Noterde Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

/ 6 Kasım 2020 / 5.874 views / yorumsuz
Noterde Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Noterde araç alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en önemlisi; iki taraf için de güvenli bir ödeme ve satın alım sürecinin oluşturulmasıdır. Noterde araç alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında; hasar kaydı sorgulama ve ekspertiz raporu da bulunmaktadır.

Özellikle ikinci el araç alırken bazı durumlarda satıcılar alıcılara araç ile ilgili doğru bilgi vermeyebilmektedir. Bu sebeple ekspertiz raporu ile aracın arızasının ve kazasının olup olmadığı öğrenilebilmektedir.

Noterde Araç Alırken Kapora Dolandırıcılığına Dikkat Edilmesi

Kapora dolandırıcılığı; dolandırıcıların en sık uyguladıkları yöntemlerden biridir. Herhangi bir aracı müşterilerin tercih edebilecekleri bir fiyatta ve şekilde yayınlamaktadırlar ve sonrasında dolandıracakları kişinin ilgisini çekmektedirler. Kapora ödemesinin yapıldığı kişi ile aracın noterde satın alındığı kişi farklı olabilmektedir. Bu sebeple noterde alıcının kim olduğuna dikkat edilmelidir.

Noterde Araç Alırken Aracının Kaçmamasına Özen Gösterilmesi

Araç satın alırken noterde aracının kaçması, sık karşılaşılan dolandırıcılık türlerinden biri olmaktadır. Notere gidildiğinde imzalar atılmadan önce aracın parasını alıp farklı bahaneler ile kaçan aracılara rastlanabilmektedir.

Noterde Araç Almadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir

Noter öncesi dikkat edilecekler aşağıdaki gibidir:

 • TÜVTÜRK araba muayene sorgulama üzerinden sorgulama yapılmalıdır ve aracın muayenesinin yapılıp yapılmadığına bakılmalıdır.
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik cezası kontrolü yapılmalıdır. Aracın ödenmemiş herhangi bir borcunun olmadığına bakılmalıdır.

Yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra araç satışı başlatılabilmektedir. Ancak yapılmadığı sürece satışın başlatılabilmesi mümkün değildir. Bu sebeple noterde araç alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde aracın muayene ve ceza bilgilerinin sorgulanması önemli olmaktadır.

Noterde Sorgulanan Belgeler Nelerdir

Noterde yapılan işlemler aşağıda verilmiştir:

 • Ruhsat
 • Vekil tayin edilmesi durumunda vekaletname
 • Plaka
 • Vergi numarası
 • Trafik belgesi
 • Aracın alımına veya satımına engel bir durum olup olmadığının kontrol edilmesi
 • Kimlik belgesi
 • Satış sözleşmesi
 • Tescil işlemi
 • Alıcının, satıcının ve noterin imza atması
 • Yeni sahiplere geçici tescilin verilmesi

Noterde Araç Alırken Para Transferi Nasıl Olmalıdır

Araç satın alırken para ödemesinin güvenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yüksek meblağlarda ödeme yapılacağı için para ödendikten sonra aracın satış işlemlerinin de problemsiz bir şekilde gerçekleşeceğinin garanti altına alınması gerekmektedir.

Para transferi yapılırken para blokeli bir şekilde ödenmelidir. Nakit ödeme yaparak araç satın almaktan kaçınılmalıdır. Noterde araç alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en önemlisi; iki taraf için de güvenli bir yol olduğu için bankaya blokeli yöntem ile para transferi talimatı verilmesidir.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Azar Benzeri Uygulamalar
Flört uygulamaları, mobil dünyanın nasıl da hayatımızdaki her alanı kaplamaya başladığının kanıtlarından bir tanesidir. Yeni arkadaşlar edinmek, flört yapmak veya sadece keyifli vakit geçirmek için kullanılan uygulamalardan tanışarak evlenenlerin sayısı..
En Başarılı Borsa Kanalı
En popüler Bitcoin takip kanalları yatırım konusunda takipçilerine tüyolar vermektedir. Bu kanallardan biri olan en başarılı borsa kanalı her geçen gün popülerliğine artırmaya devam etmektedir. Yaklaşık 137 bin aboneye sahip..
Bilgisayar Hızlandırma Yolları
5 adımda bilgisayarı hızlandırmak sanıldığı kadar zor işlem adımlarından oluşmaz. Gün içinde sürekli kullanılan bilgisayarlar, bir süre sonra yavaşlamakta ve istenilen performansı sağlayamamaktadır. Bu çok olağan bir durumdur. Bilgisayar sistemleri..
En İyi Virüs Temizleme Programı
Kötü amaçlı yazılımlar, giderek tüm dünyamız haline gelen mobil cihazlara ve teknolojik aygıtlara karşı öncelikli tehlike olmaya devam ediyor. Kişisel verilerin saklanıldığı bilgisayarlar, mobil telefonlar ve daha birçok dijital aygıt..
Trendyol Para Nasıl Kullanılır?
Trendyol paranın kullanılması için Trendyol cüzdan bölümünün aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu cüzdan içerisine kredi kartı ya da havale ile para gönderildikten sonra alışverişlerin bu cüzdan üzerinden yapılması mümkün olmaktadır...
Tiktok Keşfete Düşme Saatleri
Tiktok algoritması diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi kendine has ve benzersiz bir şekilde çalışır. Tiktok’ta fenomen olmak için bu algoritmayı doğru algılamak ve bu doğrultuda yayınlar düzenlemek yeterlidir. Tiktok’un..