İkinci El Araba Alırken Yapılan Kontrol

/ 25 Eylül 2020 / 2.181 views / yorumsuz
İkinci El Araba Alırken Yapılan Kontrol

İkinci el araba alırken yapılan kontroller; bakımlı, hasarsız ve iyi durumda olan araçların alınabilmesi için gerekmektedir. İkinci el araba alırken yapılan kontrolleri araç alacak kişi kendisi de gerçekleştirebilmektedir. Ancak aracı almadan önce mutlaka bir servise de göstermeleri gerekmektedir.

İkinci El Araba Alırken Yapılan Boya Kontrolü

İkinci El Araba Alırken Yapılan Kontrol4

Araç alımında boya kontrolü; kandırılmamak için ilk yapılması gereken kontroldür. Kaportada çukur, çizik ya da çürük olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aracın kaportasının yüzeyinde yapılmış olan onarımları hissedebilmek için elin kaporta üzerinde gezdirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca hasar kaydı olmayan araçlara da boya ekspertizi yaptırılabildiği için boya ekspertizi ile aracın boya kontrolü konusunda net bilgiler elde edilebilmektedir.

İkinci El Araba Alırken Yapılan Motor Kontrolü

İkinci El Araba Alırken Yapılacaklar

İkinci el araç alımlarında motor kontrolü yapılmadan araç satın alınmamalıdır. Aracı alacak olan kişi ön kontrol yapabilmektedir. Ancak araç mekaniğinden anlayan bir uzmana aracın gösterilmesi gerekmektedir. İkinci el araba alırken yapılan kontrollerde, kaput kapağını açtıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

  • Borularda ve kayışlarda herhangi bir çatlak ve sızıntı olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Motorun kusurlarının net olarak gözükebilmesi için temiz olması gerekmektedir.
  • Motor yağı seviyesinin düşük olmamasına bakılmalıdır.
  • Paslı parçaların olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Tamir edilmiş veya sıfır parçalar görülür ise; aracın eksper raporu talep edilmektedir.

İkinci El Araç Satın Alırken İç Kabin Kontrolünün Yapılması

İkinci El Araba Alırken Yapılan Kontrol6

Araç alımında iç kabinde kontrol edilmesi gereken detaylar oldukça fazla sayıdadır. Paspas altları, stepne yuvasında su lekelerinin olup olmadığına bakılabilmektedir. Bu sayede aracın sele maruz kalıp kalmadığı gibi çıkarımlar yapılabilmektedir. Ayrıca vites topuzunun, pedalların, sürücü koltuğunun ve direksiyon kaplamasının yıpranıp yıpranmadığı da kontrol edilmelidir.

Aracın kilometresi ile aracın iç kabinindeki yıpranma oranı uyuşmuyor ise; bu durumda aracın kilometresinin doğru olup olmadığı araştırılmalıdır. Ayrıca iç kabindeki elektrik sistemi de kontrol edilmelidir. Camlar, havalandırma, klima, sunroof gibi aracın elektrikli alanlarının problemsiz çalıştığından emin olunmalıdır.

İkinci El Araç Alımında Motorun Dinlenmesi

İkinci El Araba Alırken Yapılan Kontrol9

İkinci el araba satın alımında motorun dinlenmesi için sürücü koltuğuna oturduktan sonra motor çalıştırılmalıdır. Motor rölantideyken dinlenmeli ve araç izlenmelidir.

Aracın sarsılmaması, aralıklarla titreşim yapmaması, gaz pedalına basıldığında egzozdan mavi duman gelmemesi; ikinci el araba alırken yapılan kontroller içerisinde en önemli olanlardır. Bu durumların yaşanması; motorun kirli olmasından ya da iç parçalarının aşınmasından kaynaklanabilmektedir.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..
Google Fotoğraflar Güvenli Mi?
Google Fotoğraflar ile ilgili güvenlik durumu bir depolama alanı olması nedeniyle merak konusu haline gelmiştir. Google fotoğraflar güvenli mi sorusu ise sunmuş olduğu güvenlikli sistem ağı sayesinde piyasa içerisindeki en..
Kalıcı Olarak Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Kalıcı olarak silinen fotoğrafların geri getirilmesi bilgisayar cihazlarında çöp kutusu klasörü içerisinden yapmak mümkün olmaktadır. Kalıcı olarak silinen fotoğrafları geri getirme işleminin mobil cihazlarda yapılması için ise farklı uygulamaların yüklenmesi..
Güvenilir Kripto Para Siteleri ve Uygulamaları
Güvenilir kripto para siteleri ya da uygulamaları sayesinde sanal madencilik alanında karlı işlemler yapılabilmektedir. Sistemin güvenilir olmaması durumunda ise maddi kayıpların oluşma riski bulunmaktadır. Güvenilir kripto para siteleri ve uygulamaları..
Snapchat’te Silinen Fotoğrafları Geri Getirme
Snapchatte silinen fotoğrafların geri getirilmesi için belirli programların kullanılması gerekmektedir. Verilerin geri getirilmesini sağlayan uygulamalar sayesinde Snapchatte silinen fotoğrafları geri getirme işlemleri de kolaylıkla yapılabilmektedir. Snapchat uygulamasının kullanılma prensibine göre..
E-Ticarette En Çok Satılan Ürünler Nelerdir
E-ticarette en çok satışı yapılan ürünler farklı kategoriler içerisinde yer almakta olup değişkenlik göstermektedir. Farklı siteler göz önünde bulundurulduğunda E-ticarette en çok satılan ürünler şu şekilde sıralanmaktadır: Kadın ve erkek..