Gündem

Hamilelikte Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

Hamilelik bir kadının başına gelebilecek en güzel şeydir. Pek çok kadın evlenip çocuk sahibi olduğunu hayal eder. Ancak hamilelik dönemi oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreci kolay atlatmak ve hamileliğin tadını çıkarmak için bazı ip uçlarını bilmek gerekir. Hamile annelerin bilmesi gerekenler; bu dönemde neler yapılacağı, nasıl beslenilmesi gerektiği, düzenli doktor kontrolleri gibi detaylardır.

Hamile annelerin bilmesi gerekenler nelerdir?

Düzenli folik asit kullanın;

Hamilelik döneminde folik asit kullanımı hem bebeğin gelişimi hem de annenin sağlığı için oldukça önemlidir. Bebek anne karnında büyürken annesinden kalsiyum ve fosfor alır. Doğal olarak hamile kadınlarda demir, kalsiyum ve fosfor eksiliği görülür. Bu eksikliklerin oluşmasını önlemek için hamilelikten 3 ay önce ve hamileliğin ilk 3 ayında folik asit kullanmanız gerekir. Ayrıca folik asit, bebeğin kemik ve beyin gelişimi için de önemlidir

Doktor kontrollerini aksatmayın;

 

Hamile annelerin bilmesi gerekenler, doktorlar tarafından detaylı olarak anlatılır. Bu nedenle doktor kontrollerinin aksatılmaması önemlidir. Hamileliğin ilk ayından itibaren, ayda bir kez olmak üzere düzenli olarak bebeğinizin nasıl olduğunu öğrenmeli ve zamanı geldiğinde bütün hamilelik testlerini yaptırmalısınız.

Beslenmenize önem verin;

Hamilelik döneminde beslenme, en önemli konulardan biridir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için düzenli ve dengeli beslenmek gerekir. Hamile annelerin günde en az 6 öğün yemesi, kalsiyum bakımından zengin olan yumurta, süt, peynir ve yoğurt tüketimine ağırlık vermesi, badem ve ceviz gibi kuru yemişler tüketmesi önemlidir.

Kan haplarınızı mutlaka kullanın;

Hamileliğin son üç ayında doktorunuz tarafından kan hapları verilecektir. Bu haplar doğum sürecini ve doğum sonrasını sağlıklı bir şekilde geçirmenize faydalı olur. Ayrıca son dönemlerde bebeğiniz sizden daha fazla beslenecektir. Bu da hamile annelerde kansızlık oluşmasına neden olur. Doktorun verdiği kan haplarını kullanarak hamilelikte en önemli sorunlardan biri olan kansızlık problemini önleyebilirsiniz.

Doğum çantanızı hazırlayın;

Hamileliğinizin son haftalarında doğum çantanız mutlaka hazır olmadır. Özellikle hamilelik döneminin 8. ayını bitirdikten sonra, artık her an doğum yapabilirsiniz demektir. Doğum çantanızda bebeğinizin bakımı ve sizin bakımınız için gerekli olan her şeyi bulundurmalısınız.


YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL