Ekonomi

Hisse Senedi Almak – Hisse Senedi Nasıl Alınır

Hisse Senedi Almak – Hisse Senedi Nasıl Alınır

Hisse senedi almak, oldukça eski bir yatırım yöntemidir. Hisse senedi almak, hisselerin zaman içerisinde el değiştirmeye başlaması ile beraber borsaların kuruluşlarında pay sahibi olan bir yatırım haline gelmiştir.

Şirketler finansman kaynağı yaratabilmek için hisselerini halka açmaktadır ve yatırımcılar da bu hisseleri alarak şirketlerin karlarından pay alarak kazanç sağlayabilmektedirler.

Hisse Senedi Almak İçin Ne Yapılmalıdır

Hisse senedi satın almak için ilk etapta bir yatırım hesabı açılmalıdır. Bu hesabın açılması için imzalatılan risk bildirim formunda; yatırımcının hangi oranda komisyon ödemesi yapacağı, saklama ücreti ve masraflar ile ilgili ayrıntılar detaylı bir şekilde belirtilmektedir.

Sermaye Piyasası Kurulu’nun bankaları ve aracı kurumları zorunda bıraktıkları bir durumdur. Ardından hangi şirketin hisse senedinin alınacağı belirlenmelidir. Yatırım hesabına para aktarımının yapılması ve sonrasında hisse senedi için alım emrinin verilmesi gerekmektedir.

Hisse Senedi Yatırım Hesabı Nasıl Açılır

Hisse senedi için hesap açmak isteyen yatırımcılar, öncelikle hisse senedi işlemlerini hangi kurumlar ile yapmak istediklerini belirlemelidirler. Banka üzerinden hisse senedi alım satımları yapılacak ise; banka şubelerinden veya dijital bankacılık yöntemlerini kullanarak hisse senedi için yatırım hesabı açılabilmektedir.

Ancak bir aracı kurum üzerinden hisse senedi almak isteniyor ise; aracı kurumun internet sitesinden veya irtibat adreslerinden bağlantı kurarak yatırım hesabı açılabilmektedir. Yatırım hesabı açılırken yatırımcıya çerçeve sözleşmesi ve risk bildirim formu gibi belgeler imzalatılmaktadır.

Hisse Senedi Alımları Hangi Kurumlar Üzerinden Yapılabilmektedir

Hisse senedi yatırım hesabı açılabilecek kurumlar aşağıdaki gibidir:

  • Bankalardan hisse senedi alım satım işlemleri yapılabilmektedir.
  • Borsadan hisse senedi işlemleri yapılabilmektedir.
  • Forex piyasası aracılığı ile hisse senedi alım satımları yapılabilmektedir.
  • VİOP’tan ücretsiz eğitimler ile beraber hisse senedi alımları yapılabilmektedir.

Hisse Senetleri İle İlgili Nasıl Bilgi Edinilir

Hisse senetlerini öğrenmek, yatırımcıların en çok atladıkları konulardan biridir.

Ancak hisse senedi yatırımlarından gerçek anlamda kar elde edebilmeleri için hem yatırım yaptıkları platform hem de aldıkları hisse senedi ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Birçok platform hisse senedi işlemlerinin nasıl yapılabileceği ile ilgili ücretsiz eğitimler vermektedir.

Hisse senetleri seçilirken yatırımcıların ilgi alanları doğrultusunda hisse senedi belirlemeleri gerekmektedir. Bu sayede sektördeki gelişmeleri takip edecekleri için hisse senetlerinin durumu ile ilgili daha iyi tahmin yürütebilmektedirler. Hisse senedi fiyat değişimlerinden daha fazla kar elde edebilmektedirler.

Alınacak olan hisse senedi belirlenirken sadece kazandırdığı için bir hisse senedini almak oldukça yanlıştır. Hisse senedinin ait olduğu şirket ve sektör hakkında detaylı bir bilgiye sahip olunması gerekmektedir. Örnek vermek gerekir ise; inşaat mühendisi biri hisse senedi almak istiyor ise, en iyi bildiği sektör inşaat sektörüdür. Bu sebeple bu sektördeki şirketlerin hisse senetlerine öncelik vererek yatırım yapmaları daha iyi olmaktadır.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL