Sağlık

Kalp Krizinin Belirtileri ve Nedenleri? Kalp Krizinden Korunmak

Kalp Krizinin Belirtileri ve Nedenleri? Kalp Krizinden Korunmak

Kalp krizi, dünyada en fazla görülen 5 sağlık problemleri arasındadır. Kalp krizi çok dikkat edilmesi gereken, sonu ölümle sonuçlanabilecek türden bir problemdir. Kalp krizi, kalpteki koroner arterlerde meydana gelen bozukluk ile başlayan, kalbin oksijensiz kalmasıyla birlikte devam eden şiddetli göğüs ağrısına sebep olan bir sorundur. Kalp krizi vakalarında genelde insanların %90’ı hayatını kaybetmektedir.

Erkeklerde 35 yaş üstü, bayanlarda ise 45 yaş üstü sıklıkla görülen kalp krizi, kalbi besleyen damarlardan birinin ani tıkanması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kalp krizi vakalarında yeterince bilinçli olmak ve oluşabilecek bir sağlık sorununda gerekli müdahalenin nasıl yapılacağı konusuna da hakim olmak çok önemlidir.

Kalp Krizi Neden Olur?

Sigara içenlerin ve yüksek kolesterolü olan kişilerin, damar içlerinde yüksek miktarda yağ birikintisi oluşur. Bu birikintiler zamanla çoğalır ve gizlice büyür. Bunun sonucunda ise koroner damar tıkanıklığı meydana gelir ve kalp krizi oluşur.

Kalp Krizi Kimlerde Daha Fazla Görülür?

Kalp krizi için risk altında olan kişileri şöyle sıralayabiliriz. Hipertansiyon, şeker hastalığı (diyabet), sigara ve alkol kullanan kişiler, kolesterol yüksekliği, aile geçmişi (1. dereceden yakınınız erken yaşta kalp krizi geçirmişse), yüksek kilolu kişiler (obezite) sürekli risk altındadır.

Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Bazı kalp krizi vakalarında belirtiler günler öncesinde başlayabilir. Bazı vakalarda ise aniden ortaya çıkar. Genel olarak günler öncesinde başlayabilecek göğüs ağrısı, nefes darlığı, kısa sürede yorgunluk ön belirtilerdir. Ağrılar genelde göğüsten çene ve sol kola doğru ilerler. Kalp krizi vakalarında ağrı çok şiddetli olur ve yarım saatten daha uzun sürer.

1- Göğüs ağrısı: Kalp krizi vakalarında tam göğüs ortasında baskı, sıkışma gibi bir durum yaşanır. Bu durum birkaç dakika ara ile gelip gidebilir. Ağrı kollara, çeneye, mideye ve boyuna yayılabilir.

2- Nefes daralması: Göğüs ağrısıyla birlikte başlayan nefes darlığı da kalp krizi belirtileri arasındadır. Bu sorun bazen tek başına da görülebilir.

3- Diğer: Diğer belirtiler olarak kusma, baş dönmesi, halsizlik, bulantı ve terleme gösterilebilir.Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır? Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Yapılır?

kalp krizi

Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır? Kalp Krizi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kalp krizi sorunlarında, EKG ve kan testleri ile kalp krizi anlaşılır. Anlaşılmasından sonra ise hızlı olarak koroner anjiyo uygulanır ve damar tıkanıklığı giderilerek hastanın hayata tutunması sağlanır. Fakat bazı durumlarda anjiyo durumları yapılamaz.

İşte bu noktada hastaya pıhtı eritici ve damar açıcı ilaçlar verilir. İlaçlar genel olarak 1 saat içinde etki gösterdiği için damar tıkanıklığı giderilebilir. Ayrıca verilen ilaçlar ağrının hafiflemesinde de yardımcıdır. Nefes almayı kolaylaştırır ve hastanın rahatlamasını sağlar.

Kalp krizi problemlerinde ilk 1 saat çok önemlidir ve hayat kurtarır. Bit saati geçmiş vakalarda ise yapılan müdahaleler daha zordur ve kalp de hasar bırakabilir.

Kalp Krizinden Korunmanın Yolları

Kalp krizi geçirmek istemiyorsanız öncelikle sigara ve alkolden uzak durmalısınız. Ayrıca düzenli spor ve egzersiz yapmak da çok önemlidir. Tuz ve yağ tüketimini sınırlı yapmanız gerekirse hiç kullanmamanız önemli husustur.

Kalp krizinin en önemli tetikleyicilerinden olan üzüntü ve stresten kaçınmalı, düzenli olarak tansiyon ve kolesterol kontrollerinizi yaptırmalısınız. Obezite sorunu yaşayanların mutlaka bir spor dalına yönelmeleri ve kilo vermeleri önem arz etmektedir.

Çünkü hareketsiz yaşam ve aşırı kilolar, kalp krizlerini tetikleyen en ciddi etkenlerden bir tanesidir. Ayrıca obeziteli kişilerin bir diyet uzmanından yardım almaları da gerekir. Nedeni ise düzenli beslenme konusu da, kalp krizinden korunma yollarından birisidir.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL