Ekonomi

Hisse Senetleri Nasıl Alınır – Hisse Senedi Almak

Hisse Senetleri Nasıl Alınır – Hisse Senedi Almak

Hisse senedi alımı için izlenmesi gereken adımlar şöyledir:

  • Aracı kurumun belirlenmesi
  • Yatırım hesabı açılması
  • Yatırım hesabına para aktarımı
  • Hisse senedi alış ve satış emirlerinin verilmesi

Hisse senetleri nasıl alınır konusunda, tercih edilen aracı kurum da ücretsiz eğitimler vermektedir.

Hisse Senedi Alımı İçin Aracı Kurum Tercihi

Aracı kurum seçimi, hisse senedi alım satımı yapmanın ilk aşaması olmaktadır. Bankalardan alınabileceği gibi Sermaye Piyasası Kurulu’ndan yetki belgesi almış olan aracı kurumlardan da hisse senedi alımı yapılabilmektedir.

Borsadan hisse senedi alacak olanların ise gerekli izinlere sahip olan aracı kurumlar ile çalışmaları gerekmektedir.

Hisse Senedi Almak İçin Yatırım Hesabı Açmak

Yatırım hesabı açmak için tercih edilen aracı kurum ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Bankalardan hisse senedi alımı yapılacak ise; banka şubelerinden, bankaların mobil uygulamalarından veya internet bankacılığından yatırım hesabı açtırılabilmektedir.

Aracı kurumlarda yatırım hesabı açtırmak isteyenler ise; aracı kurumların web siteleri üzerinden ya da irtibat bürolarından yatırım hesabı açılması için talimat verebilmektedirler.

Yatırım hesabı açtırılırken çerçeve sözleşmesi ve risk bildirim formu imzalanmalıdır. Çerçeve sözleşmesi; alım satım aracılığına yönelik alım satım ile ilgili genel ilişki ve hükümlerin belirlendiği sözleşmeye verilen isimdir.

Yatırım hesabı açtırılırken sadece bir kereliğine imzalatılan bir sözleşmedir. Risk bildirim formu ise; yatırımcının yapacağı işlemler sonucunda almış olacağı riskleri detaylı bir şekilde açıklayan forma verilen isimdir. Formun içeriği ise SPK tarafından belirlenmiştir.

Hisse Senedi İçin Yatırım Hesabına Para Aktarmak

Yatırım hesabına para yatırmak için öncelikle tercih edilen aracı kurumun para transfer yöntemlerinin bilinmesi gerekmektedir. Havale, EFT, kredi kartı gibi yöntemler ile hesaba para aktarımı sağlanabilmektedir.

Minimum teminat tutarı ve ödenmesi gereken komisyon tutarı dahil olmak üzere gerekli tutar hesaba aktarılmalıdır. Hisse senedi alımını bankadan yapacak olanlar; vadesiz hesaplarından yatırım hesaplarına para gönderebilmektedirler.

Alternatif yöntemler için aracı kurum ile görüşme sağlanmalıdır. Hisse senedi nasıl alınır sorusuna cevap vermek gerekir ise; yatırım hesabı açılmadan alım yapılamamaktadır.

Hisse Senedi Alımı İçin Emir Vermek

Hisse senedi alım emrini vermek için çalışılan aracı kurumun web sitesine veya uygulamasına giriş yapılmalıdır. Ardından satın alınacak olan hisse senedi belirlenmeli ve bu hisse senedi seçilmelidir.

Seans saatlerinde olunması durumunda güncel alış fiyatı, seans saatleri dışında olunması halinde son işlem fiyatı görüntülenebilmektedir. Alım emri verildikten sonra hisse senedi alımı gerçekleşmektedir. Alım emri türleri ise aşağıdaki gibidir:

  • Serbest fiyatlı emir
  • Limitli emir

Hisse Senedi Satışı İçin Verilen Emir

Hisse senedi satış emri; alınmış olan hisse senedi hedef fiyata ulaştıktan sonra verilecek olan emirdir. Hisse senetleri nasıl alınır konusuna hakim olan yatırımcı düşük fiyattan hisse senedi aldıktan sonra yüksek fiyattan hisse senedini satmalıdır. Satış gerçekleştikten sonraki iki iş günü içerisinde yatırım hesabına satıştan elde edilen kar yansımaktadır.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL