Gündem

İnsan Neden Egoist ve Bencildir?

İnsan Neden Egoist ve Bencildir?

İnsan, yaşamı gereği sosyal bir canlıdır. İnsan, çok kısa bir süre dahi bir başkasıyla etkileşime geçmediği vakit sıkılabiliyor. Bu etkileşim, belki günümüz teknolojisindeki sosyal medya araçlarıyla, belki yüz yüze belki de daha farklı bir yolla. Yani insan, istese de istemese de sosyal bir canlıdır. Peki bu sosyal insan nedir, nasıl olur? İnsan sosyal bir canlı olduğu için neden egoisttir? Gelin hep birlikte bunların yanıtlayalım.

İnsan, markete gidip alışveriş yaparken, kıyafet alırken, toplu taşıma araçlarına binerken, aslında sosyalliğini yaşıyor. İnsan, market çalışanına, bir su alabilir miyim, derken bile farkında olmadan sosyalliğini devam ettiriyor. Yine insan, spor tesisleri, kafeler ya da bunlara benzer alanlara giderken aslında bir yandan sosyalliğini yaşamak için gidiyor.

İnsan nasıl ve neden egoist olur?

Bireysel psikolojinin kurucularından olan, Avusturyalı Psikiyatr Alfred Adler, insanların egoist olduğuna vurgu yapmıştır. Alfred Adler’e göre insanlar, hep diğer bir insana karşı üstünlük kurmanın peşindedir. Bunu kimi insan, mütevazi davranışlarıyla gösterir, kimisi de direkt ya da dolaylı olarak karşı tarafa üstün olduğunu yansıtmaya çalışır. Bazı psikologlar da, insanın egoist olmasından ötürü, diğer bir insana yardım ettiğini, vurguluyor. Örneğin acınacak durumda olan birince acıdığınız ve vicdanınız el vermediği için yardım ediyorsanız, bu yardımı egoist olduğunuz için yapıyorsunuz. Sadece o kişinin iyiliğini düşünüp de o kişiye yardım ettiğiniz vakit, bu egoistlik dışında gerçek bir yardım oluyor. Ama genelde insanlar birinci seçenekte olan kendini rahatlatma ihtiyacını hissederek yardım eder.

Sosyallik neden egoizmdir?

İnsan sosyaldir çünkü egosunu tatmin etmek zorundadır. Bunu hepimiz yaşamışızdır: İki arkadaş bir araya gelir ve ne kadar hoş sohbet etseler de arada bir birbirlerine hissettirmeden egolarını tatmin ederler ya da kendilerini yüceltirler. Örneğin arkadaşımızla sohbet ederken yaşadığımız olayı bazen, biraz abartarak anlatabiliriz. Egoizm hayatımızın her yerinde. Yine bir arkadaşımızla bir araya gelmek isteriz çünkü sevgilimizle olan tartışmamızı anlatırız ve haklı olduğumuzu kanıtlamak isteyerek, arkadaşımızdan onay bekleriz. İnsan olarak hep bir üstünlük kurma çabasındayız.

En basitinden herhangi bir arkadaşımızla sohbetimiz esnasında, başarılarımızdan bahsederiz. Bahsederken bazı yerleri bazen abartırız. Kendimizi, karşımızdaki ya da farklı bir arkadaşımızla kıyaslayarak kendimizi daha ön plana atmak isteriz. Aynı konuda bizden üstün olan arkadaşımızın üstünlüğünü her zaman için kabul edemeyiz. Kıskandığımız kişiyi, içimizden kendimize kıskanmak istemiyorum diye kızmamıza rağmen kıskanmaya devam da ettiğimiz olur. İşte bunları yönetmek çoğu zaman elimizde değildir.

Sizce insanda neden rekabet var? Nasıl ve neden bir çoğu insan kendisinin en zeki, en tutarlı olduğunu düşünüyor? İnsan rekabet duygusuna, elindeki işi gerçekten daha iyi yapmak istediği için mi kapılıyor? Evet. İnsan rekabet duygusuna elindeki işi daha iyi yapmak için kapılıyor. Ancak o insanın elindeki işini daha yapmak istemesi kendisinin mutluluğu içindir. Öyle ki o işi daha iyi yaptıktan sonra diğer kişi ve kişilerin önüne geçecektir. Böylece daha gözde biri de olacaktır. Tüm bunların sonunda o kişi yücelik duygusunu tadacaktır. Yani ego içeren duygularına sarılacaktır. Görüldüğü üzere insanın sosyalleştiği ortamlar, insanın duygu durumlarını değiştirebiliyor. Sosyallik asıl olarak da, insanın yücelik-egoist duygularına kem vurabiliyor.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL