Gündem

Kişiliği ve Karakteri Çözme Testi? Karakter Özelliklerimizi Nasıl Öğreniriz?

Kişiliği ve Karakteri Çözme Testi? Karakter Özelliklerimizi Nasıl Öğreniriz?

Zaman zaman kendimizi çevremize karşı ya da kendimize karşı tanımlarız. Bazen aynanın karşısına geçip dakikalarca hedeflerimizden bahsedebiliriz. Bazen farkında olmadan benliğimizi tutarsız da tanımlayabiliriz. Gündelik hayatta kimisi ailesine, kimisi arkadaşlarına, kimisi çevresine değer verirken, bazıları bireysel değerlerine daha çok önem vermekte. Peki bazıları ailesi ve çevresine düşkünken, neden bazıları sadece kendi çıkarlarını düşünür? Kendimizi ve çevremizi nasıl tanırız?

Kişilik özelliklerimizi nasıl öğreniriz, ben kimim testi ne işe yarar?

Kişinin benlik kavramını incelemek için farklı araştırmacılar farklı metotları kullanmıştır. Örneğin, bir ölçümde kişilerden bir listede bulunan sıfatlardan “zeki, saldırgan güvenilir gibi” kişinin kendisini anlatan sıfatları seçmeleri istenmektedir “Sarbin ve Rosenberg, 1955”. Diğer bir ölçümde ise kişilerden “sporla ilgilenir”, “başarı konusunda kaygılıdır” gibi tanımlayıcı  ifadeler içeren kartları, kendisini ne kadar doğru yansıttığına göre gruplara ayırması istenir. Bu tip yöntemler kişiyi tek (standart) bir kategori ile tanımlar. Böylece kişiler arası karşılaştırma daha kolay olmaktadır.

Fakat bu tekniklerin sakıncalı bir yönü de vardır. Örneğin, kişinin kendine has olan yanlarını göstermekte bu ölçümler yetersizdir. Bu yüzden, kişiden kendini kendi sözleri ile tanıtması istendiğinde kişinin benlik kavramına dair daha açıklayıcı sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bu tekniklerden biri “Ben Kimim?” testidir. Kişinin benlik şemasının hangi kişilik özelliklerinden ya da sosyal kimliklerden oluştuğunu ölçmek için bu test geliştirilmiştir. Okumaya devam etmeden önce bu testi bir de sizin yapmanızı istiyoruz.

Aşağıda 10 adet numaralandırılmış boşluk bulunmaktadır. Her bir boşluğa “Ben Kimim?” sorusuna karşılık 10 farklı cevap yazmanızı istiyoruz. Sanki bu cevapları birine söylüyor gibi değil de kendinize söylüyor gibi yazın. Aklınıza gelen sıra ile yazabilirsiniz. Mümkün olduğunca düşünmeden aklınıza ilk geldiği şekliyle yazın. Testi hızlı ve doğru tamamlamak adına, “Ben Kimim?” sorusuna cevaplarınızı bir kağıda ya da telefonunuzun not defterine yazabilirsiniz. Cevaplarınızın kısa ve bir iki kelimeden oluşmasında fayda var. Testi tamamladıktan sonra yazıyı okumaya devam ediniz.

 1. Ben kimim:
 2. Ben kimim:
 3. Ben kimim:
 4. Ben kimim:
 5. Ben kimim:
 6. Ben kimim:
 7. Ben kimim:
 8. Ben kimim:
 9. Ben kimim:
 10. Ben kimim:

Testi tamamladıktan sonra yazdığınız cevapları tekrar inceleyerek aşağıdaki iki soruya cevap verin:

 1. Cevaplarınızdan kaç tanesi sizi siz yapan kişisel özelliğinizi ifade ediyor?
 2. Cevaplarınızdan kaç tanesi de diğer insanlarla ilişkili olduğunuz, belli bir aileye mensup olmak ve belli bir üniversitenin öğrencisi olmak gibi ifadelerdir?

Eğer birinci soruya cevabınız ikinci soruya verdiğiniz cevabınızdan daha fazla ise, bu sizin benliğinizin ayrık (bağımsız) olduğunu; eğer tersiyse, benliğinizin ilişkisel olduğunu gösterir.

Bizi biz yapan özelliklerimiz ne anlama gelir?

 1. Bireyci yani ayrık bir benliğiniz var ise, önceliğiniz kendinizdir. Bireyci bir benliğe sahip olanlar, bu testin cevaplarına daha çok, kendisiyle alakalı özellikleri yazacaktır. Bu özellikler, kişinin yeteneği olabilir hırslı yapısı olabilir, güçlü bir kişi olduğu olabilir. Müzik dinlemeyi sevmesi olabilir. Rakiplerini yenmesiyle alakalı olabilir. Ayrık benliğe sahip birey, toplumsal değerler yerine bireysel değerlere daha çok önem verir. Bireyci yapı, batılı kültürlerde yoğun olmasına karşın, Türkiye gibi toplumcu ülkelerde de, teknoloji kullanımının artmasıyla beraber bireyci yapıda da artış görülmüştür.

2. İlişkisel yani toplumcu bir benliğiniz var ise, önceliğiniz çevrenizdekiler olabilir. İlişkisel bir benliğe sahipseniz, kendi çıkarlarınızdan çok toplumsal çıkarlara değer verebilirsiniz. Kendinizden çok değerlerinize önem vermeniz muhtemeldir. Örneğin, örf ve adetlerinizden fedakarlık yapmayabilirsiniz. Ailenize çok bağlı olabilirsiniz. Aile büyüklerinize göre hareket edebilirsiniz. Sosyal medya kullanımının artmasıyla beraber, ilişkisel yani toplumcu benliğe sahip bireylerin sayısı da düşmektedir.

Kişilik özelliklerimizi neye göre düzenleriz?

Türkiye, örf ve adetleri olan toplumcu bir gelenekten gelmesine rağmen, son zamanlarda Türk halkı da bireyselleşmeye başladı. Yine de unutmayalım ki, insanlar yalnız yaşayamaz. İnsanlar bir işe, bir aileye, bir sevgiliye veya bir arkadaşa sahip olmak için diğer insanların onları kabul etmesine ihtiyaç duyar. Benlik yani kişilik özellikleri, insanların kendilerini kabul ettirmek için kullandıkları bir araçtır. Hangi durumda nasıl davranılması ve sosyal normlara nasıl uyulması gerektiğini öğrenerek insanlar toplum tarafından kabul edilme şanslarını artırabilirler. Kısacası benlik, insanlar arasındaki iletişimde önemli bir rol oynar.

(Dünden Bugüne İnsan ve İnsanlar, Prof Dr. Çiğdem Kağıtçıbaşı-Doç. Dr. Zeynep Cemalcılar-EVRİM YAYINEVİ) yazının bazı kısımları ilgili kitaptan alıntı yapılmıştır.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL