Moda Sağlık

Saçların Tiftik Tiftik Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Saçların Tiftik Tiftik Olmaması İçin Ne Yapılmalı?

Saçları tiftik tiftik olan kişilerin ortak yönü, genel olarak saçlarına boya ile fazlasıyla zarar vermiş olmalarıdır.

Boyadan yıpranmış, tiftik tiftik olmuş ve taranınca açılmayacak duruma gelmiş saçları kurtarmak için tekrar kuaföre sarılmak ve saçın doğal rengine yakın hatta bitkisel içerikli diye tabir edilen boyalardan kullanmak dahi saça çok daha fazla zarar vermektedir.

Saçların Tiftik Tiftik Olmaması İçin

Üst üste boyama işlemi saça en fazla zarar veren faktördür. Saçların sağlıklı haline tekrar dönmesi ve tiftik tiftik olmasından tamamen kurtulmak için tek seferli bir bakım yeterli olmayabilir. Uzun süre dikkat etmek gerekmektedir.

Saçı Yıpratan Nedenler

tiftifk saçlar için

Saçı yıpratan en önemli neden üst üste yapılan ve genelde açıcılar yardımı ile gerçekleştirilen boyama işlemidir. Sürekli düzleştirme, maşa ve fön işlemi saçları kıracak ve zarar verecektir. Yıpranmış saçların bir süre bu üçlüden uzak durması gerekmektedir.

Saç İçin Nemin Önemi

saç bakımı nasıl yapılır

Nem, çok yıpranan saçın ilk ihtiyacıdır. Nemi saçta tutmak için kolajen içeren bir saç bakım kremini diğer saç kremi ile dönüşümlü olarak kullanılması gerekir.

Aynı zamanda içerisinde A vitamini bulunan ürünleri kullanmak bu aşamada saç için büyük bir kurtarıcı olacaktır. Saç serumu ya da saç kremi seçerken, en önemli şey saç tipi ve ürün içeriğidir.

Saçların Tiftik Tiftik Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Günümüzde saç bakım ürünlerinde yoğun kimyasallar kullanılmaktadır. Doğal içerikli olanlar hem saç için hem saç derisi için çok daha faydalı olacaktır.

Diğer yandan, kuru saçlara sahip olan biri, yağlı saçlar için olan saç kremini kullanırsa bu o kişinin saçını daha fazla kurutur ve o üründen verim alınamaz. Bu anlamda saç yapısını iyi tanımak ve ürünleri araştırarak almak önemlidir.

Saç Bakım Maskeleri

Saçların Tiftik Tiftik Olmaması İçin

Evde yapılan ya da hazır ürünlerden alınan saç bakım maskeleri, tiftik tiftik olmuş saçların en büyük kurtarıcısıdır. Yoğun bir yapıya sahip olduğu için saça istediği nemi veren saç bakım maskeleri, düzenli kullanıldığı takdirde kısa bir süre içerisinde sonuç vermektedir.

erkek saç bakımı

Haftada 1 ya da 2 defa saçlara yapılan maskeler ile boyadan yıpranmış saçlar kısa bir süre içerisinde eski sağlıklı haline dönebilir. Saça ihtiyacı olan nem ve elastikiyeti veren saç bakım maskeleri artık evdeki malzemeler ile de yapılabilmektedir.

Bu anlamda zeytinyağı ve bal ile yapılan maskeler ya da başlı başına hindistan cevizi yağı ile maskeler yapılabilir. Saç yapısı araştırılarak, ona uygun maske tarifleri bulunabilir.

Çok taramak Saçları Yıpratır Mı?

Saçların Tiftik Tiftik Olmaması İçin Ne Yapmalı?

Saçları gün içinde fazla taramak, saçların şeklini bozar ve daha fazla yağlanmasına neden olur. Özellikle kıvırcık saça sahip olanlar, saçlarını çok fazla taradığı takdirde, tiftik tiftik görünen saçlara sahip olur.

Hiç taranmayan saçlarda ise keçeleşme problemi görülmektedir. Yapılacak en doğru şey, saçı gece yatmadan önce ve duştan sonra kremlenmiş saçı kolay tarama sağlayan bir tarak ile taramak olacaktır.

Saç Boyasının Zararlı Yönü Olan Renk Açıcılar

Saçların Tiftik Tiftik Olmaması İçin

Renk açıcılar, saç boyanırken saça istenilen rengi vermek için zararlı da olsa kuaförler tarafından kullanılmaktadır.

Ancak renk açıcılar alkol içerdiğinden, gereğinden fazla kullanılması, saçların kurumasına, tiftik tiftik olmasına, matlaşmasına hatta uzun süre saçta kalması yanmasına dahi neden olabilmektedir.

Bu etkilerden kurtulmak için renk açıcılar saça az miktarda ve kademe kademe uygulanmalıdır.

güzel saçlar erkek

Her saç türü ve rengi de renk açıcıya karşı farklı tepki gösterdiği ve farklı derecede açıldığı için, açıcıyı kontrollü kullanmak ve kullandıktan sonra saçın renk durumunu sürekli kontrol etmek en önemli faktördür.

Bu noktada güvenilen bir kuaförden destek almak en doğrusu olacaktır.


YORUMLAR (2)

  1. zehra diyorki:

    ya ben de saçımın yıpranmalarından ve dökülmelerimden çok şikayetçiyim öyle her ürünü de kafama sürmek istemiyorum çoğu yerde burda ki yorum gibi liquid keratini gördüm.Berrin dökülmeye de faydası oluyor mu acaba bilgin var mı

  2. Berrin diyorki:

    ben saçlarımla sürekli ilgilenirdim düzleştirici maşa sürekli kullandım zaten boyadan açıcıdan çok fazla yıprandı. Çeşitli markaların şampuanlarını, kremlerini, maskelerini kullandım en memnun kaldığım liquid keratindi vitaminli ve de keratinli ürünleri saçıma baya iyi geldi 3 ay önceki halinden eser kalmadı.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL