Gündem Sağlık

İlişkilerde ve Arkadaşlıklarda Sorunları Çözmek İçin Nasıl Konuşulmalı?

İlişkilerde ve Arkadaşlıklarda Sorunları Çözmek İçin Nasıl Konuşulmalı?

İlişkiler de, dostluklar da ve diğer birçok konuda sorun odaklı konuşarak çözüme ulaşabileceğini düşünen insan sayısı artmakta. Bazen çok basit bir konu üzerine bile saatlerce konuşulup sorunun çözülebileceği düşünülüyor. Acaba konuşarak sorun çözülür mü? Sürekli sorun odaklı konuşmak gerçekten de sorunları çözüyor mu?

Sorun odaklı konuşmak nedir ne işe yarar?

Sorun odaklı konuşmak, konuştuğumuz kişiye, sanki sorun konuşulan kişiymiş gibi algı oluşturur. Gün içinde yaşadığımız ya da sürekli gördüğümüz konulardan birisi olan, sorun odaklı konuşma, çözüm getirmek yerine yeni sorunlar oluşturmakta. Yeni sorunlar nasıl mı çıkıyor? Biraz önce de söylediğimiz gibi tartışma esnasında sürekli sorun odaklı konuşmak, karşı tarafın sorun olduğu algısını oluşturmakta. Yani tartışılan kişi bir yerden sonra sorunu unutuyor ve kendisinin başlıca sorun olduğunu düşünüyor. Tartışmanın devamında tartışılan kişi sinirliyse daha çok sinirleniyor, sinirli değilse sinirleniyor. Burada da çözüme kavuşmak için sorunu konuşan birey sinirleniyor ve neden sinirleniyorsun, zaten suçlu olan sensin, özür dilemen gerekirken birde sesini yükseltiyorsun, benzerinde ibareler kullanıyor. İşte tam olarak bu ikili burada yeni ve daha sert tartışmalara yelken açıyor. Tüm bunların sonucunda ise belki konu daha çok büyüyor belki de bu ikilinin ilişkisi burada son buluyor. Peki mevcut sorunu çözmek için ne yapılmalı? Mutlu bir ilişki-arkadaşlık içi neler yapılmalı?

neden tartışırız

İlişkilerde sorunu çözmek için sorun odaklı değil çözüm odaklı konuşulmalı

1960’lı yıllarda toplum ruh sağlığı araştırmacıları, sorunu çözmek için sorunun üzerine gitmek yerine çözüm odaklı konuşulması gerektiğini vurgulamıştı. Çözüm odaklı konuşma, bireyi problem üzerine konuşmaktan, çözüm odaklı konuşmaya sürükleme metodur. Bu metotla, kişi yavaş yavaş gevşer ve karşı tarafa daha anlayışlı cevaplar vermeye başlar. Çözüm odaklı konuşma yönteminde, anlaşmak istedimiz kişi üzerinde olumlu cümleler kurmak önemli bir adımdır.

Şimdi konunun anlaşılır olması adına, terimsel sözcükler kullanmak yerine halk diliyle günlük yaşantımızı anımsatarak yazımıza devam edeceğiz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tartışılan bireye sürekli yaptığı hatalar üzerine konuşmalar yapmak karşı tarafı sıkmakta ve belki de bunaltmaktadır. Hepimizin bu durumla sık sık karşılaştığının farkındayım. Evet, belki de tartışırken, sorun odaklı konuşmak da çok haklısınız ancak böylesi bir konuşma sadece bağlantıyı koparıyor. Bu sebeplerden ötürü olumlu konuşmalar yapmak da fayda var. Peki nedir bu olumlu konuşma, böyle yaparak sorunlarımızı nasıl çözebiliriz?

 Sizi üzen bir durumda bir süre kimseyle konuşmadan dinlenin ve düşünün. Bu birkaç dakika da olabilir. Daha sonra sizi üzdüğünü düşündüğünüz kişiye, neden böyle oldu iyi misin, sana yardımcı olabilir miyim ve benzerindeki soruları iletin. Bu ve bu gibi sorulardan sonra göreceksiniz ki karşı taraf da yumuşayacaktır. Devamında sizi üzdüğünü düşündüğünüz kişiyle, iltifat edici konuşmaya yönelin. Edilen iltifatların çok uçuk olmamasında fayda var. Böyle yaparak karşı tarafı, zihinsel olarak rahatlattığınızı unutmayın. Sizi üzdüğünü düşündüğünüz kişiyi zihinsel olarak rahatlatmayı başardığınızda, ilgili kişi sizin söylemenize gerek kalmaksızın sizi üzdüğünü hatırlayacaktır. Çünkü ilgili kişinin zihnini rahatlattınız ve o an ilgili kişinin beyninde sadece siz varsınız. Bu saatten sonra sizi üzdüğünü düşündüğünüz kişi, muhtemeldir ki size iltifatlar yağdırmaya başlayacaktır. Belki de zaman zaman sizi üzdüğünden bahsederek özür dileyecektir. Bu kişi sizi üzdüğünü söylediği esnada mütevazi olmaya özen göstermelisiniz. Karşı tarafın zihnini rahatlatmışken, siz de karşı tarafın sizi üzdüğünden bahsederseniz, karşı taraf çok geçmeden gerilir ve konu yine başa sarabilir.

Bunları yaparken kendinize şunu sorun: sorunu konuşup beni üzen kişinin benden özür dilemesini mi istiyorum, yoksa mutlu mu olmak istiyorum?

Sorun odaklı konuşmak ve çözüm odaklı konuşmak arasındaki farklardan bahsettik. Eminim yukarıda anlatılanları yaşamayanımız yoktur. Tekrar belirtmek gerekirse sizi üzen kişiyle sorun odaklı konuşup özür dilemesini beklemek en doğal hakkınız olabilir. Ama unutmayın, bu psikolojik olarak insan doğasına aykırı. Sürekli olumsuz konuşup sorunlardan bahsetmek karşı tarafı kaybetmemize sebep olur. Olumlu konuşmak tam tersine o kişiyi gönülden kazanmamızı sağlar. Seçim sizin. Belki böyle davranmak, başlangıçta ağırınıza gidebilir ama ilk hamleyi yaptıktan sonra, kendinizle gurur duyduğunuzu hissedeceksiniz. İlgili kişiyi kaybetmek istemiyor ve sorunlardan uzak kalmak istiyorsanız olumlu-pozitif konuşmaktan vazgeçmemelisiniz.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL