Sağlık

Kalp Krizi Anında Neler Yapılmalıdır? Kalp Krizi Tedavisi

Kalp Krizi Anında Neler Yapılmalıdır? Kalp Krizi Tedavisi

Kalp krizi günümüz dünyasında artış göstermeye devam etmekte. Geziyor iken ya da başka bir esnada her an birinin olduğu yere çöktüğünü görebiliyoruz. Bu kalp krizi belirtisi olabiliyor. Peki kalp krizi nedir, nasıl olur? Kalp krizi, koroner kalp damarlarının tıkanmasıyla birlikte gelişen ölümcül bir vakadır. Koroner kalp damarları, kalpteki kanı pompalama ile görevlidir. Bu damarlar zamanla tıkanma sorunları yaşayabilir ve bunun akabinde kalp krizi vakaları ortaya çıkar. Alkol ve sigara kullanımı, aşırı kilolar nedeniyle koroner damarlarda yağ birikintileri oluşur ve damarları tıkar. Tıkanan damarlardan ötürü kalp kanı pompalayamadığı için kalp krizi meydana gelir.

Kalp krizinin günümüzde bir çok nedeni mevcuttur. Bunlar; stres, üzüntü, kötü yaşam şartları, alkol, sigara, nargile, aşırı kilolar, yüksek tansiyon, hareketsiz yaşam, kolesterol gibi etkenlerdir. Peki kalp krizi geçiren birisine nasıl yaklaşılmalı? Kalp krizi geçiren birini gördüğümüzde ne yapmalıyız? Kalp krizi geçiren birisi kurtarılabilir mi?

Kalp Krizinden Korunma Yolları

Kalp krizinden korunmak için yapılması gerekenler aslında basit. Sigara, nargile ve alkol gibi vücudu yoran ve zarar veren faktörlerden kaçınmak gereklidir. Aşırı kilolarınız var ise, düzenli spor ve egzersizler yapmalı, düzenli bir yaşam sürmelisiniz. Stres ve üzüntü gibi etkenlerden kendinizi uzak tutmalı ve ferah bir yaşam sürmeye gayret göstermelisiniz. Yüksek tansiyondan korunmak için ise, aşırı şekerli ve aşırı tuzlu yiyeceklerden kaçınmalısınız. Kolesterol için ise, yağlı yiyecekleri azaltmalı, mümkünse fazla tüketmemeye çalışmalısınız. Kısacası, düzenli beslenme, uyku ve spor ile kalp krizinden kolayca korunabilirsiniz.

Kalp Krizi Kendini Nasıl Belli Eder?

Kalp krizi vakalarından yola çıkarak, ilk önce kriz öncesi göğüs üzerinde baskılı bir ağrı başlar. Bununla birlikte terleme ve mide bulantıları ortaya çıkar. Kollar ve omuzlarda uyuşmalar ile süreç devam eder. Bazı kişilerde nadir de olsa ağrı görülmez. Bu tip kalp krizi vakalarına gizli kalp denir. Kalp krizi geçiren bir kişide ağrılı bir durum görülüyorsa bu iyiye işarettir. Nitekim ağrısız kalp krizlerinde kişinin krizi fark etmesi zor olduğu için, ölüm kaçınılmaz olabilir.

kalp krizi

Kalp Krizi Sırasında Neler Yapılmalıdır?

Kalp krizi vakalarında süreç ve zaman hayati önem taşımaktadır. Kalp krizi anında kısa süre içinde sağlık kuruluşu ile irtibat kurulmalıdır. Kalp krizi anında neler yapılmalı bunu sırayla anlatalım;

1- Kalp krizi belirtileri başlamışsa, mutlaka kişi yere oturmalı veya yatmalıdır.

2- Kalp krizi geçiren kişi veya yanında biri var ise, acilen 112 aranmalı ve durum bildirilmelidir.

3- Kişinin üzerinde gömlek, kravat gibi kıyafetler varsa, bunlar hemen gevşetilmelidir.

4- Kişiye 1 adet su ile birlikte asprin verilmelidir.

5- Kişi kesinlikle hareket etmemelidir.

6- Kriz esnasında kuvvetli şekilde öksürülmelidir. Bu durum hayati önem taşır. Çünkü öksürük ile kalp atışı hızlanacaktır.

7- Kriz esnasında yanınızda birisi varsa ve bu kişi kalp krizi sırasında neler yapılması gerektiğini bilmiyorsa, kesinlikle müdahale etmemelidir.

8- Kapalı bir yerde iseniz, bulunan ortamın mutlaka havalandırılması gerekmektedir. Oksijen dolaşımı fazla olmalıdır.

Kalp krizi sırasında genel olarak yapılan en büyük yanlışlardan birisi, kişiyi hareket ettirmektir. Kişi ne kadar çok hareket ederse, bir o kadar oksijensiz kalacak ve daha çok acı hissedecektir.

 


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL