Jinekomasti Nedenleri Nedir Ameliyat Fiyatları

/ 25 Kasım 2019 / 1.964 views / yorumsuz
Jinekomasti Nedenleri Nedir Ameliyat Fiyatları

Jinekomasti nedenleri başında hormon bozuklukları yer alır. Jinekomasti erkeklerde meme büyümesine tıpta verilen isim olarak açıklanabilir. Bazı kanser türlerinin bu rahatsızlığa neden olduğu bilinmektedir. Uzmanlar testosteron ve östrojen hormon seviyelerinde dengesizlik olduğu zaman meme dokusunda farklılıklar olabileceklerini belirtmişlerdir.

Çoğu zaman memelerde tek taraflı olarak meydana gelen bu rahatsızlık, nadiren çift taraflı olarak da meydana gelebilir.

Jinekomasti Neden Olur?

jinekomasti örnekleri

Jinekomasti nedenleri başında hormon bozuklukları yer almakla beraber diğer faktörlerde hastalığın ortaya çıkmasında önemli rol oynar. Bu faktörler arasında:

 • Dengesiz ve yetersiz beslenme,
 • Spor yapmamak,
 • Yerleşik hayat tarzı,
 • Uyuşturucu madde kullanımı,
 • Bazı ilaçlar,
 • Fiziksel hareket etmemek,
 • Çok şeker tüketmek,
 • Kilolu olmak yer alır.

Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

jinekomasti tedavisi

Jinekomasti anlaşılması için belirtilere bakılması yeterli olur. Memelerde gözlemlenen bazı değişimler erkeklerde görülen meme büyümesinin sinyalini verir:

 • Memelerde hassasiyet,
 • Memeye dokunulduğu zaman ağrı hissi,
 • Memelerin şişmesi,
 • Bir ya da iki memede birden şekil değişikliği olması,
 • Memelerin boyutlarında farklılık olması erkeklerde meme büyümesinin olduğu anlamına gelir.

Bu belirtiler varsa hastalığın teşhisinin yapılması gerekir.

Devlet Hastanelerinde Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

jinekomasti nedenleri

Devlet hastanelerinde jinekomasti teşhisi yapılırken ilk önce elle muayene yönteminden faydalanmak gerekir. Elle muayene yapıldığı zaman meme başına yakın yerde ele sert bir cisim gelir. Elle muayene yapmak en etkili teşhis yöntemlerinden bir tanesi olsa da kesinlikle yeterli değildir. USG den de yardım almak gereklidir. Bu sayede tedavi de planlanabilmiş olur.

Hastaneye gitmeden jinekomasti teşhisi kişinin kendi başına koyabileceği bir hastalık değildir. Fakat kişi kendini düzenli aralıklarla elle muayene etmelidir. Bir terslik olduğu zaman kişinin doğrudan hastaneye gitmesi gerekir.

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

erkekte kadınsı memeler

Jinekomasti tedavisi yapmak için ilk önce hastada herhangi bir hormonal bozukluk olup olmadığının keşfedilmesi gerekir. Eğer kişi kendinde bir bozukluk olduğunu düşünüyorsa endokrinoloji uzmanına görünmelidir. Tedavi seçenekleri hastalığın tipine göre belirlenecektir.

Hastalıkta bir çok farklı tip olduğundan tedavi seçenekleri de çok çeşitlidir. Hastalarda büyük çoğunlukta medikal tedaviler uygulanır. Bu tedavi yöntemlerinde planlama yapıldığı zaman:

 • Hastanın yaşı,
 • Hormonal düzeyi,
 • Altta yatan tıbbi nedenler incelenmesi gerekir.

Medikal tedavi dendiği zaman akla ilk olarak tamoksifen gelir. Güçlü bir ilaç olduğundan kişiler ilaç etkilerini ortalama 2 hafta içinde almaya başlarlar. İlaç kullanan kişilerin her ay doktorları tarafında yankından tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Eğer bir sene olmasına karşın ilaçtan etki alınamadıysa ilacı kullanmayı bırakmak gerekir.

Jinekomasti Ameliyat Sonrası Dönem

jinekomasti ameliyat öncesi sonrası

Jinekomasti ameliyat sonrası geçirilecek olan süreç, hangi tip ameliyatın uygulandığına göre değişiklik göstermektedir. Özellikle vaser ya da lazer tekniklerinin kullanıldığı durumlarda iyileşme süresinin çok çabuk atlatıldığı bilinmektedir.

Bununla beraber, kişiler iyileşme dönemlerinde herhangi bir problem ile karşılaşmazlar. Kişiler 3 haftalık süreç sonrasında gün içinde gerçekleştirmek istedikleri aktivitelerin bir çoğunu gerçekleştirebilirler. Cerrahi müdahelelerin uygulandığı durumlarda ise, konfor sağlanması adına genel ya da lokal anestezinin tercih edilmesi uygundur. Eğer hasta genel anestezi altına alınmış ise, bir gece gözetim altına kalmak gerekecektir.

Jinekomasti ameliyatı olan kişilerde şişkinlik ve ödem problemleri ile sıkça karşılaşılmaktadır. Bu durum normal olup kendiliğinden geçecektir. İki hafta sonrasında ameliyattan kaynaklanan hiçbir yan etki görülmez.

Operasyon sonrasında hafif kas ağrıları görülmesi de normaldir. Bol miktarda dinlenmek ve kendini zorlamadan gün geçirmek şarttır.


Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..