Ekonomi

Kripto Para ve Bitcoin Analizi Nasıl Yapılır?

Kripto Para ve Bitcoin Analizi Nasıl Yapılır?

Bitcoin ve kripto paralarda analiz yapmak, bazı püf noktalarına dikkat edilmesi gereken bir iştir. Teknik analiz ve göstergelere bakarak Bitcoin fiyatının hangi yöne gideceğini önceden kestirebilmek mümkündür. Genel anlamda analistler, teknik analiz sürecinde göstergelere bakarak belirli bir sonuca ulaşabileceklerini iddia ederler. Ancak bu sonuçlar en nihayetinde bir tahmin olup kesin bir sonuç vermez. Kripto para ve Bitcoin analizi yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında yazımızda detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Piyasanın Genel Durumunu İncelemek

Analizde piyasanın genel durumuna bakmak ilk öncelik olarak dikkat çekicidir. Teknik analizde genel anlamda en başta piyasanın mevcut durumu incelenir. Bu sadece Bitcoin ve diğer kripto paralarda değil her üründe aynı şekilde önem taşır. Bir teknik analiz yapmadan önce mevcut piyasa koşulları mutlaka incelenmelidir. Eğer mevcut piyasa koşullarını göz önünde bulundurmadan hemen geleceğe yönelik teknik analiz yapılırsa burada hiç de doğru olmayacak sonuçlarla karşılaşılabilir.

Bu nedenle piyasanın genel durumuna bakılırken şu unsurlar da göz önünde bulundurulmalıdır:

  • Ekonomik gelişmeler
  • Politik gelişmeler
  • Sosyal gelişmeler
  • Çevresel ve bölgesel gelişmeler
  • Siyasi olaylar
  • Psikolojik durum
  • Yatırımcı hareketleri

Teknik analiz sürecinde piyasayı etkileyebilecek tüm unsurların mutlaka detaylı ve kapsamlı şekilde ele alınması gerekir. Yakın zamanda bir savaş tehdidi veya ekonomik problemler görülüyorsa Bitcoin gibi kripto paralarda hızlı oynaklıklar görülebilir. Analistler kısa, orta ve uzun vadeli teknik analizlerinde Bitcoin fiyatının gideceği yönü belirlemek için bu tür kriterleri de mutlaka değerlendirmeye almalıdır.

Arz ve Talep Dengesini İzlemek

Bitcoin arz ve talep dengesini izlemek sadece BTC için değil tüm kripto paralarda teknik analiz kısmında önemli bir süreci temsil eder. Teknik analizin en önemli kısmı arz ve talep arasındaki dengeden gelir. Bitcoin fiyatının giderek yükseldiği bir dönemden geçilirken kısa süre içinde talep de artışa geçer. Bitcoin’in arzı kısıtlı olduğu için de talebinde dönem dönem meydana gelen artışlar, BTC fiyatını çok yüksek seviyelere taşıyabilir.

Sadece kripto para özelinde bakılmaması gereken arz talep dengesinde, piyasada az bulunan ürünün değeri daima yüksek tutulur. Bitcoin’in kısıtlı arza sahip olması, günümüzden uzun yıllar sonra da arzında artış olmayacağı gerçeğini gösterir. Bu nedenle talebin arttığı dönemlerde BTC fiyatında inanılmaz yüksek seviyelerin görülmesi muhtemeldir.

Direnç ve Destek Noktalarını Takip Etmek

Teknik analizde direnç ve destek noktaları, her analistin mutlaka göz atması gereken seviyeleri gösterir. Genellikle direnç ve destek noktaları pek çok yatırımcı için alım satım kararını verirken kilit rol üstlenir. Başka bir deyişle yükseliş yönündeki bir fiyatın aşmaya zorlandığı ve birkaç deneme yapmasına rağmen aşamadığı seviyeye “direnç noktası” adı verilir. Öte yandan düşüş yönündeki fiyatın karşılaştığı ve bu seviyeden aşağıya düşmekte zorlandığı nokta da “destek noktası” adıyla adlandırılır.

Psikolojik Noktalara Önem Vermek

Bitcoin analizinde psikolojik noktalar da ayrı bir önem taşır. Teknik analizde bazen destek ve direnç noktaları temel olarak işlev görmez ve psikolojik seviyeler öne çıkar. FOMO adı verilen fırsatı kaçırma korkusu nedeniyle Bitcoin fiyatında zaman zaman temel destek ve direnç seviyeleri dışında farklı seviyelerin devreye girdiği görülür.

Bitcoin için genellikle 10 bin 50 bin ve 100 bin dolar gibi psikolojik sınırlar çizilmektedir. Bunun yanı sıra geçmiş dönemdeki hareketler de kripto para ve Bitcoin analizi yaparken ihtiyaç duyulan kriterler arasında yer alır. Analistler tüm bu unsurlara bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşmalıdır.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL