Oyun Bilgisayarı Özellikleri Nasıl Olmalı?

/ 19 Ağustos 2019 / 159 views / yorumsuz
Oyun Bilgisayarı Özellikleri Nasıl Olmalı?

Bilgisayarın, özellikle de internetin hayatımıza girmesi ile birlikte en belirgin şekilde öne çıkan unsurlardan biri de bilgisayar oyunları olmuştur. Her yaşa hitap eden ve farklı içeriklere sahip bilgisayar oyunları, teknolojinin ilerlemesiyle adeta boyut atlamıştır.

Bu nedenden dolayı, bilgisayar oyunlarını hayatına hobi olarak dahil eden, özellikle de hayatının bir parçası olarak gören kullanıcılar için oyun oynarken yaşanan donma, kasma ve hata verme durumları kâbus haline gelmektedir.

Kullanıcılar, bu sorunlarla karşılaşmamak adına oyun bilgisayarı özellikleri nasıl olmalı, araştırmalı ve tercihlerini bu yönde yapmalıdırlar.

İyi bir oyun bilgisayarı özellikleri nasıl olmalı?

Oyun Bilgisayarı Özellikleri Nasıl Olmalı

Oyun bilgisayarı özellikleri, bilgisayar oyunları satan firmaların her yıl oyun sürümlerini değiştirmeleri ve piyasaya yeni oyunlar sürmeleri nedeniyle yıllara göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle, sizler için iyi bir oyun bilgisayarı nasıl olmalı  uyarlı şekilde derlenmiştir.

İşlemciler nasıl olmalı?

bilgisayar işlemcileri

Oyun bilgisayarı özellikleri denildiğinde akla ilk gelen hiç şüphesiz ki işlemcilerdir ve her yıl değişmektedir. 2019’da oyun için alınabilecek en iyi işlemciler, sürekli rekabet halinde olan AMD ve INTEL markalarına aittir.

Segment değerlerine göre tercih edebileceğiniz AMD serisi sıralaması;

  • 10.000 TL ve üzeri segment için Ryzen 7 2700X,
  • 7.000 TL ve üzeri segment için Ryzen 5 2600X,
  • 4.500 TL ve üzeri segment için Ryzen 5 2600 ve Ryzen 5 2400G,
  • 2.500 TL ve üzeri segment için Ryzen 3 2200G
  • 1.500 TL ve üzeri segment için Athlon 200 GE.

Segment değerlerine göre tercih edebileceğiniz INTEL serisi sıralaması;

  • 10.000 TL ve üzeri segment için Core i7-8700K,
  • 7.000 TL ve üzeri segment için Core i5-9600K ve Core i5-8600K
  • 4.500 TL ve üzeri segment için Core i3-8100.

Bu seçenekler oyun bilgisayarı alırken işlemci tercihi yapmanıza yardımcı olabileceği gibi oyun bilgisayarı nasıl toplanır diye düşünen kullanıcılar için de yardımcı olacaktır.

Ekran kartı ve Ram nasıl olmalı?

bilgisayar işlemci özellikleri

İyi bir oyun bilgisayarı için bakılması gereken diğer unsurlar ise ekran kartı ve RAM’dir. Ekran kartı alırken üzerinde yazan RAM boyutuna değil, çekirdek hızına dikkat edilmelidir. RAM, oyun performansınıza direkt etki etmez sadece efekt, görüntü kalitesi gibi ekstra özellikler sunar.


HİTÜ Spor Bilimleri Fakültesi'ni tamamladı. Anadolu Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi'nde 2. lisansına devam ediyor. Hobi olarak giriştiği PHP yazılım dilinde uzmanlık unvanı aldı.

Benzer Konular
Azar Benzeri Uygulamalar
Flört uygulamaları, mobil dünyanın nasıl da hayatımızdaki her alanı kaplamaya başladığının kanıtlarından bir tanesidir. Yeni arkadaşlar edinmek, flört yapmak veya sadece keyifli vakit geçirmek için kullanılan uygulamalardan tanışarak evlenenlerin sayısı..
Bilgisayar Hızlandırma Yolları
5 adımda bilgisayarı hızlandırmak sanıldığı kadar zor işlem adımlarından oluşmaz. Gün içinde sürekli kullanılan bilgisayarlar, bir süre sonra yavaşlamakta ve istenilen performansı sağlayamamaktadır. Bu çok olağan bir durumdur. Bilgisayar sistemleri..
En İyi Virüs Temizleme Programı
Kötü amaçlı yazılımlar, giderek tüm dünyamız haline gelen mobil cihazlara ve teknolojik aygıtlara karşı öncelikli tehlike olmaya devam ediyor. Kişisel verilerin saklanıldığı bilgisayarlar, mobil telefonlar ve daha birçok dijital aygıt..
Trendyol Para Nasıl Kullanılır?
Trendyol paranın kullanılması için Trendyol cüzdan bölümünün aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu cüzdan içerisine kredi kartı ya da havale ile para gönderildikten sonra alışverişlerin bu cüzdan üzerinden yapılması mümkün olmaktadır...
Tiktok Keşfete Düşme Saatleri
Tiktok algoritması diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi kendine has ve benzersiz bir şekilde çalışır. Tiktok’ta fenomen olmak için bu algoritmayı doğru algılamak ve bu doğrultuda yayınlar düzenlemek yeterlidir. Tiktok’un..
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..