Fitness Gündem

Milli Sporcu Kartı ve Olmanın Avantajları

Milli Sporcu Kartı ve Olmanın Avantajları

Milli sporcu kartının sunduğu avantajlar sayesinde insanlar bu karta sahip olmayı isterler. Milli sporcu kartları yalnızca milli sporculara verilmektedir. Kartı almak için Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapmak gerekir. 2011 yılında resmi gazetede yer alan yönetmelik ile birlikte milli sporcuların sahip oldukları haklar tanımlanmıştır.

Milli sporcu olmanın yararları seyahat, alışveriş, konaklama gibi farklı alanları kapsamaktadır.

Milli Sporcu Kartı Almak için Gereken Belgeler Nelerdir?

spor bakanlığına ne denir

Milli sporcu kartı almak için gerekli belgeler eksik olduğu zaman kişilerin yapmış oldukları başvurular kabul edilmeyecektir. Bu nedenle belgeler tamamlandıktan sonra gerekli başvurular yapılmalıdır. Bu belgeler arasında:

  • Pasaport,
  • Vesikalık fotoğraf (Güncel, son 6 ay içinde çekilmiş),
  • Üzerinde serbest ibaresi bulunan kart aslı,
  • Sürücü belgesi, kimlik kartı ya da pasaport belgeleri yer alır.

Serbest unvanına sahip olan kartlar yalnızca mili sporcular tarafında alınabilmektedir. Devlet sporcusu olmayan kişilerin bu karta sahip olmaları söz konusu değildir.

Milli Sporcu Kartı Almak için Nereye Başvuru Yapmak Gerekir?

istanbul kartı nereden alınır

Milli sporcu kartı almak için başvuru yapılması gereken yer Karaköy İstanbul Kart başvuru merkezidir. Kartı almak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez. Bu milli sporcu olmanın yararlarından bir tanesidir.

Başvuru yapmak için merkezi ziyaret etmeden önce gerekli belgeleri tamamladığınızdan emin olun.

Milli Sporcu Kartı Almak için Ödenmesi Gereken Ücret Ne Kadar?

milli sporcu kart ücreti

Milli sporcu kartı almak için ödenmesi gereken ücret bulunmaz. Fakat kartı yenilemek isteyen kart sahiplerinin 10 TL yenileme bedeli ödemeleri gerekmektedir. Kartın kayıp edilmesi halinde 20 TL ödenmesi gerekir. Kartın usülsüz kullanılması halinde kişinin ödemesi zorunlu ücret vardır. Bu ücret kişi ilk defa usulsüz kullanım yapması halinde aylık tam abonman ücreti ve kart bedeli olarak belirlenmiştir.

İki ve daha fazla sefer usülsüz kart kullanımı yapan kişiler idari para cezasına çarptırılırlar. Kişilerin ödemeleri gereken para cezası miktarı 1608 sayılı kanunda belirtilmiştir. Ayrıca kişilerden kart bedeli temin edilir.

Milli Sporcu Kartı Kayıp Olduğunda Ne Yapmak Gerekir?

türkiye'nin serveti

Milli sporcu kartının kayıp olması durumunda ALO 153 hatlı numaranın aranması gerekir. Aramanızda müşteri temsilcinize kartınızı kapatmak istediğinizi söyleyin. Ardından yeni kart sahibi olmak için gerekli belgeler ile birlikte İstanbul kart başvuru merkezine başvurunuzu iletin.

Size en yakın olan herhangi bir başvuru merkezine giderek başvurunuzu onaylatabilirsiniz. Eğer kart kapatma yapmazsınız, bir başkası sizin haberiniz olmadan dahi kartı kullandığı zaman usulsüz ceza ücreti ödemek durumunda kalırsınız.

Milli Sporcu Kartı Bozulduğu Zaman Ne Yapmak Gerekir?

halter sporcuları milli

Milli sporcu kartının bozulması halinde İstanbul kart merkezlerine durumu bildirmeniz  gerekir. Yeni bir başvuru yaparak adınıza yeni bir kart almanız şart. Başvurunuz sırasında:

  • Nüfus cüzdanı,
  • 1 adet güncel vesikalık fotoğraf,
  • Arızalı kart belgelerinin eksiksiz olarak tamamlanmış olması gerekir.

Dilerseniz alo 153 hatlı telefon numarasını arayarak, müşteri danışma hattına bağlanabilirsiniz. Buradan her türü sorularınız sorabilir, görüş ve önerilerinizi iletebilir, gerekirse şikayet talebi oluşturabilirsiniz. Aynı işlemleri 444 2 161 hatlı telefon numarasından halledebilirsiniz.

Milli sporcu olmanın yararları kendini ücretsiz bolbim kartlarında gösteriyor.

Milli sporcu kartına ek olarak, 65 yaş kartı, gazi kartı, sarı basın kartı, EHS kartı, belediye zabıta kartı, gazi ailesi kartı, şehit eşleri ve ailesi kartı, TÜİK kartı, PTT kartı da kullanıcıları için tıpkı milli sporcu kartında olduğu gibi tamamen ücretsiz hizmet vermektedir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL