Kanada’ya Nasıl Gidilir Gitmenin En Kolay Yolu

/ 18 Kasım 2019 / 108 views / yorumsuz
Kanada’ya Nasıl Gidilir Gitmenin En Kolay Yolu

Kanada’ya gitmenin yolları, gidiş sebebinize göre değişiklik göstermektedir. Ülkemizde son yıllarda yurt dışına göç oranı büyük bir artış göstermiştir. Kanada’nın refah seviyesinin yüksekliği de yurt dışına göç etmek isteyenlerin ilk tercihlerinden birisi olmasına sebebiyet vermiştir.

Kanada her yıl 200 bin civarında göçmen kabul etmektedir. Kanada’nın sık tercih edilmesinde göz önünde bulundurulan bazı etkenler şunlardır:

 • Ekonomik refah seviyesinin yüksek olması
 • Sosyal refah seviyesinin yüksek olması
 • Sağlanan sosyal haklar
 • Irk, dil, din gibi ayrımların bulunmaması

Kanada’ya Turist Olarak Gitmek

kanadaya nasıl vize alınır

Kanada’ya turistik gezi ile gitmek, Kanada’ya gitmenin en kolay yollarından birisidir. Yalnızca turistik vize almanız yeterli olacaktır. Ancak turistik vizeye dair bilmeniz gereken husus ise bu vize ile çalışma veya eğitim alma imkanınızın bulunmayacağıdır. Eğer Kanada’da iken iş fırsatı yakalarsanız bu durumda Türkiye’ye dönmeniz gerekmektedir. Çünkü vize türü değişiklikleri kendi ülkenizden yapılmaktadır. Bu noktada göçmen firmaları tarafından kandırılmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir. Ülkesine dönmek istemeyen pek çok kişi bu tarz durumlarda vize türünü Kanada’da değiştirme yolları aramaktadır.

Ancak göçmenlik firmaları bu konuda yasal olmayan yollara başvurabileceği için sizin için riskli bir durum meydana gelmektedir. Dolayısıyla yasal yollardan Kanada vizesi almanız çok daha mantıklı olacaktır.

Kanada’ya Göçmenlik Başvurusu Yapmak

kanada göçmenleri

Kanada’ya göçmen olarak gitmek, tercih edebileceğiniz bir diğer seçenektir. Kanada’nın göçmenlik başvurularını değerlendirmek için oluşturduğu bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerden bazıları şunlardır:

 • Yaş
 • Eğitim durumu
 • Yabancı dil seviyesi
 • Meslek durumu
 • Akrabalık ilişkileri

Göçmenlik başvurunuzun olumlu sonuçlanması için belirlenen kriterler arasından 100 üzerinden en az 75 puan almanız gerekmektedir. Göçmenlik değerlendirmeleri, başvuru yapılan ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Türkiye’den gelen başvuruları, Türkler hakkında bilgi sahibi ve ICCRC sertifikalı uzmanlar değerlendirmektedir.

Kanada’ya Eğitim Amaçlı Gitmek

kanadaya öğrenci olarak başvurmak

Kanada’da eğitim almak için IELTS ya da TOEFL sınavına girerek yüksek bir skor elde etmek gerekmektedir. Başvuru yapmak istediğiniz okula göre skor değişmektedir. Kanada’da eğitim alabilmek için birçok üniversite IB dersi şartı koşmaktadır. Ayrıca CV ve resmi diploma ibraz etmeniz gerekmektedir. Kanada’da eğitim almak için gerekli şartları sağladıktan sonra öğrenci vizesine başvuru yapmanız ve kabul edilmeniz gerekmektedir.

Kanada öğrenci vizesi başvurularında ihtiyaç duyacağınız evraklar şu şekildedir:

 • Pasaport
 • Kabul mektubu
 • Gelir durumunuzu ortaya koyan belge
 • Niyet mektubu
 • Biyometrik fotoğraf

Kanada’ya Eğitim için Gittikten Sonra Göçmen Olmak

kanada da okuyup orada yaşamak

Kanada’da eğitim gördükten sonra göçmen olmak, Kanada’da okuyanlar için oldukça kolaydır. Çünkü Kanada yasaları, 2 yıl Kanada’da eğitim alan kişilerin göçmen olmasına izin vermektedir. Bu noktada bilmeniz gereken ise bu eğitimin dil eğitimi olmaması gerektiğidir. Kanada’da lisans ya da yüksek lisans eğitimi alarak kolaylıkla göçmen olabilirsiniz.

Kanada’dan İş Teklifi Almak

kanada da çalışma izni

Kanada’ya firmaların iş teklifi ile gitmek tercih edilebilecek bir diğer seçenektir. Bu seçenekte hem işçinin hem de işverenin sağlaması gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler şu şekilde listelenebilmektedir:

 • Öncelikle şirketin en az orta büyüklükte bir şirket olması gerekmektedir. Yani küçük bir firmanın size iş teklifi yapması Kanada’ya gitmenizi sağlamamaktadır.
 • İşverenin Kanada’da eleman alımı için ilan vermesi gerekmektedir.
 • Bu ilandan gelen başvuruların değerlendirilip kayıt altına alınması gerekmektedir.
 • Eğer en az 6 ay içerisinde Kanada’da eleman bulunamazsa bu durumda yurt dışından gelen bir işçiye iş teklifi yapılabilmektedir.
 • İşçinin Kanada vize türünün çalışma vizesi olması gerekmektedir.

HİTÜ Spor Bilimleri Fakültesi'ni tamamladı. Anadolu Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi'nde 2. lisansına devam ediyor. Hobi olarak giriştiği PHP yazılım dilinde uzmanlık unvanı aldı.

Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..