Kreatin Nedir-Ne İşe Yarar-Nasıl Kullanılır?

/ 26 Mayıs 2019 / / yorumsuz
Kreatin Nedir-Ne İşe Yarar-Nasıl Kullanılır?

Kreatin alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey, kreatinin monohidrat içerikli olmasıdır. Monohidratlı kreatin ve monohidratsız kreatin arasında fark nedir? Monohidrat içerikli kreatin, saf kreatin anlamına gelir. Monohidrat içerikli olan kreatinler, monohidrat içerikli olmayan kreatinlere oranla daha çok yararlıdır. Kreatin monohidratın daha yararlı olduğu, bilimsel olarak test edilmiştir. Yani kreatin alırken marka seçimi yapmadan önce, monohidrat içerikli supplement olmasına, özen göstermeliyiz.

Kreatin monohidrat  tüketiminde -anabolik steroidlerin, yüksek miktarlarda kullanımı kadar kas gelişiminde büyüme görülmese de-, anabolik ilaçların-steroidlerin ortaya çıkarttığı yan etkiler gibi yan etkileri bulunmamaktadır. Kreatin monohidrat kullanımı, kas kütlesinde artış göstererek, daha büyük ve estetik kasların oluşmasını  sağlar.

Kreatin, aynı zamanda enerjinin daha yüksek düzeyde ve daha iyi kullanılmasını sağlamakta. Böylece iyi bir egzersizlerden oluşan antrenman birimi sonrasında, kreatin monohidrat, hızlı bir toparlanma için katkıda bulunmaktadır.

Kreatinin yararları nedir en çok hangi besinde bulunur?

Kreatinin temel etkisi, hücre içerisinde ATP’nin hızlı bir biçimde ADP’ye dönüşümüne yardımcı olmaktır. Kreatin, en çok da kırmızı et yiyeceğinde bulunur. Sürekli kırmızı et ile beslenen bir sporcunun, bu sebeple enerji oranı daha yüksek olabilir.

Kreatin monohidrat sayesinde daha çok enerjik olunabilir, daha verimli antrenman yapılabilir, antrenman setleri arasında toparlanma hızı, daha çabuk olabilir.

Kreatin, kısa süreli yüksek yoğunluklu antrenmanlar esnasında, temel bir ATP kaynağıdır. İnsan vücudunda kreatin ve fosfokreatin bulunur. Vücut, fosfokreatini diğer adıyla “PC”yi, kısa süreli yüksek enerji gerektiren esnada devreye alır.

Bazı sert-ağır antrenmanlarda yetersiz kalınmasının sebebi, kreatin eksikliği olabilir. Bu gibi sert antrenmanlar ya da yüksek enerji gerektiren aktivitelerde, daha dayanıklı olmak için kreatin monohidrat takviyesi işe yarayabilir.

Kreatin nasıl ne kadar içilmeli yan etkisi var mı?

Özet: Kreatin zararlı bir supplement-takviye değildir. İnsan vücudunda sınırlı bir şekilde üretildiği için, kreatin tüketiminde sakınca bulunmuyor. Özellikle fitness sporcuları antrenman esnasında daha ağır yüklerin altına girebilmek için kreatin kullanabilir. Ancak aşırı kullanımı doğru olmayabilir. Örneğin 70-90 kiloda olan bir sporcu aktivitesine göre günlük 5-10 gram arası kreatin tüketebilir.

Sporcu antrenman öncesinde kendisini enerjisiz hissediyorsa, kreatini antrenmandan 1 saat önce  kullanabilir. Antrenmandan sonra hızlı toparlanmak istiyorsa, antrenmandan hemen sonra kreatin tüketebilir. İsteğe göre antrenmandan önce ve sonrası olarak da kullanılabilir.

Kreatin ne ile içilmeli sorusuna cevap ise, varsa protein tozu ya da diğer tozlar ile karıştırabilir veya suyla ya da diğer uygun meşrubatlarla tüketilebilir. Kreatin de diğer supplement-takviyeler gibi vücutta su toplar ancak, kreatinin tüketimi bırakıldıktan ortalama 1 ay için de, vücutta topladığı su geri atılır. Kreatinin yan etkisi bulunamamıştır.

Alerjiniz var ise, kreatin kullanımı için, uzman doktora danışmanız gerekmektedir. Tüketimi için, tarafımız sorumlu değildir…