Kuzey Işıkları En İyi Nereden İzlenir?

/ 14 Mayıs 2019 / 73 views / yorumsuz
Kuzey Işıkları En İyi Nereden İzlenir?

Kuzey ışıkları, yani dünyanın manyetik alanı ile Güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucunda gökyüzünde oluşan doğal ışımalardır ve genel olarak geceleri gözlemlenir. Bu ışımalar, kutuplarda ve kutuplara yakın olan alanlarda gözlemlendiği için kutup aurorasu ya da kutup ışıkları olarak da bilinir. Peki Kuzey ışıkları en iyi nereden izlenir?

Norveç, Svalbard

74. ve 81 paraleller arasında bulunan Avalbard’ın Arktik bölgenin içinde bulunduğunu söyleyebiliriz. Norveç’e bağlı olan bu adayı tercih edecekseniz kasımla şubat ayları arasında kuzey ışıklarını görme ihtimaliniz yüksek olacaktır. Ayrıca ne kadar yüksek bir noktaya çıkarsanız bu da kuzey ışıklarını görme şansınızı arttırır. Eğer bölgeye hiç gün ışığı almadığı ‘Polar Gece’ dışındaki zamanlarda giderseniz mors, ren geyiği ve kutup ayılarını görme ihtimaliniz de daha yüksek olacaktır. Ülkeye gidebilmek için turistik Norveç vizesi için Schengen vizesi almanız gerekiyor.

Kuzey ışıkları en iyi nereden izlenir?

Finlandiya, Kakslauttane

Laponya’nın Finlandiya sınırları içinde kalan bölgede Kuzey Işıklarını sizin için özel olarak inşa edilen camlı Eskimo evinizden izleme ayrıcalığını yaşayabilirsiniz. Odanızda yanan odun ateşiyle bir taraftan ısınıp terlerken Kuzey Işıklarını izlemek gerçekten fazlasıyla lüks ve muhteşem bir deneyim sunuyor. Eğer ışıkları göremezseniz üzülmeyin, Yakınlardaki Urho Doğal Parkında doğal gezintiye çıkabilir yada ren geyiği safarisine katılabilirsiniz.

İsveç, Jukkasjärvi

Kuzey ışıkları en iyi nereden izlenir? e cevap olarak Kiruna Bölgesindeki Jukkasjärvi köyünü söyleyebiliriz. Kuzey Işıklarını görmeniz için bölgede gece turları düzenleniyor. Eğer ışıklar görünür değilse, Esrange Uzay Merkezinin turuna katılıp bol yıldızlı İsveç gökyüzünü izleyebilirsiniz. Jukkasjärvi köyünde bir buz oteli bulunmaktadır fakat bu tarz oteller oldukça pahalı olduğu için, yakınlardaki Kiruna’da kalacak daha ekonomik konaklama seçeneklerini tercih edebilirsiniz. Ayrıca Kiruna’da kar aracıyla gezerek, karın tadını çıkarma şansınız da var.

Karşılığında Reykjavik

Reykjavik hala Kuzey Işıklarının görülebileceği en ekonomik fiyatlı ve erişilebilir yerlerden biri olma özelliğini koruyor. Ayrıca Kuzey Işıklarını görmenin dışında yıl boyuna sabit sıcaklığını koruyan doğal kaplıca havuzu Mavi Lagünü de ziyaret etmek hoşunuza gidebilir.

Kanada, Kuzey Bölgeleri

Kuzey ışıkları en iyi nereden izlenir? Sorusuna cevap olarak Kanada cevabını da verebiliriz. Doğru zaman ve hava koşullarına denk gelirseniz, hem burada ışıkları gözlemleyebilir hem de kayak ve diğer kar aktivitelerini yapabilirsiniz.

 

 

 


Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..