İnternet Hızı Arttırma Nasıl Yapılır

/ 11 Aralık 2020 / 9.916 views / yorumsuz
İnternet Hızı Arttırma Nasıl Yapılır

İnternetin hızı arttırma donanım yetersizlikleri ya da davetsiz kullanıcılar sebebiyle ortaya çıkabilen ihtiyaçtır. Film izlerken, online oyun oynarken veya dosya transferi sırasında sahip olduğunuz internet performansında kayıplar gözlemlediğinizde, internet hızını arttırma yöntemlerine gereksinimiz artar.

Bağlantı yavaşlama problemini tespit etmek, sorunun çözümü için atılacak ilk adım olurken; bağlantıyı hızlandırmak adına tespit edilen soruna göre yapabileceğiniz çok sayıda alternatif seçeneğe sahipsiniz.

İnternet Hızı Nasıl Ölçülebilir

İnternet hızı ölçmek için internet sağlayıcınızla irtibata geçebilir ya da online internet hız testi programlarından yararlanabilirsiniz.

Abone olduğunuz tarifeye göre temin etmeniz gereken upload hızını ölçümleyen testler, bağlantınızda bir sorun olması halinde size gerekli verileri ulaştırır. İnternet hız testi aracılığı ile kullanım sırasında farkında olmadığınız küçük performans düşüklerini bile test edebilirsiniz.

İnternet Hızı Neden Düşer

İnternet hızının düşme nedenleri kimi zaman genel internet kullanım yoğunluğundan fazlasını ifade eder.

Zayıf internet şifrenizi aşan yetkisiz kullanıcılardan, Wi-Fi modeminizin yetersizliğine kadar farklı nedenler, internet hızı arttırma gereksinimini ortaya koyabilir. Genel hatları ile yavaş bir internet bağlantısına yol açan sebepler şu şekildedir:

 1. PC’ye bulaşan virüs
 2. Wireless bağlantısı hırsızlığı
 3. Kullanımın kotayı aşmış olması
 4. Modemin aşırı çalışma sebebi ile resetlenme ihtiyacı
 5. Modem arızası
 6. Kaçak kullanıcılar sebebi ile internet bağlantısı paylaşımı
 7. Web sitelerinden sağlanan problemler
 8. İnternet servis sağlayıcıdan kaynaklanan sorunlar
 9. Altyapı sorunları
 10. DNS sorunları

İnterneti Hızlandırmak İçin Neler Yapılabilir

İnternet bağlantısını hızlandırmanın yolları için ilk önerilen, internet hız testi yaptırılmasıdır.

İnternet hız testi ile tespit edilen yavaşlık emarelerine karşı internet hızı arttırma ihtiyacına yönelik şu önerilerden yararlanabilirsiniz:

 1. Switch cihazı kullanımı
 2. Tarayıcı önbellek (Cache) temizliği
 3. Modemin bant genişliği yüksek olan yenisi ile değiştirilmesi
 4. Kablolu bağlantı mevcut ise kablo boylarının kısaltılması
 5. PC’de virüs taraması yapılarak tespit edilen virüslerin temizlenmesi
 6. WiFi şifresinin daha güçlü ve tahmin edilmesi zorlu yenisi ile değiştirilmesi
 7. DNS ayarlarının değiştirilmesi
 8. Modeme reset atılması
 9. Arka planda mevcut çok sayıda çalışan program ve web sayfasının kapatılması
 10. Sinyal güçlendirici kullanımı
 11. Cihaz ve yazılım güncellemelerinin yapılması
 12. İnternet hızı arttırma nasıl yapılır sorusunun cevapları bunlardır.

SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Telefon Rehberi Yedekleme
Telefon rehberinin yedeklenmesi cihaz değişimi ya da format işlemi öncesinde yapılmalıdır. Özellikle birbirinden farklı işletim sistemine sahip cihazlara geçiş yapıldığında, telefon rehberi yedekleme yapılmamışsa SIM Kart hafızasının sınırlı olması sebebi..
Samsung Telefon Yedekleme
Samsung verilerinin yedeklenmesi işleme yönelik geliştirilen kullanışlı uygulamalar ile gerçekleştirilebilir. Cep telefonu değişimi veya format atma gibi gereksinimler öncesinde Samsung telefon yedekleme yöntemleri ile verilerinizi PC’ye aktarmanız ve sonrasında cihazınıza..
Xiaomi Rehber Aktarma
Xiaomi telefonun rehberini taşıma işlemi Sim karta ve Gmail hesabına yapılabileceği gibi hafıza kartı kullanılarak da gerçekleştirilebilir. Tüm Android işletim sistemine sahip cihazlarda olduğu gibi benzer süreçlerle tamamlanan Xiaomi rehber..
Youtube Arka Planda Çalma Telefondan Ücretsiz Programsız
Yotube arka planda çalma, işlemi ücretsiz ve programsız yapılmaktadır. İlgili basit işlemlerle telefondan Youtube üzerinden açılan videolar, şarkılar telefon gezintisine engel olmayacaktır. Bu işlemler yapıldıktan sonra ekran komple kapatılabilir, farklı..
Samsung Telefona Format Atma
Samsung cep telefonunu sıfırlamak soft ve hard format olarak ikiye ayrılır. Android işletim sistemi ile çalışan Samsung marka cep telefonlarında, zaman zaman gereksinim duyulan temizlik işlemleri Samsung telefona format atma..
Androidden iPhone’a Whatsapp Aktarma
Android’den Whatsapp sohbetlerinin iPhone’a taşınması için 3 yöntem bulunur. Androidden iPhone’a Whatsapp aktarma yöntemleri şunlardır: E-Posta Google Drive Uygulama ile E-Posta Yoluyla Android’den iPhone’a WhatsApp Aktarma E-posta ile WhatsApp mesajlarını..