İnternet Hızı Arttırma Nasıl Yapılır

/ 11 Aralık 2020 / 9.930 views / yorumsuz
İnternet Hızı Arttırma Nasıl Yapılır

İnternetin hızı arttırma donanım yetersizlikleri ya da davetsiz kullanıcılar sebebiyle ortaya çıkabilen ihtiyaçtır. Film izlerken, online oyun oynarken veya dosya transferi sırasında sahip olduğunuz internet performansında kayıplar gözlemlediğinizde, internet hızını arttırma yöntemlerine gereksinimiz artar.

Bağlantı yavaşlama problemini tespit etmek, sorunun çözümü için atılacak ilk adım olurken; bağlantıyı hızlandırmak adına tespit edilen soruna göre yapabileceğiniz çok sayıda alternatif seçeneğe sahipsiniz.

İnternet Hızı Nasıl Ölçülebilir

İnternet hızı ölçmek için internet sağlayıcınızla irtibata geçebilir ya da online internet hız testi programlarından yararlanabilirsiniz.

Abone olduğunuz tarifeye göre temin etmeniz gereken upload hızını ölçümleyen testler, bağlantınızda bir sorun olması halinde size gerekli verileri ulaştırır. İnternet hız testi aracılığı ile kullanım sırasında farkında olmadığınız küçük performans düşüklerini bile test edebilirsiniz.

İnternet Hızı Neden Düşer

İnternet hızının düşme nedenleri kimi zaman genel internet kullanım yoğunluğundan fazlasını ifade eder.

Zayıf internet şifrenizi aşan yetkisiz kullanıcılardan, Wi-Fi modeminizin yetersizliğine kadar farklı nedenler, internet hızı arttırma gereksinimini ortaya koyabilir. Genel hatları ile yavaş bir internet bağlantısına yol açan sebepler şu şekildedir:

 1. PC’ye bulaşan virüs
 2. Wireless bağlantısı hırsızlığı
 3. Kullanımın kotayı aşmış olması
 4. Modemin aşırı çalışma sebebi ile resetlenme ihtiyacı
 5. Modem arızası
 6. Kaçak kullanıcılar sebebi ile internet bağlantısı paylaşımı
 7. Web sitelerinden sağlanan problemler
 8. İnternet servis sağlayıcıdan kaynaklanan sorunlar
 9. Altyapı sorunları
 10. DNS sorunları

İnterneti Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir

İnternet bağlantısını hızlandırmanın yolları için ilk önerilen, internet hız testi yaptırılmasıdır.

İnternet hız testi ile tespit edilen yavaşlık emarelerine karşı internet hızı arttırma ihtiyacına yönelik şu önerilerden yararlanabilirsiniz:

 1. Switch cihazı kullanımı
 2. Tarayıcı önbellek (Cache) temizliği
 3. Modemin bant genişliği yüksek olan yenisi ile değiştirilmesi
 4. Kablolu bağlantı mevcut ise kablo boylarının kısaltılması
 5. PC’de virüs taraması yapılarak tespit edilen virüslerin temizlenmesi
 6. WiFi şifresinin daha güçlü ve tahmin edilmesi zorlu yenisi ile değiştirilmesi
 7. DNS ayarlarının değiştirilmesi
 8. Modeme reset atılması
 9. Arka planda mevcut çok sayıda çalışan program ve web sayfasının kapatılması
 10. Sinyal güçlendirici kullanımı
 11. Cihaz ve yazılım güncellemelerinin yapılması
 12. İnternet hızı arttırma nasıl yapılır sorusunun cevapları bunlardır.

SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..
Google Fotoğraflar Güvenli Mi?
Google Fotoğraflar ile ilgili güvenlik durumu bir depolama alanı olması nedeniyle merak konusu haline gelmiştir. Google fotoğraflar güvenli mi sorusu ise sunmuş olduğu güvenlikli sistem ağı sayesinde piyasa içerisindeki en..
Kalıcı Olarak Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Kalıcı olarak silinen fotoğrafların geri getirilmesi bilgisayar cihazlarında çöp kutusu klasörü içerisinden yapmak mümkün olmaktadır. Kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri getirme işleminin mobil cihazlarda yapılması için ise farklı uygulamaların yüklenmesi..
Güvenilir Kripto Para Siteleri ve Uygulamaları
Güvenilir kripto para siteleri ya da uygulamaları sayesinde sanal madencilik alanında karlı işlemler yapılabilmektedir. Sistemin güvenilir olmaması durumunda ise maddi kayıpların oluşma riski bulunmaktadır. Güvenilir kripto para siteleri ve uygulamaları..
Snapchat’te Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Snapchatte silinen fotoğrafların geri getirilmesi için belirli programların kullanılması gerekmektedir. Verilerin geri getirilmesini sağlayan uygulamalar sayesinde Snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir. Snapchat uygulamasının kullanılma prensibine göre..
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler Nelerdir
E-ticarette en çok satışı yapılan ürünler farklı kategoriler içerisinde yer almakta olup değişkenlik göstermektedir. Farklı siteler göz önünde bulundurulduğunda E-ticarette en çok satılan ürünler şu şekilde sıralanmaktadır: Kadın ve erkek..