Instagram Keşfet Bölümünün Çalışma Sistemi? Instagram Keşfete Nasıl Düşülür?

/ 7 Şubat 2019 / / yorumsuz
Instagram Keşfet Bölümünün Çalışma Sistemi? Instagram Keşfete Nasıl Düşülür?

Instagram, günümüzde kullanılan en popüler sosyal medya araçlarından birisi. Hashtag nedir-nasıl yapılır, keşftet nedir, ne işe yarar ve nasıl çalışır, benzerinde olan soruları, Instagram kullanıcıları sürekli sormaktadır. Özellikle gençler tarafından kullanılan instagram, 1 milyar kullanıcıyı aşmış durumda. Durum böyle olunca çoğu insanda popüler olma güdüsü açığa çıktı. Bu popülaritenin takipçi ve beğeni yoluyla olduğu bilinmektedir. Buna bağlı olarak en çok sorulanlar arasında,

Instagram’da beğeni artırma ve Instagram’da keşfete nasıl çıkarım, adlı sorular yer alıyor. Popüler olma çabasının, arkadaşlardan ve Instagramdan takip edilen popüler hesaplardan geldiğini, bilmek de fayda var. Instagram keşfet, sizi her an gündeme alarak, popüler yapabilir.

Instagram keşfet bölümüne düşmenin birden fazla yolu bulunmaktadır ve bunların önemli kısımlarını sizlere sunacağız.

Instagram keşfet bölümüne nasıl çıkılır?

 

instagram keşfet ayarlar

Instagram’da keşfete çıkmak için, yukarıda da bahsettiğimiz gibi takipçi sayınız ve beğeni sayınız önemlidir ancak, bunlardan ziyade bu hesapların organik olması da çok önemlidir. Buna bağlı olarak Instagram hesabımda az takipçi, az beğeni var, keşfete çıkabilir miyim, diye sorular da sorabilirsiniz. Evet bu da mümkündür ancak bunun için hesabınız ile biraz fazla ilgilenmesi gerekir.

Örneğin, Instagrama yüklediğiniz fotoğrafların ya da videoların netliğine, renk ayarına, anlaşılırlığına fıltre ayarlarına önem vermelisiniz. Siz böylesine uğraş gösterirseniz Instagram’da paylaşım yaptığınızda, ilgili fotoğraf görenlerin ilgisini çekecektir. Böylece beğeni, yorum ya da takipçi artırabilirsiniz.

Paylaşımlarınızda konum belirtmeniz de bir o kadar önemlidir. Çünkü çoğu instagram kullanıcısı konum üzerinden birbirlerini aramaktadır ve dikkat çeken kişileri de takip etmektedir. Konum belirtilmesi, lokasyon olarak ilgili hesabı doğru kişilere ulaştıracaktır ve buna bağlı olarak da doğru bölgeden doğru takipçi ve doğru beğeni alma ihtimaliniz de çok daha yüksek olacaktır.

Ancak yukarıda da belirtildiği gibi fotoğraf netliği ve fotoğraf düzenlemesi çok önemlidir. Bu özelliklerin yokluğunda diğerleri de yok olabilmektedir. Örneğin bir fotoğrafınızda konum belirtiniz ve ilgili konumun içerisinde gezinen herhangi birisi, konumun içerisinde gezinirken fotoğrafları muhtemelen yakınlaştırmadan yüzeysel bakacaktır.

Yine muhtemelen fotoğraflara yüzeysel bakarken dikkatini çeken fotoğrafların içine girecektir ve içine girdikten sonra da ilgili görsel hala dikkatini çekmeye devam ediyorsa ya o fotoğrafın üzerine iki defa tıklayarak fotoğrafı beğenecektir ya da iki kere tıklamadan direkt profilinize giriş yaparak, profiliniz de gezinecektir. Profiliniz de gezinen kişi sizi takip edebilir, sizin herhangi bir fotoğrafınızı kaydedebilir ya da profilinizi detaylıca inceledikten sonra hiçbir şey yapmadan sayfanızdan çıkış yapabilir. Bu kişileri yönetmek sizin elinizde.

Instagram keşfetten ya da konumdan fotoğrafınızı gören ve gördükten sonra da profilinizi incelemek isteyen kişi, muhtemelen profilinizde o fotoğraf benzerinde fotoğraflar arayacaktır. İlgili görsele yakın görseller, bulamadığında sayfanızdan ayrılmayı göze alacağının, bulduğunda ise sizi takibe  alabileceğinin farkında olmanız gekir. Bu yüzden atılan fotoğrafların kalitesi ve göze hoş gelmesi çok önemlidir.

Intagram hashtag nedir, nasıl yapılır, ne işe yarar?

Hashtag kullanın. Paylaşımlarınıza hashtag eklemeniz, instagramda keşfet bölümüne çıkmanız için, çok önemli bir araçtır. Hashtag’i, paylaşımdaki konunun dışına çıkmamasına özen göstermelisiniz. Konuyla alakasız hashtag yapıldığında, ilgili paylaşım ilgili hashtag takipçilerine ulaşabilir ancak bu kişiler bu ilgili paylaşımı göz ardı edebilir. Şöyle düşünün: araba galerisine gidiyorsunuz ancak gittiğiniz galeride daha çok motosiklet var. Motorlar dışardan göze hoş gelse de oraya araç bakmak için gelen kişiler muhtemelen o motorlara pek bakmayacaklar, baksalar da alıcı gözüyle bakmayacaklar. Yani araba galerisine motor koymak nasıl bir ilgi görüyorsa, fotoğrafla alakasız hashtag’ler de o kadar ilgi görecektir.  Hashtag sayısı 5 maksimum 10 olmalıdır. Paylaşım yaparken saati de dikkate alın.

Instagram analizleri doğrultusunda, instagram’ın en çok giriş aldığı saat 21:00’dir. Bu saat bazen 20:00’de olabilir. Gündüz 05:00-17:00 saatlerine oranla gece geç saatlerinde 00:00 sonrasında instagram’da aktif hesap sayısı daha fazladır. Paylaşım yapıldıktan 1 saat sonra, ilgili paylaşıma gelen beğeni-yorum paylaşımı öne çıkaracaktır. Tüm bunların yanında ilgili paylaşıma yapılan Instagram kaydet uygulaması da keşfete çıkmanızı hızlandıracaktır.

 

Instagram takipçi-beğeni artırma tanınmış hesap nedir-nasıl yapılır?

keşfet ayarları instagram

Öncelikle profilinizin açık olması gerekir. Instagram kullanıcıları, her geçen gün popüler olmanın yollarını aramaktadır. Özellikle gençler arasında kullanımı yaygınlaşan Instagram’da beğeni ve takipçi kasma çabaları gün geçtikçe artış gösteriyor. Bunun sebebi, belki ünlü Instagram hesaplarıdır, belki de Instagram kullanıcılarının ekonomik, sosyal, psikolojik durumlarının çok kötü olmasına rağmen, Instagram kullanıcılarının takipçilerine genelde her anını çok iyi yansıtmasıdır. Ben, ikinci söylediğimizin ön planda olduğunu düşünmekteyim.

 

Instagram popüler storylere hikayelere çıkma

çok para kazanmak
Bir fotoğraf ya da video paylaştınız bu paylaşıma öncelikle bir hashtag ya da konum eklemeniz gerekmektedir. Ancak Instagram’ın hikaye bölümünde paylaşacağınız hikayeye birden fazla hashtag ya da konum eklememeye özen gösterin. Çünkü Instagram hikaye ayarlaması yapılırken, hikaye ilgili işin uzmanları tarafından öyle bir ayarlanmıştır ki birden fazla konum ya da hashtag eklemeyi hile olarak görüyor.

Daha açık bir dille Instagram hikayesine birden fazla eklenen hashtag ya da konum, belirtilen hashtag’den ve  konumdan ya hiç giriş yapılmamasına sebep oluyor ya da Instagram bunu bilinçli olarak en arka sıralara attığı için hikaye paylaşımına çok az giriş yapılıyor. Her ne kadar bir hikayeye(story) bir konum ve hashtag ekleyin desek de siz yine de sadece bir hashtag ya da konum ekleyin. Çünkü Instagram bu davranışı da kötüye kullanma olarak nitelendirip ilgili hikayenin, belirtilen hashtag ya da konum da daha az görülmesine sebep olabilir.

Instagram’da beğeni artırma, takipçi artırma, ünlü olma ve tanınmış hesap-kişi olmanın bir çok yolu var ki, asıl ayrıntı Instagram hikayesinde(story) keşfete en çok, video düşüyor. Bunu uygun oldukça deneyin. Instagram hikayenizde bir video paylaşın ve bu video üzerine sadece bir konum ya da hashtag ekleyin.

Normal şartlar altında ilgili videonun keşfete düşmeme şansı yoktur ve keşfete düştüğünde de normalin çok üzerinde görülme alır. Bu Instagram’ın video hikayelerine tanıdığı bir özellik olmakla beraber fotoğraflar bu kadar görülme almamaktadır. Aynı zamanda paylaştığınız video keşfette yoğun bir trafiğe girmişse Instagram bunu değerli bir paylaşım olarak görüp, takipçilerinizin hesaplarında baş köşe de gösterecektir.

Yine ince bir ayrıntıdır ki paylaşımın üzerine eklediğiniz konum ya da hashtag ne çok büyük olsun ne de çok küçük. Instagram’ın kendi yazı büyüklüğü ayarında olması uygundur. Instagram üst düzey bir yazılım olmakla beraber, Instagram içinde birden fazla detay mevcutur. Bir diğer detay, hikayeye hashtag eklenirken aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi, metin girişinden kare(#) simgesini seçerek hashtag yapılmalıdır.

Instagram, hikayesini (story) çok ince ayrıntılar ile oluşturmuştur. Örneğin bir günde 5 adet story(hikaye) atabilirsiniz, ancak bu storylerin her birine ayrı ayrı hashtag ya da konum eklediğinizde, Instagram bunu da kötüye kullanım olarak seçebilir. Hal böyle olunca, ilgili paylaşımlar keşfete hiç çıkmayabilir ve yahut çok az çıkabilir. Her şeyden önemlisi yapılan paylaşımlar kafa karışıklığı yapmamalıdır. Net olması önemlidir.

instagram keşfet nasıl çalışır


Instagram profilinize yüklediğiniz fotoğrafların saatine ve fıltre ayarlarına önem gösterin. Paylaştığınız fotoğraf ne kadar net olursa o kadar dikkat çeker. Böyle olunca da, paylaştığınız fotoğaf hızla beğeni alabilir. Beğeninin yanında yorum da alabilir. Tüm bunların yanında ilgili paylaşım, kaydedilir ve bir başkasına da gönderilirse fotoğrafınız Instagram bünyesinde değerli olarak seçilebilir. Bu seçim sonrasında da ilgili paylaşım keşfete düşerek popülerlik yakalayabilir.

Akşam saatlerinde hikayeye ya da profilinize fotoğraf yükleyecekseniz, fotoğrafın çok parlak-gün ışığında çekilmiş olmamasına önem gösterin. Çünkü (bazıları hariç) akşam saatlerinde, çok parlayan fotoğrafın paylaşılması, diğer kullanıcılarının bilinçaltında ortam dışı havası oluşturur. Bu fotoğraf şu anki havama(akşama) ait değil diyerek fotoğrafa pek dikkat etmeyebilirler. Aynı zamanda fotoğraf, gözü yorarak diğer kullanıcıyı fotoğraftan uzaklaştırabilir

arnold pozu

Aktif beğeni yapın. Siz beğeni yapmadıkça diğer kullanıcıların çoğu da paylaştığınız gönderiyi ne kadar beğense de o gönderiyi muhtemelen beğenmeyecektir. Takipçilerinizin ve keşfete düşenlerin paylaşımlarını beğenin ki ben buradayım algısı oluşturun.

Siz böyle yapınca bu kişilerin önemli kısmı profilinize girip profilinizi incelemeye alacaktır. Onlar böyle yapınca da Instagram sizin profilinizin değerli olduğunu düşünecektir ve normal zamanda da keşfete çıkmanızı sağlayacaktır. Instagram hikaye girişleri nasıl artırılır, Instagram hikayesi nasıl keşfete düşer?

Şimdi bu ve bu gibi soruların yanıtlarını aşağıda vereceğiz.

Her gün profilinizde en az bir paylaşım yapın

Instagram’da her gün paylaşım yapmak ya da yapmamak? Siz paylaşım yaptıkça diğer kullanıcılar sizi unutmayacaktır. Ama asıl önemli olan Instagram’ın sizi unutmamasıdır. Beş gün de bir, on gün de bir paylaşım yapıyorsanız muhtemelen Instagram sizi unutacaktır. Böyle olunca da Instagram hikayede(story) ya da profilinizde yaptığınız paylaşımları göz ardı ederek diğer sizi takip eden arkadaşlarınızın anasayfasında ilgili paylaşımlarınızı daha az gösterecektir. Bunun sonucunda da paylaşımlarınız daha az beğeni ve görülme alacaktır. Bu şekilde olan paylaşımların keşfete çıkma ihtimali de, hemen hemen sıfırdır.

Zaman zaman yeni kişileri takip edin

instagram telefon

Instagram’da sürekli yeni kişileri takip etmek ve etmemek? Yeni kişileri takip etmeniz, o kişilerin de sizi takip etmesi demektir. Aynı zamanda o kişiler profilinize giriş yaparak profilinizi inceleyecektir. Onlar profilinizde ayrı ayrı inceleme yaptıktan sonra Instagram bunu farkedecek ve sizin profilinizi değerli görüp diğer kullanıcılara da göstermek isteyecektir. Profilinizin değerli görülmesi halinde paylaştığınız fotoğrafları ya da hikayeleri Instagram, diğer kullanıcıların anasayfasında en ön sırada göstermek için uğraşacaktır.

Zaman zaman diğer kullanıcıların profilini gezin

Instagram’da başkasının profilini gezmek ne işe yarar? Diğer kullanıcıların profilinizi gezmek, Instagram yöneticilerinin gözünde sizin profilinizi aktif olarak gösterecektir. Yani diğer kullanıcıların profilinde gezinip, ana sayfada aktif olarak beğeni-yorum yaptığınız vakit Instagram yöneticileri bunu görür. Hal böyle olunca da farkında olmadan Instagram’da her an gündeme ya da keşfete düşebilirsiniz.

Takipçilerinizin ve keşfetteki kullanıcıların hikayelerine giriş yapın

Instagram hikayesi nasıl daha çok görülür, hikayelerime giriş neden çoğalmıyor?  Diğer Instagram kullanıcılarının hikayelerine siz ne kadar çok giriş yaparsanız, Instagram da gündemi o kadar çok yakından takip ettiğinizi düşünür. Böyle düşündüğünde ise sizin profilinizin de gündeme uygun olup olmadığını araştırır ve uygun görürse sizin hesabınızı da gündeme ekler.

Yani paylaştığınız hikayeyi, sizi takip eden kullanıcıların ana sayfasının baş köşeşinde göstermeye çalışır. Storyniz(hikaye) baş köşe de ise ilgili storye de giriş artar ve bu hikaye her an keşfete de düşebilir.

Instagram’da popüler olmak, Instagram’da fotoğraf nasıl düzenlenir, Instagram keşfet bölümüne nasıl çıkılır gibi detayları inceledik. Yazılanların bazılarının yapılması sonucunda dahi, göreceksiniz ki Instagram’da keşfete düşeceksiniz.Tekrar belirtirsek, Instagram hikayesini (story) keşfete çıkarmanın en ince ve kolay yöntemi, Instagram kamerasıyla o an video çekip videonun üzerine sadece bir hashtag ya da konum eklemekten geçer.