Neden Para Biriktiremiyorum? En İyi Birikim Yapma Yöntemleri

/ 22 Şubat 2019 / 76 views / yorumsuz
Neden Para Biriktiremiyorum? En İyi Birikim Yapma Yöntemleri

İktisat (ekonomi) bilimine göre insanın istekleri sınırsızdır. Genelde inkar edilse de insanlar hep elindekinin fazlasını ister. Kimisi güzel bir iş, sonra güzel bir ev, sonra iyi bir araba… İşte bu saydıklarımızın başına zamanla daha ibaresi eklenir. Örneğin güzel bir iş isteyen kişi, zamanla daha güzel bir ister. Zamanla daha güzel bir ev ve daha güzel bir araba da isteyebilir. Kısaca insanlar ne kadar inkar etse de bilinçaltında zengin olma ya da daha fazlasına sahip olma güdüsü bulunuyor. Peki herkes zengin olabilir mi? Yoksul aileden yetişen birisi de zengin olabilir mi, nasıl olur?

Düşük maaşlı çalışan zengin olabilir mi?

Öncelikle Robert Kiyosaki’nin, zengin olmak için ne kadar para kazandığın değil, ne kadar parayı elde tutabildiğin önemli, ilkesini bilmek de fayda var. Çoğu insan zengin olmak için çok paraya ihtiyaç olduğunu düşünür. Bu çok yanlış ve insanın kendisini yoksulluğa şartlamasından başka bir şey değil. Çünkü zengin olmak için, çok paraya ya da büyük işlere ihtiyaç yok. Zengin olmak için öncelikle elinize geçen parayı nasıl cebinizde tutacağınızı öğrenmeniz gerekir. Çoğu insan eline geçen parayı cebinde tutamadığı için yoksuldur ya da yoksul olmaktadır. Yoksul insanlar ellerine geçen parayı “bu maaş ya da herhangi bir gelir”, farkında olmadan harcarlar ve birikim yapamazlar. Örneğin çoğu çalışan, maaşını aldığında o günü özel kılmayı tercih eder. Bu alkol partisi, tatil, seyahat, ev eşyası almak, kıyafet almak, oyun parkına gitmek ya da herhangi bir eğlence aktivitesi olabilir. Bu saydıklarımızın hepsinin ortak bir özelliği var. Hepsi ücret karşılığında yapılıyor. İşte bu ve bu gibi şeylerle insan ömrü tükeniyor. Bu davranışları sergileyen kişiler, hayatı boyunca başkalarını zengin etmek için çalışıyor.   

Aylık giderlerimi nasıl hesaplayabilirim?

Hesaplayın. Giderlerinizi hesaplayın. Maaşınızın ya da sermayenizin nereye gittiğine bakın. Örneğin bir ay boyunca her gün farklı üç yere 5TL verdiğinizi düşünün. Toplamda 15 tl yapar. Bunu 30 ile çarparsak 30*15=450TL. Alkol tüketiyorsanız, bir ay içinde bir kez arkadaşlarınızla evde 50TL’lik alkol bir kez dışarıda herhangi bir mekanda 100 TL’lik alkol içtiğinizi varsayarsak 100+50=150 yapar. 30 gün içinde arkadaşınızla kafeye toplamda 10 kez gidiyorsanız ve her gittiğinizde de kafeye 20TL ödeme yapacak olursanız 10*20=200 TL yapar. 30 gün içinde bazı günler bir defa, bazı günler iki üç defa olmak kaydıyla dışarıda toplam 15 kez 10 liralık yemek yiyecek olursanız 15*10=150 TL yapar. Yaşadığınız eve de aylık en az 300 liralık market alışverişi yapacaksınız. Evinizin elektrik, su doğalgaz, internet faturası 200 TL olsun. En az 30 TL telefon hattınızın faturası olsun. Burası toplam da 1480 oldu.

Siz de farkındasınız ki yukarıda saydıklarımın çoğunu eksik ve düşük ücret de hesapladık. Yukarıda saydıklarımızın bir çoğu zorunlu giderler. Gider listenizde olmayanlar da olabilir. Mesela alkol. Hadi beraber alkol giderini düşelim, 1480-150=1330 oldu. Sigara kullanıyorsak, günlük 10 liralık sigaradan aylık 300 tl eder. Hadi sigarayı da yazmayayım. Ben buraya aklıma gelen giderleri en düşük fiyatıyla yazıyorum, siz kendinize göre bir daha hesaplayabilirsiniz. Aracınız varsa ve bu araca aylık en az 200 tl yakıt attığınızı da hesaplayın. Hadi diyelim ki araç gideriniz de yok. Aylık kıyafet-ayakkabı-takı-aksesuar almayacak mısınız, etkinliğe katılmayacak mısınız, hastalanmayacak mısınız, hasta ziyaretine gitmeyecek misiniz, sevgilinize hediye almayacak mısınız, sevgilinizle bir yere gitmeyecek misiniz? Hesaba katamadığınız giderleriniz olmayacak mı? Bu sayılanların hepsini kabataslak toplayın ve çarpın. Çarptıktan sonra çıkan tutarı gördüğünde gözlerinize inanamayabilirsiniz ancak bu gerçeklerle yüzleştiğiniz vakit o zamana kadar başkalarını zengin etmek için yaşadığınızı göreceksiniz.

Yazımızı sonlandırmadan önce, ilerleyen günler de yatırım yapmanın yollarını ve zengin ailelerin çocuklarını nasıl yetiştirdiğini, daha detaylı açıklayarak karşınıza çıkacağımızı belirtmek isteriz.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..