Mide Bulantısı Neden Olur? Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

/ 23 Mart 2019 / 83 views / yorumsuz
Mide Bulantısı Neden Olur? Mide Bulantısı Nasıl Geçer?

Mide bulantısı, küçükten büyüğe her yaş aralığında meydana gelebilecek sağlık problemidir. Midenin bulanması, kusma şikayetleri ve baş dönmesi gibi sorunlar, her yaştaki insanlarda olabilecek problemdir. Genel olarak mide bulantısı bazı hastalık ve vücuttaki ani değişimlerden kaynaklanır. Sık sık yaşanan mide bulantılarında mutlaka bir doktora görünmekte yarar vardır. Mide bulantısı neden olur? ve mide bulantısı nasıl geçer? Bu konulara değinelim.

Mide bulantısı nedir? Mideden kaynaklı veya vücudun bazı rahatsızlıklarından meydana gelen sağlık sorunudur. Mide bulantısı sorunu yaşayan kişiler, kesinlikle mide hastalığı gibi vakaların kendilerinde olduğunu düşünmemelidirler. Vücudun herhangi bir bölgesinde olan rahatsızlık sonucunda mide bulantısı olabilir. Stres, araç tutması, koku gibi nedenler de mide bulantısı yapabilir. Mide bulantısının ardından bazı kişilerde kusma vakaları da görülür. Bunun sebebi ise, iç kulak ve sindirim sisteminden gelen uyarılar neticesinde, göz, kulak gibi duyu bölgelerinden sinyallar iletilir ve istemsizce beyin uyarılarak kusma sorunu yaşanır.

Mide Bulantısı Neden Olur?

Sık sık meydana gelen mide bulantısı sorunu için mutlaka uzman bir doktora görünmek faydalı olacaktır. Sık sık oluşan mide bulantısının altında yatan ciddi bir hastalık olabilir. Mide bulantısının nedenleri olarak belli başlı faktörler gösterilebilir. Bunlar; apandisit, gıda zehirlenmesi, reflü, kalp krizi, böbrek yetmezliği, migren, sinirlilik halleri, ülser, gebelik, sigara, denge bozuklukları, hepatit, şeker hastalığı, stres ve depresyon, kanser, beyin tümörü, alkol bağımlılığı, addison hastalığı, gastroenterit, grip ve soğuk algınlığı olarak sıralanabilir.

Mide Bulantısına Ne İyi Gelir?

Sürekli tekrarlayan bir mide bulantısı şikayetiniz yoksa ciddi bir sağlık probleminiz yok demektir. Herkesin başına gelebilecek olan mide bulantısı için yapılacak bazı uygulamalar iyi gelmektedir. Mide bulantısına iyi gelen şeyler ;

1- Mide bulantısı olan kişilerin temiz hava alması rahatlamalarını sağlayacaktır.

2- Lavanta, nane, zencefil, kolonya gibi ferahlatıcı şeyleri koklamak iyi gelebilir.

3- 1 bardak limonata gibi ekşi bir içecek içmek iyi gelecektir.

4- Mide bulantısı ve baş dönmesi vakaları aynı anda yaşanıyorsa, biraz uzanmak sizi rahatlatacaktır.

5- Mide bulantılarında genel olarak süt içirilir fakat size daha fazla rahatlama sağlayacak şey ise yarım tabak yoğurt tüketmek olacaktır.

6- Mide bulantınız var ise kola, fanta, kahve ve çay gibi gazlı ve kafeinli içeceklerden kaçınmalısınız.

7- Araç tutması nedeniyle mideniz bulanıyorsa tuzlu kraker iyi gelecektir.

8- Mide bulantısını daha da arttıracak kötü kokulardan uzak durmalı, yağlı yiyeceklerden kaçınmalısınız.

piamet
mide ağrısı neden olur

Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Zencefil: Sağlık olarak çok önemli bir bitkidir. Bir çok hastalığı iyileştirmede tüketilir ve önler. Mide bulantısı içinde çok faydalıdır. Özellikle araç tutması veya gebelik nedeniyle bulanan mide için tüketilmesi tavsiye edilir. Tüketmenin dışında zencefil çayı olarak da içilmesi oldukça yararlı olacaktır. Günde 2-3 bardak içildiği taktirde sindirim sistemini de düzenleme etkisi vardır. Yapılacak zencefil çayı, toz olarak değil taze dilimlenmiş olarak yapılırsa daha çok faydası görülür.

2- Nane: Bulantı esnasında 1-2 yaprak nane çiğnemek iyi gelecektir. Kokusu ve aroması ile de bulantılara çok iyi gelmektedir. Nane çayı veya nane limon çayı içerekte midenizi rahatlatabilirsiniz. 1 bardak suyun içine 1 kaşık nane ekleyip 5 dakika kadar kaynatmanız halinde nane çayınız hazır.

3- Limon: Koklamak veya suyunu içmek mide bulantılarına çok iyi gelmektedir. Vücut için sağlıklı besinlerden olan limon, özellikle gebelik dönemlerindeki bayanlara tavsiye edilir. Tabi abartıya kaçmadan tüketilmesi veya suyunun içilmesi önemlidir. Aksi taktirde mide ekşimesine yol açabilir.


Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Hidrofeyşıl Cilt Bakımı – HydraFacial Cilt Bakımı
HydraFacial cilt bakımı; cildin yenilenmesini, akne ve lekelerden kurtulmayı sağlayan bir işlemdir. HydraFacial cilt bakımı kapsamında cihaz, enjeksiyon ve benzer yöntemler ile cildin derinlemesine temizlenmesi sağlanmaktadır. HydraFacial Cilt Bakımı Uygulamasının..
Adet Bittikten Sonra Gelen Leke
Adet bittikten sonra gelen leke, vajina salgısında kan olması olarak yorumlanmaktadır. Adet bittikten sonra gelen lekenin ne kadar süre geleceği ise; her kadının bünyesine göre farklılık göstermektedir. Adet Bittikten Sonra..
Tırnaktaki Beyaz Lekeler Neden Olur
Tırnaktaki beyaz lekelerin oluşma sebepleri; karaciğer rahatsızlıkları, siroz ve hepatit gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilmektedir. Ayrıca tırnaktaki beyaz lekeler neden olur sorusunun cevabı; vitamin ve mineral eksikliği gibi durumlar da..