Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

/ 24 Eylül 2020 / 2.183 views / yorumsuz
Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler; laptopın işlemcisinden RAM’ine, ekran kartından klavyesine kadar her parçasını kapsamaktadır. Laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabı; laptopın kullanım amacına göre farklılık göstermektedir.

Laptop Alırken İşlemci ve Belleğe Dikkat Edilmesi

laptop alırken dilkkat edilmesi gerekenler1

İşlemci ve belleğin önemine bakıldığında; bilgisayarlarının kalbi işlemcileri ise, atardamarlarının da bellekleri olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Laptop alımında uzun yıllar boyunca kullanılabilecek bir modelin tercih edilmesi gerekmektedir.

Bunun için de laptop işlemcisine ve belleğine bakılmalıdır. Intel Core i7 tercih edilmesi önerilirken RAM için de DDR5 seçilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle RAM’in DDR4’ten daha aşağı olmaması önemlidir.

Laptop Alırken Ekran Kartının Değerlendirilmesi

laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz4

Ekran kartı seçimi yapılırken laptopların RAM kapasitesini işgal etmeyen harici ekran kartına sahip olan laptop modellerine bakılmalıdır. NVIDIA’nın ekran kartları günümüzde oldukça beğenilmektedir.

Oyun için laptop arayan veya genel kullanım için laptop ihtiyacı olanlar; NVIDIA 10 serisinin kartlarının kullanıldığı laptopları tercih etmelidirler.

Laptop Seçiminde Disk/SSD Tercihinin Yapılması

laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz7

Disk/SSD seçiminde artık PCle NVMe SSDler sıklıkla tercih edilmektedir. Eskisi gibi 5400 ve 7200 RPMli disklerin kullanımı tercih edilmemektedir. Direkt anakart üzerine monte edilebilmektedir.

Aynı zamanda güçlü bir bilgisayar isteyenlere istedikleri özelliklere sahip bilgisayarı alma imkanı sunmaktadırlar. Laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevapları göz önünde bulundurulduğunda; fiyat olarak maliyetli olduğunun göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Laptop Araştırırken Ekran ve Çözünürlüğe Bakılması

laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler5

Ekran ve çözünürlük belirlenirken; yüksek görüntü çözünürlüğüne sahip laptoplar tercih edilmelidir. 4K çözünürlüklü ekranların olduğu bir dönemde bulunmaktayız. Kullnıcılar kullanım alanlarına ve kişisel tercihlerine göre uygun çözünürlüğe sahip laptopı bulabilmektedirler.

HD çözünürlükler artık tercih edilmemekle beraber, full HD çözünürlükten aşağısına da bakılmaması gerekmektedir. UHD çözünürlüklere ve dokunmatik ekranlara bakılması tavsiye edilmektedir. Panel olarak da IPS paneller tercih edilmektedir.

Bu paneller; renk doğruluğu ve geniş görüş açısı sağlamaktadırlar. Oyun amacı ile laptop tercih edecek olanların 17.3 inçten daha aşağı boyuttaki ekranlara sahip laptoplara bakmamaları önerilmektedir.

Laptop Tercihinde Klavyenin Önemi

laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz8

Laptop klavyeleri; özellikle klavyeyi aktif olarak kullanacak olanlar için ekran kadar önemli olmaktadır. Ergonomik ve parmakların boyutlarına uygun tuş boyutlarına sahip klavyeler tercih edilmelidir. Tuşlar arası mesafenin ve yüksekliğin yeterli ölçülerde olması gerekmektedir.

Laptop alırken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna klavye için cevap vermek gerekir ise; karanlık odalarda da laptopın problemsiz bir şekilde kullanılabilmesi için arka aydınlatmaya sahip laptop tercih edilebilmektedir.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..
Google Fotoğraflar Güvenli Mi?
Google Fotoğraflar ile ilgili güvenlik durumu bir depolama alanı olması nedeniyle merak konusu haline gelmiştir. Google fotoğraflar güvenli mi sorusu ise sunmuş olduğu güvenlikli sistem ağı sayesinde piyasa içerisindeki en..
Kalıcı Olarak Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Kalıcı olarak silinen fotoğrafların geri getirilmesi bilgisayar cihazlarında çöp kutusu klasörü içerisinden yapmak mümkün olmaktadır. Kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri getirme işleminin mobil cihazlarda yapılması için ise farklı uygulamaların yüklenmesi..
Güvenilir Kripto Para Siteleri ve Uygulamaları
Güvenilir kripto para siteleri ya da uygulamaları sayesinde sanal madencilik alanında karlı işlemler yapılabilmektedir. Sistemin güvenilir olmaması durumunda ise maddi kayıpların oluşma riski bulunmaktadır. Güvenilir kripto para siteleri ve uygulamaları..
Snapchat’te Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Snapchatte silinen fotoğrafların geri getirilmesi için belirli programların kullanılması gerekmektedir. Verilerin geri getirilmesini sağlayan uygulamalar sayesinde Snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir. Snapchat uygulamasının kullanılma prensibine göre..
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler Nelerdir
E-ticarette en çok satışı yapılan ürünler farklı kategoriler içerisinde yer almakta olup değişkenlik göstermektedir. Farklı siteler göz önünde bulundurulduğunda E-ticarette en çok satılan ürünler şu şekilde sıralanmaktadır: Kadın ve erkek..