Noterde Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

/ 6 Kasım 2020 / 5.869 views / yorumsuz
Noterde Araç Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Noterde araç alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en önemlisi; iki taraf için de güvenli bir ödeme ve satın alım sürecinin oluşturulmasıdır. Noterde araç alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında; hasar kaydı sorgulama ve ekspertiz raporu da bulunmaktadır.

Özellikle ikinci el araç alırken bazı durumlarda satıcılar alıcılara araç ile ilgili doğru bilgi vermeyebilmektedir. Bu sebeple ekspertiz raporu ile aracın arızasının ve kazasının olup olmadığı öğrenilebilmektedir.

Noterde Araç Alırken Kapora Dolandırıcılığına Dikkat Edilmesi

Kapora dolandırıcılığı; dolandırıcıların en sık uyguladıkları yöntemlerden biridir. Herhangi bir aracı müşterilerin tercih edebilecekleri bir fiyatta ve şekilde yayınlamaktadırlar ve sonrasında dolandıracakları kişinin ilgisini çekmektedirler. Kapora ödemesinin yapıldığı kişi ile aracın noterde satın alındığı kişi farklı olabilmektedir. Bu sebeple noterde alıcının kim olduğuna dikkat edilmelidir.

Noterde Araç Alırken Aracının Kaçmamasına Özen Gösterilmesi

Araç satın alırken noterde aracının kaçması, sık karşılaşılan dolandırıcılık türlerinden biri olmaktadır. Notere gidildiğinde imzalar atılmadan önce aracın parasını alıp farklı bahaneler ile kaçan aracılara rastlanabilmektedir.

Noterde Araç Almadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir

Noter öncesi dikkat edilecekler aşağıdaki gibidir:

 • TÜVTÜRK araba muayene sorgulama üzerinden sorgulama yapılmalıdır ve aracın muayenesinin yapılıp yapılmadığına bakılmalıdır.
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi ve trafik cezası kontrolü yapılmalıdır. Aracın ödenmemiş herhangi bir borcunun olmadığına bakılmalıdır.

Yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra araç satışı başlatılabilmektedir. Ancak yapılmadığı sürece satışın başlatılabilmesi mümkün değildir. Bu sebeple noterde araç alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde aracın muayene ve ceza bilgilerinin sorgulanması önemli olmaktadır.

Noterde Sorgulanan Belgeler Nelerdir

Noterde yapılan işlemler aşağıda verilmiştir:

 • Ruhsat
 • Vekil tayin edilmesi durumunda vekaletname
 • Plaka
 • Vergi numarası
 • Trafik belgesi
 • Aracın alımına veya satımına engel bir durum olup olmadığının kontrol edilmesi
 • Kimlik belgesi
 • Satış sözleşmesi
 • Tescil işlemi
 • Alıcının, satıcının ve noterin imza atması
 • Yeni sahiplere geçici tescilin verilmesi

Noterde Araç Alırken Para Transferi Nasıl Olmalıdır

Araç satın alırken para ödemesinin güvenli bir şekilde yapılması gerekmektedir. Yüksek meblağlarda ödeme yapılacağı için para ödendikten sonra aracın satış işlemlerinin de problemsiz bir şekilde gerçekleşeceğinin garanti altına alınması gerekmektedir.

Para transferi yapılırken para blokeli bir şekilde ödenmelidir. Nakit ödeme yaparak araç satın almaktan kaçınılmalıdır. Noterde araç alırken dikkat edilmesi gerekenler içerisinde en önemlisi; iki taraf için de güvenli bir yol olduğu için bankaya blokeli yöntem ile para transferi talimatı verilmesidir.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır
Instagram alışveriş özelliğini açmak için öncelikle işletme profiline sahip olunması gerekmektedir. Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; ürün kataloğunun oluşturulması ve bu katalog hesaba bağlandıktan sonra..
İngilizce Öğrenmek İçin Uygulamalar Yabancılarla Konuşarak
Yabancılarla konuşarak İngilizce öğrenmek için uygulamalardan bazıları aşağıda verilmiştir: Cambly Verbling Live Lingua Skooli English Tutor Online Preply MyEnglishTeacher İngilizce öğrenmek için uygulamalar yabancılarla konuşarak hem daha eğlenceli hem de..
E-Ticaret Nasıl Yapılır – E Ticaret Yapmak
E-ticaret yapmak için pazarlanacak olan ürün ve hizmet belirlenmelidir. E-ticaret nasıl yapılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; e-ticaret yapacak olan kişinin şirket kurması zorunlu değildir. İş yeri açmaksızın satış yapabilme..
En İyi Yatırım Hesabı Hangi Bankada
En iyi yatırım hesabının olduğu banka, yatırımcılara sunulan hizmetlere göre belirlenmelidir. En iyi yatırım hesabı hangi bankada araştırması yapılırken düşük komisyon oranlarına sahip olup işlem yapılabilecek yatırım araçları çeşitliliği fazla..
Flo İnternetten Alınan Ürün Mağazadan Değişir Mi?
Flo internetten alınan ürünün mağazadan değiştirilmesi mümkündür. Flo internetten alınan ürün mağazadan değişir mi sorusuna cevap vermek gerekir ise; Flo’nun değişim şartları kapsamında Flo’dan alınan ürün farklı bir renk veya..
Android ve iOS İçin En İyi Ücretsiz VPN Hangisi
Android ve IOS için en iyi ücretsiz VPN hangisi diye sorulduğunda tercih edilebilecek olan VPN servisleri şöyledir: TunnelBear ExpressVPN Hotspot Shield Windscribe me ProtonVPN Android ve IOS için en iyi..