İkinci El Araba Alırken Yapılan Kontrol

/ 25 Eylül 2020 / 2.188 views / yorumsuz
İkinci El Araba Alırken Yapılan Kontrol

İkinci el araba alırken yapılan kontroller; bakımlı, hasarsız ve iyi durumda olan araçların alınabilmesi için gerekmektedir. İkinci el araba alırken yapılan kontrolleri araç alacak kişi kendisi de gerçekleştirebilmektedir. Ancak aracı almadan önce mutlaka bir servise de göstermeleri gerekmektedir.

İkinci El Araba Alırken Yapılan Boya Kontrolü

İkinci El Araba Alırken Yapılan Kontrol4

Araç alımında boya kontrolü; kandırılmamak için ilk yapılması gereken kontroldür. Kaportada çukur, çizik ya da çürük olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aracın kaportasının yüzeyinde yapılmış olan onarımları hissedebilmek için elin kaporta üzerinde gezdirilmesi gerekmektedir.

Ayrıca hasar kaydı olmayan araçlara da boya ekspertizi yaptırılabildiği için boya ekspertizi ile aracın boya kontrolü konusunda net bilgiler elde edilebilmektedir.

İkinci El Araba Alırken Yapılan Motor Kontrolü

İkinci El Araba Alırken Yapılacaklar

İkinci el araç alımlarında motor kontrolü yapılmadan araç satın alınmamalıdır. Aracı alacak olan kişi ön kontrol yapabilmektedir. Ancak araç mekaniğinden anlayan bir uzmana aracın gösterilmesi gerekmektedir. İkinci el araba alırken yapılan kontrollerde, kaput kapağını açtıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler aşağıda verilmiştir:

  • Borularda ve kayışlarda herhangi bir çatlak ve sızıntı olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Motorun kusurlarının net olarak gözükebilmesi için temiz olması gerekmektedir.
  • Motor yağı seviyesinin düşük olmamasına bakılmalıdır.
  • Paslı parçaların olmamasına dikkat edilmelidir.
  • Tamir edilmiş veya sıfır parçalar görülür ise; aracın eksper raporu talep edilmektedir.

İkinci El Araç Satın Alırken İç Kabin Kontrolünün Yapılması

İkinci El Araba Alırken Yapılan Kontrol6

Araç alımında iç kabinde kontrol edilmesi gereken detaylar oldukça fazla sayıdadır. Paspas altları, stepne yuvasında su lekelerinin olup olmadığına bakılabilmektedir. Bu sayede aracın sele maruz kalıp kalmadığı gibi çıkarımlar yapılabilmektedir. Ayrıca vites topuzunun, pedalların, sürücü koltuğunun ve direksiyon kaplamasının yıpranıp yıpranmadığı da kontrol edilmelidir.

Aracın kilometresi ile aracın iç kabinindeki yıpranma oranı uyuşmuyor ise; bu durumda aracın kilometresinin doğru olup olmadığı araştırılmalıdır. Ayrıca iç kabindeki elektrik sistemi de kontrol edilmelidir. Camlar, havalandırma, klima, sunroof gibi aracın elektrikli alanlarının problemsiz çalıştığından emin olunmalıdır.

İkinci El Araç Alımında Motorun Dinlenmesi

İkinci El Araba Alırken Yapılan Kontrol9

İkinci el araba satın alımında motorun dinlenmesi için sürücü koltuğuna oturduktan sonra motor çalıştırılmalıdır. Motor rölantideyken dinlenmeli ve araç izlenmelidir.

Aracın sarsılmaması, aralıklarla titreşim yapmaması, gaz pedalına basıldığında egzozdan mavi duman gelmemesi; ikinci el araba alırken yapılan kontroller içerisinde en önemli olanlardır. Bu durumların yaşanması; motorun kirli olmasından ya da iç parçalarının aşınmasından kaynaklanabilmektedir.


SEO Manager & Editör / Ankara Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini 2013 yılında tamamladı. PHP programlama dilinde birçok yabancı firmaya hizmet verdi. 2019 Şubat ayında Piamet.com da SEO Manager & Editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Azar Benzeri Uygulamalar
Flört uygulamaları, mobil dünyanın nasıl da hayatımızdaki her alanı kaplamaya başladığının kanıtlarından bir tanesidir. Yeni arkadaşlar edinmek, flört yapmak veya sadece keyifli vakit geçirmek için kullanılan uygulamalardan tanışarak evlenenlerin sayısı..
Bilgisayar Hızlandırma Yolları
5 adımda bilgisayarı hızlandırmak sanıldığı kadar zor işlem adımlarından oluşmaz. Gün içinde sürekli kullanılan bilgisayarlar, bir süre sonra yavaşlamakta ve istenilen performansı sağlayamamaktadır. Bu çok olağan bir durumdur. Bilgisayar sistemleri..
En İyi Virüs Temizleme Programı
Kötü amaçlı yazılımlar, giderek tüm dünyamız haline gelen mobil cihazlara ve teknolojik aygıtlara karşı öncelikli tehlike olmaya devam ediyor. Kişisel verilerin saklanıldığı bilgisayarlar, mobil telefonlar ve daha birçok dijital aygıt..
Trendyol Para Nasıl Kullanılır?
Trendyol paranın kullanılması için Trendyol cüzdan bölümünün aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bu cüzdan içerisine kredi kartı ya da havale ile para gönderildikten sonra alışverişlerin bu cüzdan üzerinden yapılması mümkün olmaktadır...
Tiktok Keşfete Düşme Saatleri
Tiktok algoritması diğer sosyal medya uygulamalarında olduğu gibi kendine has ve benzersiz bir şekilde çalışır. Tiktok’ta fenomen olmak için bu algoritmayı doğru algılamak ve bu doğrultuda yayınlar düzenlemek yeterlidir. Tiktok’un..
Logo Tasarım Programları Ücretsiz
Bedava logo tasarım uygulamaları aracılığıyla markalara ya da işletmelere belli bir logo tasarlamak mümkündür. Logolar, markaların kimliği yerine geçmekte ve bir müddet sonra müşteriler gördükleri logolardan markaları çıkarabilmektedir. Ancak logo..