Fitness

En Kolay Kilo Verme Yöntemi Basenleri Yok Etmek

En Kolay Kilo Verme Yöntemi Basenleri Yok Etmek

Hızlı kilo vermenin yolları, diyetsiz kilo verilir mi? Zayıflamak için ne yapmak lazım? Kilo vermek için kimileri, uzun süre aç kalınmasını, kimileri, sürekli ara öğün yapılmasını söylüyor.

Kimisi zayıflamak için, kalori hesaplanılması gerektiğini, kimisi düzenli spor yapılması gerektiğini söylüyor. Acaba kilo vermek için en doğru yol hangisi? Fazla yağlar ya da basenler nasıl erir? Hızlı kilo vermek sakıncalı mı? Tüm bunlar, bilimsel dayanaklarıyla aşağıda…

Fit olmak belki de çoğumuzun hayali. Ancak internet ortamında farklı farklı bir sürü diyet programları, kilo verme tüyoları mevcut. Bunların yanında hızlı kilo vermek diye yazılar da mevcut. Herkes hızlı kilo vermek ister ancak bilmeliyiz ki, hızlı kilo vermek sakıncalıdır.

Hızlı kilo vermek, ilerleyen süreçlerde kişi de hem rahatsızlık oluşturabilir, hem de verilen kiloların fazlasıyla geri alınmasına sebep olabilir. Aynı zamanda hızlı kilo vermek, hücreleri aç bırakır ve deride sarkıntıya sebep olarak daha kötü bir görüntü oluşturabilir.

Bu ve bu gibi sebeplerden ötürü kilo verirken, yağ oranını azaltırken acele etmemek gerekir. Peki kilo vermek için en iyi yöntem, besin, nedir, nasıl yapılır?

En çok ne kilo yapar? Bel bölgesi nasıl erir-incelir?

Biyolojik saat nedir? Biyolojik olarak uyku saatimizin 23 olması bu saatte uyumamızı gerektirir. Vücut saat 23:00’te melatonin, yani uyku hormonunun salınımını yapar. Kaçta yattığımızın bir anlamı olmaksızın bu biyolojik saat değişmez. Alnımızın ortasındaki pineal bez (üçüncü göz) biyoritmimizi sağlar.

Pineal bez, gece olduğunu anlamak için dışarıyı görmeye ihtiyaç duymaz ve biyolojik olarak bunu algılar. Bunun yanında saat 23’te beyin, biz uyurken vücudumuzu onarması için growt hormonun (GH) salınımı da yapar.

Biyolojik saatimize bağlı olarak akşam saatinde tüketilen gıdaların büyük çoğunluğu, yağ deposuna gönderilir. Fazla yağlardan kurtulmak için insülin, gece yatmadan açlık değerine gelmelidir. İnsülin hormonunun açlık değerine gelmesi için uyku saatinden beş saat önce vücuda, karbonhidrat, şeker, fruktoz, laktoz (glikoz) gibi besinler alınmamalıdır.

Daha açık ibareyle pankreasın vücutta, insülin hormonunun salınımını yapacağı gıdalar alınmamalıdır. Yani son öğünümüzü 18:00-19:00 gibi tüketmeliyiz. Bu saatten sonra vücuda karbonhidrat-şeker gibi besinler alınırsa, kilo almak bir yana, çoğu kişide görülen sabahları uyanamama ve ne kadar uyulsa da uykusuz-yorgun hissetme durumu söz konusudur.

Akşam geç saatte yemek yenildiğini varsayarak olacakları açıklayalım. Geç saatte vücuda giren glikoz, (basit şeker) pankreası tetikleyerek, vücuda insülin hormonunu salmasına sebep olur.

Böylece kanda glikoz olduğu anlaşılır ve insülin hormonundan emir alan Lipoprotein Lipaz (LPL) isminde bir hormon yardımıyla vücuda giren bu besinler hızlıca yağ deposuna gönderilir.

Bu saatte tüketilen gıdaların yağ deposuna gönderilmesinin asıl sebebi vücudun biyoritmik saatini bilmesinden kaynaklanıyor. Akşam yemeğinin bir diğer özelliği, bu saatte yenilen yemekler bel-basen-kalça çevresinde yağ olarak depolanmaktadır. Kilo vermek için akşam yemeğini erken saate çekme de fayda var.

kilo vermek

Kilo vermek, için ne yenilmeli-yenilmemeli? Kilo vermek için kolay yollar nelerdir?


Yağ yapan, kilo aldıran besinler nelerdir? Biyokimya ve Anti-Aging uzmanı Dr. Ayşegül Çoruhlu, kilo vermek için alkali besinlere yakın, asitli besinlere uzak olmamız gerektiğine vurgu yapıyor. Alkali: vücut sağlığı açısından iyi besinler, asit: vücut sağlığı açısından kötü olan besinlerdir. Yeşillik, su, limon gibi besinler alkali gıdalara iyi örnek.

Kola, alkol, yağlı besinler, işlenmiş besinler, asitli gıdalar için geçerli bir örnektir. Yağ yakmak-kilo vermek-zayıflamak-definasyon dönemi için, öncelikle akşam yemeğini erken saate çekmemiz gerektiğine vurgu yaptık. Yine de akşam yemeğinde çok acıkacak olursak, hayvansal proteinler tüketebiliriz.

Ancak bu hayvansal proteinlerin en az iki katı kadar da yeşillik tüketmeliyiz. Protein demişken, kilo vermek-zayıflamak için, karbonhidratı azaltıp, proteini artırmak gerektiği halk arasında sıklıkla söyleniyor. Bu çok yanlış! Hayvansal proteinlerin yanlış tüketimi de yağ yapmaktadır.

Tüketilen her hayvansal protein kadar yeşillik de tüketilmelidir. Hayvansal protein eşliğinde yeşillik tüketilmiyorsa bu proteinlerin büyük çoğunluğu bağırsak da çürüyor. Bağırsak da çürüyen bu hayvansal proteinler, dışkı olarak dışarı çıkıyor. Ancak dışkı olarak dışarı çıkan bu proteinler, çıkarken koku yapıyor ve dışkının rengini de koyu gösteriyor.

Yani dışkının rengi koyu ise ve aynı zamanda dışkı kokuyorsa, bağırsağınız sağlıklı değildir. Bu durumda tükettiğiniz besinler vücudunuzda yağ olarak depolanır.

Sürekli yeşillik üzerinden devam ediyoruz çünkü, kişi de özel bir hastalık yok ise, zayıflamak-kilo vermek için asıl yöntem, bol bol sürekli yeşillik tüketmekten geçer. Peki kilo vermek-zayıflamak-yağ yakmak için en çok hangi besinleri yemeliyim, hangi besinleri yememeliyim?

C vitamini tüketin. C vitamini bilinen en iyi antioksidandır. Antioksidan, oksit-asit- gibi vücut sağlığına zararlı maddeleri temizler. Kilo almamızın-yağlanmamızın asıl sebebi, vücutta asit oluşturan gıdalardır. Hayvansal protein vücut da asit oluşturur, kola da asit oluşturur, alkol de oluşturur.

Bu arada asit-oksit-karbondioksit gibi maddelerin hepsi aynı anlama gelir; bu maddeler vücuda zarar verir ve aynı zamanda yağ deposunu artırırlar. Antioksidan, bunların karşıtı gıdalardır ve bunları temizlemekle yükümlüdür. Yani asit içeren gıdalar kilo-yağ yapar; antioksidan içeren gıdalar, yağ yakarak kilo verilmesini destekler.

Kilo vermek için su için! Peki günlük ne kadar miktar da su içmeliyim? Günlük su içme miktarı, 20 kilo başına 1litredir. Çoğu insan susuzluk ve açlığı karıştırıyor. Acıktığınızı düşünmeye başladığınızda su içmeyi deneyin. Beyin yapısında, susuzluk ve açlık sinirleri, birbirlerine çok yakın olduğu için açlık ve susuzluk karıştırılabilir.

Bu sebepten ötürü acıktığınızı düşündüğünüzde su içerseniz aslında acıkmadığınızı görebilirsiniz.   Ödem atmak için de su tüketilir. Ödem vücudun su toplamasıdır. Öyle ki ödem atmak için daha çok su içmek gerekir. Çünkü ödem, idrar ve ter yoluyla atılır.

Özetle kilo vermek için, her öğünle beraber ya da yalnız başına, bol bol yeşillik tüketilmeli. Günlük 20 kilo başına 1litre su içilmeli. C vitamini takviyesi ya da C vitamini içeren besinler tüketilmeli. Akşam yemeği erken saate çekilmeli ve o saatten sonra acıkılırsa hayvansal protein yenilmeli, hayvansal protein eşliğinde yeşillik de tüketilmeli.

Yeşillik, hayvansal proteinlerin en az iki katı kadar olmalı. Basit şekerler yerine kompleks şekerler-karbonhidratlar tüketilmeli. Sağlıklı yağlar tüketilmeli. Sağlıklı yağlar doymamış; sağlıksız yağlar doymuş yağlardır. Doymuş yağlar asite doymuştur; doymamış yağlar asite doymamıştır.

Doymuş yağlar vücutta asit biriktirirken, doymamış yağlar vücuttaki asitleri temizler. Sağlıklı yağlar, omega 3-6-9 yağlarıdır. Balık yemek kilo vermenizi hızlandırır. Kilo vermek için ekmeği azaltın. Kahvaltı hafif bir kahvaltı olsun. Gün içinde bol bol yeşil çay tüketin. Kilo vermek için, yeşillik suyu tüketin.

Burada kilo vermek için beslenme-diyet programı yazılması doğru değildir. Burada, nasıl kilo verilir, kilo vermek için ne yapılmalı-ne yapılmamalı, yağ yapan, kilo yapan besinler nelerdir, gibi soruların cevaplarını verebiliriz. Çünkü beslenme programı kişiye özel olmalıdır.

Birisi için uygun olan program diğeri için uygun olmayabilir. Zayıflamak için, bel bölgesini-simidini inceltmek için, yukarıda yazılanların küçük bir kısmının yapılması dahi, yeterli olacaktır.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL