Kreatin Nedir-Ne İşe Yarar-Nasıl Kullanılır

/ 26 Mayıs 2019 / 2.173 views / yorumsuz
Kreatin Nedir-Ne İşe Yarar-Nasıl Kullanılır

Kreatin nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, konularından önce kreatin alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kreatinin monohidrat içerikli olmasıdır. Monohidratlı kreatin ve monohidratsız kreatin arasında fark nedir?

Monohidrat içerikli kreatin, saf kreatin anlamına gelir. Monohidrat içerikli olan kreatinler, monohidrat içerikli olmayan kreatinlere oranla daha çok yararlıdır. Kreatin monohidratın daha yararlı olduğu, bilimsel olarak test edilmiştir. Yani kreatin alırken marka seçimi yapmadan önce, monohidrat içerikli supplement olmasına, özen göstermeliyiz.

Kreatin monohidrat  tüketiminde -anabolik steroidlerin, yüksek miktarlarda kullanımı kadar kas gelişiminde büyüme görülmese de-, anabolik ilaçların-steroidlerin ortaya çıkarttığı yan etkiler gibi yan etkileri bulunmamaktadır. Kreatin monohidrat kullanımı, kas kütlesinde artış göstererek, daha büyük ve estetik kasların oluşmasını  sağlar.

Kreatin ne işe yarar, enerjinin daha yüksek düzeyde ve daha iyi kullanılmasını sağlamakta. Böylece iyi bir egzersizlerden oluşan antrenman birimi sonrasında, kreatin monohidrat, hızlı bir toparlanma için katkıda bulunmaktadır.

Kreatin yararları nedir en çok hangi besinde bulunur

kreatin nedir 2

Kreatin nedir, kreatinin temel etkisi, hücre içerisinde ATP’nin hızlı bir biçimde ADP’ye dönüşümüne yardımcı olmaktır. Kreatin, en çok da kırmızı et yiyeceğinde bulunur. Sürekli kırmızı et ile beslenen bir sporcunun, bu sebeple enerji oranı daha yüksek olabilir.

Kreatin monohidrat sayesinde daha çok enerjik olunabilir, daha verimli antrenman yapılabilir, antrenman setleri arasında toparlanma hızı, daha çabuk olabilir.

Kreatin, kısa süreli yüksek yoğunluklu antrenmanlar esnasında, temel bir ATP kaynağıdır. İnsan vücudunda kreatin ve fosfokreatin bulunur. Vücut, fosfokreatini diğer adıyla “PC”yi, kısa süreli yüksek enerji gerektiren esnada devreye alır.

Bazı sert-ağır antrenmanlarda yetersiz kalınmasının sebebi, kreatin eksikliği olabilir. Bu gibi sert antrenmanlar ya da yüksek enerji gerektiren aktivitelerde, daha dayanıklı olmak için kreatin monohidrat takviyesi işe yarayabilir.

Kreatin Nasıl Kullanılır Ne Kadar İçilmeli Yan Etkisi Var mı

kreatin nedir 2

Özet: Kreatin zararlı bir supplement-takviye değildir. İnsan vücudunda sınırlı bir şekilde üretildiği için, kreatin tüketiminde sakınca bulunmuyor. Kreatin ne işe yarar, fitness sporcuları antrenman esnasında daha ağır yüklerin altına girebilmek için kreatin kullanabilir.

Ancak kreatin nasıl kullanılır için kreatinin aşırı kullanımı doğru olmayabilir. Örneğin 70-90 kiloda olan bir sporcu aktivitesine göre günlük 5-10 gram arası kreatin tüketebilir.

Sporcu antrenman öncesinde kendisini enerjisiz hissediyorsa, kreatini antrenmandan 1 saat önce kullanabilir. Antrenmandan sonra hızlı toparlanmak istiyorsa, antrenmandan hemen sonra kreatin tüketebilir. İsteğe göre antrenmandan önce ve sonrası olarak da kullanılabilir.

Kreatin ne ile içilmeli sorusuna cevap ise, varsa protein tozu ya da diğer tozlar ile karıştırabilir veya suyla ya da diğer uygun meşrubatlarla tüketilebilir. Kreatin de diğer supplement-takviyeler gibi vücutta su toplar ancak, kreatinin tüketimi bırakıldıktan ortalama 1 ay için de, vücutta topladığı su geri atılır. Kreatinin yan etkisi bulunamamıştır.

Kreatin nedir nasıl kullanılır konusunda alerjiniz var ise, kreatin kullanımı için, uzman doktora danışmanız gerekmektedir. Tüketimi için, tarafımız sorumlu değildir…


HİTÜ Spor Bilimleri Fakültesi'ni tamamladı. Anadolu Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi'nde 2. lisansına devam ediyor. Hobi olarak giriştiği PHP yazılım dilinde uzmanlık unvanı aldı.

Benzer Konular
Karın Kası Hareketleri – Karın Kası Egzersizleri İsimleri
Karın kası hareketleri ve karın kası egzersizleri programı alt, üst karın kaslarını çalıştırmak için çok etkili ve yararlı olacaktır. İsimleri ile verilen mide hareketleri spor salonunda ya da evde yapılabilir...
Bacak Hareketleri Fitness – Bacak Egzersizleri Resimli
Bacak hareketleri fitness, bacak egzersizleri resimli, konusunda uygunluğunuza göre belirtilen hareketler evde ya da spor salonunda yapılabilir. İsimleri ile verilen egzersizler bacak sıkılaştırma, iç bacak hareketleri ya da programa göre..
Sırt Kası Geliştirme Hareketleri Resimli – Kanat Kası Hareketleri
Sırt kası geliştirme hareketleri resimli ve kanat kası hareketleri evde dambıl ile ya da spor salonunda makine ile çalıştırılabilir. Resimli anlatım ile kanat hareketleri aşağıda verilmiştir ve bu egzersizleri uygulayarak..
Evde Göğüs Kası Geliştirme – Göğüs Kası Hareketleri
Evde göğüs kası geliştirme, zor görülmesine rağmen aslında göğüs hareketleri, programı ile bir o kadar kolay olacaktır. Evde göğüs kasını geliştirmek isteyen kadın ve erkek sporcular göğüs kası hareketleri konusuna..
Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer
Şiddetli adet sancısı nasıl geçer, birçok kadın tarafından sorulmaktadır. Adet sancıları bazen şiddetli, bazen de hafif şekilde görülür. Kimi zaman sancıya dayanamayıp bayılanlar olabiliyor. Adet sancıları, sanki karnımız ağrıyormuş gibi..
Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli
Yeni başlayanlar için fitness programı resimli adlı yazımız, vücut geliştirmek için spor salonuna ilk defa giden ve başlangıç seviyesinde olanlar içindir. Resimlerle anlatılan bu fitness programı hem erkek hem de..