Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır

/ 26 Şubat 2021 / 21.349 views / yorumsuz
Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Açılır

Instagram alışveriş özelliğini açmak için öncelikle işletme profiline sahip olunması gerekmektedir.

Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır sorusuna cevap vermek gerekir ise; ürün kataloğunun oluşturulması ve bu katalog hesaba bağlandıktan sonra hesabın değerlendirmeye gönderilmesi gerekmektedir. Sonrasında alışveriş özelliği etkinleştirilebilmektedir.

Instagram Alışveriş Özelliği Açmak İçin Uygun Olunduğunun Onaylanması

Instagram alışveriş özelliğine uygunluğun tespit edilmesi için öncelikle hesap sahibinin işletmesinin desteklenen bir pazarda yer alıp almadığına bakması gerekmektedir.

İşletmenin Instagram üzerinden satışa sunulabilecek uygun bir ürüne sahip olup olmadığına bakılmalıdır. İşyeri sözleşmesi ve ticaret ilkeleri ile uyumlu bir işletmeye sahip olunmalıdır. Satış yapılmak istenen internet sitesinin domainine sahip bir işletme olması gerekmektedir.

Instagram Alışveriş Özelliğinin Açılması İçin Hesap Türünü Değiştirmek

İşletme hesabına geçiş yaparak Instagram alışveriş özelliğinin açılması gerekmektedir. İşletme veya içerik üretici hesapları için uygun olan bir özelliktir. İşletmenin çalışma saatleri, adresi, telefon numarası ve internet sitesine yönlendiren bir bağlantı gibi bilgileri eklemek mümkündür.

Instagram İşletme Hesabını Facebook Sayfasına Bağlamak

Instagram hesabını Facebook’a bağlamak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • İşletmenin Instagram profili açılmalıdır.
  • Profili Düzenle seçeneği üzerinden Herkese Açık İşletme Bilgileri bölümüne giriş yapılmalıdır.
  • Sayfa butonuna tıklanmalıdır.
  • Hesaba bağlamak istenen Facebook sayfası eklenmelidir. Facebook sayfasının olmaması durumunda ise; yeni bir Facebook sayfası oluştur butonuna tıklanması gerekmektedir.

Instagram Hesabı İçin Ürün Kataloğu Yüklemek

Instagram’a katalog yüklemek için Katalog Yöneticisi ya da E-Ticaret Platformu Ortağı olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Katalog yöneticisi ile hesap sahibi ürün kataloğunu kendisi oluşturabilmektedir.

Shopify, BigCommerce gibi onaylı platformlardan da katalog oluşturulabilmektedir. Instagram alışveriş özelliği nasıl açılırı öğrenmeden önce hesap sahibinin ürün kataloğu oluşturmayı öğrenmesi gerekmektedir.

Instagram Alışveriş Özelliği İçin Hesabı Değerlendirmeye Göndermek

Instagram hesabını değerlendirmeye göndermek için öncesinde ürün kataloğunun Instagram hesabına bağlanması gerekmektedir. Hesabı değerlendirmeye göndermek için takip edilmesi gereken adımlar ise şöyledir:

  • Instagram profilinde Ayarlar butonuna tıklanmalıdır.
  • Alışveriş özelliği için kaydolma seçeneği seçilmelidir.
  • İlgili adımlar takip edilerek hesap değerlendirmeye gönderilmelidir. Sonrasında değerlendirmenin durumunun kontrolü ayarlar menüsünde bulunan Alışveriş seçeneğinden yapılabilmektedir.

Instagram Alışveriş Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

Instagram alışveriş özelliğini açılması için ayarlar menüsünden önce işletme ve sonra alışveriş butonuna tıklanmalıdır.

Instagram alışveriş özelliği nasıl açılır sorusunun cevabına gelince; hesaba bağlanacak olan ürün kataloğu seçildikten sonra bitti butonuna tıklanmalıdır.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Google Fotoğraflar Güvenli Mi?
Google Fotoğraflar ile ilgili güvenlik durumu bir depolama alanı olması nedeniyle merak konusu haline gelmiştir. Google fotoğraflar güvenli mi sorusu ise sunmuş olduğu güvenlikli sistem ağı sayesinde piyasa içerisindeki en..
Kalıcı Olarak Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Kalıcı olarak silinen fotoğrafların geri getirilmesi bilgisayar cihazlarında çöp kutusu klasörü içerisinden yapmak mümkün olmaktadır. Kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri getirme işleminin mobil cihazlarda yapılması için ise farklı uygulamaların yüklenmesi..
Güvenilir Kripto Para Siteleri ve Uygulamaları
Güvenilir kripto para siteleri ya da uygulamaları sayesinde sanal madencilik alanında karlı işlemler yapılabilmektedir. Sistemin güvenilir olmaması durumunda ise maddi kayıpların oluşma riski bulunmaktadır. Güvenilir kripto para siteleri ve uygulamaları..
Snapchat’te Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Snapchatte silinen fotoğrafların geri getirilmesi için belirli programların kullanılması gerekmektedir. Verilerin geri getirilmesini sağlayan uygulamalar sayesinde Snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir. Snapchat uygulamasının kullanılma prensibine göre..
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler Nelerdir
E-ticarette en çok satışı yapılan ürünler farklı kategoriler içerisinde yer almakta olup değişkenlik göstermektedir. Farklı siteler göz önünde bulundurulduğunda E-ticarette en çok satılan ürünler şu şekilde sıralanmaktadır: Kadın ve erkek..
Oyuncu Telefonu – Oyun İçin En İyi Telefonlar
Oyuncu telefonu olarak seçilebilecek en iyi telefonlara örnekler aşağıdaki gibidir: ROG Phone 2 Black Shark 3 Nubia Red Magic 5G Razer Phone 2 Oyuncu telefonu seçilirken yüksek donanım özelliklerinin yanı..