İnsülin-Büyüme-Growth Hormonu-GH-IGF-1 Nedir

/ 17 Mayıs 2019 / 112 views / yorumsuz
İnsülin-Büyüme-Growth Hormonu-GH-IGF-1 Nedir

İnsülin, pankreasta üretilir ve kana salgılanarak taşıyıcı proteinlere bağlanır ve bu taşıyıcı proteinler ile kas, karaciğer ve diğer dokulara taşınır. İnsülinin ana eylemi, kanda glikoz düzeyini düzenlemektir.

Bunu gerçekleştirmek için insülin, şeker ve karbonhidrat, yağ ve protein yapılanması üzerine etkide bulunmaktadır (Boden vd 1991).
İnsülin ayrıca genel bir anabolik-kas büyüme etki artışı sağlamak için diğer anabolik hormonlar ile birlikte büyüme hormonu (GH), insülin benzeri büyüme faktörü 1 (IGF-1) ile testosteronu da etkilemektedir.

Protein sentezini arttırdığından ve kas yıkımını azalttığından dolayı büyüme hormonunu, fitness sporcuları için önemlidir. Growth hormon sayesinde daha çok kas kütlesine sahip olmak mümkündür.

 

Büyüme Hormonu “GH” ve İnsülin İçin Gerekli

Hafta içesinde uygulanan yüksek yağlı az karbonhidratlı bir diyette GH (büyüme hormonu) salgısının artmasından dolayı insülin düzeyinde aşırı dalgalanmalar görülmemektedir. İnsülin düzeyinde aşırı dalgalanmalar görülmemesi, vücudun daha dinç ve yağsız görülebileceğinin belirtisi olabilir.

Bodybuilding sporcuları, daha çok kas kütlesine sahip olmak istemektedir. Yüksek yağlı, düşük karbonhidratlı beslenme biçimi, bodybuilding sporcusunda büyüme hormonu yani growth hormon salınımını artıracaktır.

Büyüme hormonu yani GH’nin artışıyla beraber kas kütlesi de artar. Yüksek yağlı beslenme biçiminin önemli bir kısmının yararlı-doymamış yağlardan oluşmasını da bilmek de fayda var.

 

Yağ Yakımını Artırmak İçin Growth Hormon-IGF-1

GH yani büyüme hormonu, fitness sporcularında daha çok kas kütlesine sahip olmak için çok iyi bir ortam uyarıcısıdır. Growth hormon, vücut yağının yakılmasını arttırmak ve yağların birikimini sınırlamak için, şeker yerine vücuttaki yağların kullanılması adına da, hücreleri uyarmaktadır.

Bir polipeptit “çok sayıda amino asit” yapılı olan growth hormon, hipofiz bezinin ön kısmı (ön hipofiz) tarafından üretilmektedir.

GH’nin insan metabolizması üzerindeki etkilerinden bazıları, proteinin korunması için destek lipolizlerin-yağ yakımının uyarılması ve yağ oksidasyonudur. Bu uyarımlar sayesinde bazı protein-kas kaybı durumları engellenir.

Growth hormon kas kaybının oluşacağı durumlarda, protein yerine yağları destek olarak kullanarak, kas yerine, yağların yakılmasını sağlayabilir. (Sjögren ve ark 2007).

 

Kas Kaybını Önlemek İçin Growth Hormon-GH  

GH-büyüme hormonu neredeyse bir “açlık” hormonu gibi davranmaktadır. Vücudumuz tehlike, saldırı ya da stresli bir durumda olduğunda, growth hormon, stres ve artan enerji gereksinimini gidermek ve aynı zamanda da temel kas kütlesinin korunması amacıyla vücudun enerji yedeklerini harekete geçirmek için etkinlik başlatmaktadır.

Benzer bir biçimde büyüme hormon düzeyleri, antrenman yüklenmelerinde artmaktadır. Özellikle vücut geliştirme ve fitness sporcularında, growth hormon düzeyinde artış görülür. Bu sayede fitness sporcuları daha çok kas inşa edebilir.

 

GH, daha çok kas yapımı ve daha yağsız atletik bir fizik görünüme sahip olmak isteyen sporcular için, önemli bir hormon. Araştırmalarında gösterdiği gibi growth-büyüme hormonu, yağ yakmak, daha çok kas inşa etmek isteyenler için kayda değer yararlar sunmaktadır.


HİTÜ Spor Bilimleri Fakültesi'ni tamamladı. Anadolu Ü. İletişim Bilimleri Fakültesi'nde 2. lisansına devam ediyor. Hobi olarak giriştiği PHP yazılım dilinde uzmanlık unvanı aldı.

Benzer Konular
Karın Kası Hareketleri – Karın Kası Egzersizleri İsimleri
Karın kası hareketleri ve karın kası egzersizleri programı alt, üst karın kaslarını çalıştırmak için çok etkili ve yararlı olacaktır. İsimleri ile verilen mide hareketleri spor salonunda ya da evde yapılabilir...
Bacak Hareketleri Fitness – Bacak Egzersizleri Resimli
Bacak hareketleri fitness, bacak egzersizleri resimli, konusunda uygunluğunuza göre belirtilen hareketler evde ya da spor salonunda yapılabilir. İsimleri ile verilen egzersizler bacak sıkılaştırma, iç bacak hareketleri ya da programa göre..
Sırt Kası Geliştirme Hareketleri Resimli – Kanat Kası Hareketleri
Sırt kası geliştirme hareketleri resimli ve kanat kası hareketleri evde dambıl ile ya da spor salonunda makine ile çalıştırılabilir. Resimli anlatım ile kanat hareketleri aşağıda verilmiştir ve bu egzersizleri uygulayarak..
Evde Göğüs Kası Geliştirme – Göğüs Kası Hareketleri
Evde göğüs kası geliştirme, zor görülmesine rağmen aslında göğüs hareketleri, programı ile bir o kadar kolay olacaktır. Evde göğüs kasını geliştirmek isteyen kadın ve erkek sporcular göğüs kası hareketleri konusuna..
Şiddetli Adet Sancısı Nasıl Geçer
Şiddetli adet sancısı nasıl geçer, birçok kadın tarafından sorulmaktadır. Adet sancıları bazen şiddetli, bazen de hafif şekilde görülür. Kimi zaman sancıya dayanamayıp bayılanlar olabiliyor. Adet sancıları, sanki karnımız ağrıyormuş gibi..
Yeni Başlayanlar İçin Fitness Programı Resimli
Yeni başlayanlar için fitness programı resimli adlı yazımız, vücut geliştirmek için spor salonuna ilk defa giden ve başlangıç seviyesinde olanlar içindir. Resimlerle anlatılan bu fitness programı hem erkek hem de..