İlişkilerde ve Arkadaşlıklarda Sorunları Çözmek İçin Nasıl Konuşulmalı?

/ 23 Şubat 2019 / 73 views / yorumsuz
İlişkilerde ve Arkadaşlıklarda Sorunları Çözmek İçin Nasıl Konuşulmalı?

İlişkiler de, dostluklar da ve diğer birçok konuda sorun odaklı konuşarak çözüme ulaşabileceğini düşünen insan sayısı artmakta. Bazen çok basit bir konu üzerine bile saatlerce konuşulup sorunun çözülebileceği düşünülüyor. Acaba konuşarak sorun çözülür mü? Sürekli sorun odaklı konuşmak gerçekten de sorunları çözüyor mu?

Sorun odaklı konuşmak nedir ne işe yarar?

Sorun odaklı konuşmak, konuştuğumuz kişiye, sanki sorun konuşulan kişiymiş gibi algı oluşturur. Gün içinde yaşadığımız ya da sürekli gördüğümüz konulardan birisi olan, sorun odaklı konuşma, çözüm getirmek yerine yeni sorunlar oluşturmakta. Yeni sorunlar nasıl mı çıkıyor? Biraz önce de söylediğimiz gibi tartışma esnasında sürekli sorun odaklı konuşmak, karşı tarafın sorun olduğu algısını oluşturmakta. Yani tartışılan kişi bir yerden sonra sorunu unutuyor ve kendisinin başlıca sorun olduğunu düşünüyor. Tartışmanın devamında tartışılan kişi sinirliyse daha çok sinirleniyor, sinirli değilse sinirleniyor. Burada da çözüme kavuşmak için sorunu konuşan birey sinirleniyor ve neden sinirleniyorsun, zaten suçlu olan sensin, özür dilemen gerekirken birde sesini yükseltiyorsun, benzerinde ibareler kullanıyor. İşte tam olarak bu ikili burada yeni ve daha sert tartışmalara yelken açıyor. Tüm bunların sonucunda ise belki konu daha çok büyüyor belki de bu ikilinin ilişkisi burada son buluyor. Peki mevcut sorunu çözmek için ne yapılmalı? Mutlu bir ilişki-arkadaşlık içi neler yapılmalı?

neden tartışırız

İlişkilerde sorunu çözmek için sorun odaklı değil çözüm odaklı konuşulmalı

1960’lı yıllarda toplum ruh sağlığı araştırmacıları, sorunu çözmek için sorunun üzerine gitmek yerine çözüm odaklı konuşulması gerektiğini vurgulamıştı. Çözüm odaklı konuşma, bireyi problem üzerine konuşmaktan, çözüm odaklı konuşmaya sürükleme metodur. Bu metotla, kişi yavaş yavaş gevşer ve karşı tarafa daha anlayışlı cevaplar vermeye başlar. Çözüm odaklı konuşma yönteminde, anlaşmak istedimiz kişi üzerinde olumlu cümleler kurmak önemli bir adımdır.

Şimdi konunun anlaşılır olması adına, terimsel sözcükler kullanmak yerine halk diliyle günlük yaşantımızı anımsatarak yazımıza devam edeceğiz. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi tartışılan bireye sürekli yaptığı hatalar üzerine konuşmalar yapmak karşı tarafı sıkmakta ve belki de bunaltmaktadır. Hepimizin bu durumla sık sık karşılaştığının farkındayım. Evet, belki de tartışırken, sorun odaklı konuşmak da çok haklısınız ancak böylesi bir konuşma sadece bağlantıyı koparıyor. Bu sebeplerden ötürü olumlu konuşmalar yapmak da fayda var. Peki nedir bu olumlu konuşma, böyle yaparak sorunlarımızı nasıl çözebiliriz?

 Sizi üzen bir durumda bir süre kimseyle konuşmadan dinlenin ve düşünün. Bu birkaç dakika da olabilir. Daha sonra sizi üzdüğünü düşündüğünüz kişiye, neden böyle oldu iyi misin, sana yardımcı olabilir miyim ve benzerindeki soruları iletin. Bu ve bu gibi sorulardan sonra göreceksiniz ki karşı taraf da yumuşayacaktır. Devamında sizi üzdüğünü düşündüğünüz kişiyle, iltifat edici konuşmaya yönelin. Edilen iltifatların çok uçuk olmamasında fayda var. Böyle yaparak karşı tarafı, zihinsel olarak rahatlattığınızı unutmayın. Sizi üzdüğünü düşündüğünüz kişiyi zihinsel olarak rahatlatmayı başardığınızda, ilgili kişi sizin söylemenize gerek kalmaksızın sizi üzdüğünü hatırlayacaktır. Çünkü ilgili kişinin zihnini rahatlattınız ve o an ilgili kişinin beyninde sadece siz varsınız. Bu saatten sonra sizi üzdüğünü düşündüğünüz kişi, muhtemeldir ki size iltifatlar yağdırmaya başlayacaktır. Belki de zaman zaman sizi üzdüğünden bahsederek özür dileyecektir. Bu kişi sizi üzdüğünü söylediği esnada mütevazi olmaya özen göstermelisiniz. Karşı tarafın zihnini rahatlatmışken, siz de karşı tarafın sizi üzdüğünden bahsederseniz, karşı taraf çok geçmeden gerilir ve konu yine başa sarabilir.

Bunları yaparken kendinize şunu sorun: sorunu konuşup beni üzen kişinin benden özür dilemesini mi istiyorum, yoksa mutlu mu olmak istiyorum?

Sorun odaklı konuşmak ve çözüm odaklı konuşmak arasındaki farklardan bahsettik. Eminim yukarıda anlatılanları yaşamayanımız yoktur. Tekrar belirtmek gerekirse sizi üzen kişiyle sorun odaklı konuşup özür dilemesini beklemek en doğal hakkınız olabilir. Ama unutmayın, bu psikolojik olarak insan doğasına aykırı. Sürekli olumsuz konuşup sorunlardan bahsetmek karşı tarafı kaybetmemize sebep olur. Olumlu konuşmak tam tersine o kişiyi gönülden kazanmamızı sağlar. Seçim sizin. Belki böyle davranmak, başlangıçta ağırınıza gidebilir ama ilk hamleyi yaptıktan sonra, kendinizle gurur duyduğunuzu hissedeceksiniz. İlgili kişiyi kaybetmek istemiyor ve sorunlardan uzak kalmak istiyorsanız olumlu-pozitif konuşmaktan vazgeçmemelisiniz.


Genel Editör / İstanbul Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde lisansını tamamladı. Milliyet Gazetesi'nde staj yaptı. 2019 Mayıs ayı itibari ile Piamet.com Genel Editör, unvanına imza attı.

Benzer Konular
Cilt Bakım Önerileri Evde
Cilt temizliği, cildin sağlığını ve görünümünü korumak için kişisel bakımın temelini oluşturmaktadır. Özellikle eve kapanılan bu günlerde cilt bakımı, D vitamininden ve temiz havadan uzak kaldığı için önemsenmesi gereken bir..
Yüz Kırışıklığına Ne İyi Gelir Evde
Yüz kırışıklığına iyi gelen şeyler cilt tipine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bazı cilt kuru olması nedeniyle kırışıklık oluşurken bazı ciltte ise fazla yağ oranı nedeniyle kırışıklık oluşabilmektedir. Bu nedenle yüz..
Cilt Bakım Sırası Nasıl Olmalı
Cilt bakımında ürün sıralaması uygulanan ürünlerden en yüksek verimin alınmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Cilt bakım sırası şu şekilde uygulandığında doğru kullanımlar sağlanmış olmaktadır: Cilt yapısına uygun olan bir temizleyici..
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..