Oyun Bilgisayarı Özellikleri Nasıl Olmalı?

/ 19 Ağustos 2019 / 130 views / yorumsuz
Oyun Bilgisayarı Özellikleri Nasıl Olmalı?

Bilgisayarın, özellikle de internetin hayatımıza girmesi ile birlikte en belirgin şekilde öne çıkan unsurlardan biri de bilgisayar oyunları olmuştur. Her yaşa hitap eden ve farklı içeriklere sahip bilgisayar oyunları, teknolojinin ilerlemesiyle adeta boyut atlamıştır.

Bu nedenden dolayı, bilgisayar oyunlarını hayatına hobi olarak dahil eden, özellikle de hayatının bir parçası olarak gören kullanıcılar için oyun oynarken yaşanan donma, kasma ve hata verme durumları kâbus haline gelmektedir.

Kullanıcılar, bu sorunlarla karşılaşmamak adına oyun bilgisayarı özellikleri nasıl olmalı, araştırmalı ve tercihlerini bu yönde yapmalıdırlar.

İyi bir oyun bilgisayarı özellikleri nasıl olmalı?

Oyun Bilgisayarı Özellikleri Nasıl Olmalı

Oyun bilgisayarı özellikleri, bilgisayar oyunları satan firmaların her yıl oyun sürümlerini değiştirmeleri ve piyasaya yeni oyunlar sürmeleri nedeniyle yıllara göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle, sizler için iyi bir oyun bilgisayarı nasıl olmalı  uyarlı şekilde derlenmiştir.

İşlemciler nasıl olmalı?

bilgisayar işlemcileri

Oyun bilgisayarı özellikleri denildiğinde akla ilk gelen hiç şüphesiz ki işlemcilerdir ve her yıl değişmektedir. 2019’da oyun için alınabilecek en iyi işlemciler, sürekli rekabet halinde olan AMD ve INTEL markalarına aittir.

Segment değerlerine göre tercih edebileceğiniz AMD serisi sıralaması;

  • 10.000 TL ve üzeri segment için Ryzen 7 2700X,
  • 7.000 TL ve üzeri segment için Ryzen 5 2600X,
  • 4.500 TL ve üzeri segment için Ryzen 5 2600 ve Ryzen 5 2400G,
  • 2.500 TL ve üzeri segment için Ryzen 3 2200G
  • 1.500 TL ve üzeri segment için Athlon 200 GE.

Segment değerlerine göre tercih edebileceğiniz INTEL serisi sıralaması;

  • 10.000 TL ve üzeri segment için Core i7-8700K,
  • 7.000 TL ve üzeri segment için Core i5-9600K ve Core i5-8600K
  • 4.500 TL ve üzeri segment için Core i3-8100.

Bu seçenekler oyun bilgisayarı alırken işlemci tercihi yapmanıza yardımcı olabileceği gibi oyun bilgisayarı nasıl toplanır diye düşünen kullanıcılar için de yardımcı olacaktır.

Ekran kartı ve Ram nasıl olmalı?

bilgisayar işlemci özellikleri

İyi bir oyun bilgisayarı için bakılması gereken diğer unsurlar ise ekran kartı ve RAM’dir. Ekran kartı alırken üzerinde yazan RAM boyutuna değil, çekirdek hızına dikkat edilmelidir. RAM, oyun performansınıza direkt etki etmez sadece efekt, görüntü kalitesi gibi ekstra özellikler sunar.


HİTÜ Spor Bilimleri Fakültesi'ni tamamladı. Anadolu Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi'nde 2. lisansına devam ediyor. Hobi olarak giriştiği PHP yazılım dilinde uzmanlık unvanı aldı.

Benzer Konular
Telefon Rehberi Yedekleme
Telefon rehberinin yedeklenmesi cihaz değişimi ya da format işlemi öncesinde yapılmalıdır. Özellikle birbirinden farklı işletim sistemine sahip cihazlara geçiş yapıldığında, telefon rehberi yedekleme yapılmamışsa SIM Kart hafızasının sınırlı olması sebebi..
Samsung Telefon Yedekleme
Samsung verilerinin yedeklenmesi işleme yönelik geliştirilen kullanışlı uygulamalar ile gerçekleştirilebilir. Cep telefonu değişimi veya format atma gibi gereksinimler öncesinde Samsung telefon yedekleme yöntemleri ile verilerinizi PC’ye aktarmanız ve sonrasında cihazınıza..
Xiaomi Rehber Aktarma
Xiaomi telefonun rehberini taşıma işlemi Sim karta ve Gmail hesabına yapılabileceği gibi hafıza kartı kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Tüm Android işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi benzer süreçlerle tamamlanan Xiaomi rehber..
Youtube Arka Planda Çalma Telefondan Ücretsiz Programsız
Yotube arka planda çalma, işlemi ücretsiz ve programsız yapılmaktadır. İlgili basit işlemlerle telefondan Youtube üzerinden açılan videolar, şarkılar telefon gezintisine engel olmayacaktır. Bu işlemler yapıldıktan sonra ekran komple kapatılabilir, farklı..
Samsung Telefona Format Atma
Samsung cep telefonunu sıfırlamak soft ve hard format olarak ikiye ayrılır. Android işletim sistemi ile çalışan Samsung marka cep telefonlarında, zaman zaman gereksinim duyulan temizlik işlemleri Samsung telefona format atma..
İnternet Hızı Arttırma Nasıl Yapılır
İnternetin hızı arttırma donanım yetersizlikleri ya da davetsiz kullanıcılar sebebiyle ortaya çıkabilen ihtiyaçtır. Film izlerken, online oyun oynarken veya dosya transferi sırasında sahip olduğunuz internet performansında kayıplar gözlemlediğinizde, internet hızını arttırma..