlisi ilgili içerikte ziyaretçi aradığını bulmalıdır. Aksi durumda Makale SEO’ya uygun yazılmış olsa da aranan bilgiyi yeterli düzeyde vermiyorsa bu uzun vade de kaybettirir. Çünkü siteye giren kullanıcı önce sizin sitenize girdi ve sonra farklı bir sitede aynı makaleyi tekrar okudu. Google robotları, burada bu kelimeyi en iyi açıklayan diğer sitenin olduğuna karar verir ve diğer siteyi sizin web sitenizin önüne alır.

Bu husus çok önemlidir ve bu yüzden içeriğin anlaşılır özgün olmasına dikkat etmelisiniz. İçerik yazmak 300 kelime 500 kelime, SEO uyumlu makale nedir yanı sıra uzun vade de sıralamayı bu  özellik belirler.

Önemli hususları özetlemek gerekirse, SEO uyumlu makalenin başlık kısmı çok önemlidir. Özgün yazılmış içerik olması şarttır. Makaleye başlarken ilk kelimenin anahtar kelime içermesi değerlidir. İlk 50 – 100 kelimede mutlaka ilgili anahtar sözcüğü farklı farklı aranma kelimeleriyle geçirilmelidir. Eş anlamlı ya da  farklı şekilde olan odak anahtar kelimeler diğer paragraflarda da zaman zaman olabilir. Makale uzunluğuna göre, alt başlığınızın en az bir tanesi asıl anahtar kelime ile aynı olmalıdır. İçeriğin son 50 – 100 kelimesi mutlaka odak anahtar kelime içermelidir.

Örneğin bu yazının SEO’daki başlığı, SEO uyumlu makale nedir olarak belirlendi ve son kelimelerinde az önce olduğu gibi anahtar kelime geçirildi. Aynısı gibi diğer anahtar kelimemiz SEO uyumlu içerik nasıl yazılır kaç kelime olmalı gibidir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL