İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

/ 23 Eylül 2020 / 2.162 views / yorumsuz
İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Gerekenler

İnternet üzerinden satış yapmak için gerekenler; müşteri memnuniyetinin artması ve satış devamlılığının sağlanabilmesi açısından önemlidir.

İnternet üzerinden satış yapmak için gerekenler içerisinde; arama motoru optimizasyonu, internet reklamlar, geniş ödeme seçeneklerinin sağlanması, e-ticaret platformlarında yer alınması gibi tavsiyeler bulunmaktadır.

İnternet Üzerinden Satış Yapmak İçin Marka ve Alan Adı Seçimi

internetten satış yapmak için

Marka ve alan adı alımı; uzun vadeli olarak internetten satış yapmak isteyenlerin atlamamaları gereken bir konudur. Kendi markalarını kurarak özgün ve akılda kalıcı bir marka ismi seçmelidirler. Aynı zamanda bu marka ismini yansıtan bir com ya da com.tr uzantılı domain almaları gerekmektedir.

E-Ticaret Platformlarında Yer Almak

irnetten satış için gerekenler

E-ticaret platformlarında satış yapmak; satış oranını arttırmak ve marka bilinirliğini arttırmak için önemlidir.

Kendi web sitesi üzerinden satış yapıyor olsa dahi; Hepsiburada, GittiGidiyor, Amazon, Sahibinden.com, N11 gibi platformlarda da yer alınmalıdır. Ancak bu platformların komisyon ve kira oranlarına önceden bakılarak en uygun alternatifin belirlenmesi gerekmektedir.

İnternet Üzerinden Satışı Yapılacak Ürünlerin Tasarım ve İçerik Kalitesine Dikkat Edilmesi

internet üzeri satış için gerekenler

Satış ürünlerinin tasarım ve içerik kalitesine özen gösterilmelidir. Web sitesi kurulmuş ise web sitesini ziyaret eden kişilerin yaşadıkları deneyim oldukça önemli olmaktadır. Bu sebep web sitesinin kullanıcı dostu bir arayüze, iyi bir tasarıma ve yüksek hıza sahip olması gerekmektedir.

E-ticaret platformlarına veya web sitesine koyulacak olan ürün fotoğraflarının doğru ve kaliteli olmasına dikkat edilmelidir. Aynı zamanda ürün açıklaması Türkçe karakterler ile detaylı bir şekilde yazılmalıdır. Yazılan açıklamalar doğru olmalıdır.

İnternet üzerinden satış yapmak için gerekenler içerisinde en önemlisi; mobil cihazların kullanımının yaygın olduğu günümüzde, mobil kullanıma uygun olarak tasarlanmış web siteleri kurmaktır.

İnternet Üzerinden Satışta İletişim ve Müşteri Desteğinin Önemi

internet üzerinden satış yapmak için gerekenler4

İletişim ve müşteri desteğinin satışa etkisine bakıldığında; e-ticaret sitelerini kullanan kişilerin satıcılara güvenebiliyor olmaları gerekmektedir. Bu güven de müşteriye sunulan destek ve kurulan iletişim ile mümkün olmaktadır.

Müşterilerin ürünler ile ilgili soru sorabilecekleri bir alan olması ve bu alandan gelen sorulara hızlı bir şekilde cevap verilmesi gerekmektedir. İletişim menüsünde firmanın e-posta ve adres bilgilerinin bulunması gerekmektedir. Online destek hizmeti de sunulmalıdır.

İnternet Üzerinden Satışta Sosyal Medya Kullanımı

internet üzeri satış için gerekenler1

İnternetten satış yaparken sosyal medyaya önem verilmesi, daha fazla satış yapabilmek ve daha geniş bir kitleye ulaşabilmek açısından önemlidir. Ürünlerin sosyal medya hesapları üzerinden de sergilenmesi ve ürünlerin satışa sunulduğu sayfalara giden linklerin doğrudan sosyal medya üzerinden verilmesi gerekmektedir.

İnternet üzerinden satış yapmak için gerekenler arasında, markanın bilinirliğini arttırmak için sosyal medya fenomenlerine ürünlerin tanıtımlarını yaptırmak da bulunmaktadır.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..
Google Fotoğraflar Güvenli Mi?
Google Fotoğraflar ile ilgili güvenlik durumu bir depolama alanı olması nedeniyle merak konusu haline gelmiştir. Google fotoğraflar güvenli mi sorusu ise sunmuş olduğu güvenlikli sistem ağı sayesinde piyasa içerisindeki en..
Kalıcı Olarak Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Kalıcı olarak silinen fotoğrafların geri getirilmesi bilgisayar cihazlarında çöp kutusu klasörü içerisinden yapmak mümkün olmaktadır. Kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri getirme işleminin mobil cihazlarda yapılması için ise farklı uygulamaların yüklenmesi..
Güvenilir Kripto Para Siteleri ve Uygulamaları
Güvenilir kripto para siteleri ya da uygulamaları sayesinde sanal madencilik alanında karlı işlemler yapılabilmektedir. Sistemin güvenilir olmaması durumunda ise maddi kayıpların oluşma riski bulunmaktadır. Güvenilir kripto para siteleri ve uygulamaları..
Snapchat’te Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Snapchatte silinen fotoğrafların geri getirilmesi için belirli programların kullanılması gerekmektedir. Verilerin geri getirilmesini sağlayan uygulamalar sayesinde Snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir. Snapchat uygulamasının kullanılma prensibine göre..
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler Nelerdir
E-ticarette en çok satışı yapılan ürünler farklı kategoriler içerisinde yer almakta olup değişkenlik göstermektedir. Farklı siteler göz önünde bulundurulduğunda E-ticarette en çok satılan ürünler şu şekilde sıralanmaktadır: Kadın ve erkek..