Hamilelikte Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

/ 4 Haziran 2019 / 2.267 views / yorumsuz
Hamilelikte Yapılması ve Bilinmesi Gerekenler

Hamilelik bir kadının başına gelebilecek en güzel şeydir. Pek çok kadın evlenip çocuk sahibi olduğunu hayal eder. Ancak hamilelik dönemi oldukça zorlu bir süreçtir. Bu süreci kolay atlatmak ve hamileliğin tadını çıkarmak için bazı ip uçlarını bilmek gerekir. Hamile annelerin bilmesi gerekenler; bu dönemde neler yapılacağı, nasıl beslenilmesi gerektiği, düzenli doktor kontrolleri gibi detaylardır.

Hamile annelerin bilmesi gerekenler nelerdir?

Düzenli folik asit kullanın;

Hamilelik döneminde folik asit kullanımı hem bebeğin gelişimi hem de annenin sağlığı için oldukça önemlidir. Bebek anne karnında büyürken annesinden kalsiyum ve fosfor alır. Doğal olarak hamile kadınlarda demir, kalsiyum ve fosfor eksiliği görülür. Bu eksikliklerin oluşmasını önlemek için hamilelikten 3 ay önce ve hamileliğin ilk 3 ayında folik asit kullanmanız gerekir. Ayrıca folik asit, bebeğin kemik ve beyin gelişimi için de önemlidir

Doktor kontrollerini aksatmayın;

 

Hamile annelerin bilmesi gerekenler, doktorlar tarafından detaylı olarak anlatılır. Bu nedenle doktor kontrollerinin aksatılmaması önemlidir. Hamileliğin ilk ayından itibaren, ayda bir kez olmak üzere düzenli olarak bebeğinizin nasıl olduğunu öğrenmeli ve zamanı geldiğinde bütün hamilelik testlerini yaptırmalısınız.

Beslenmenize önem verin;

Hamilelik döneminde beslenme, en önemli konulardan biridir. Hem annenin hem de bebeğin sağlığı için düzenli ve dengeli beslenmek gerekir. Hamile annelerin günde en az 6 öğün yemesi, kalsiyum bakımından zengin olan yumurta, süt, peynir ve yoğurt tüketimine ağırlık vermesi, badem ve ceviz gibi kuru yemişler tüketmesi önemlidir.

Kan haplarınızı mutlaka kullanın;

Hamileliğin son üç ayında doktorunuz tarafından kan hapları verilecektir. Bu haplar doğum sürecini ve doğum sonrasını sağlıklı bir şekilde geçirmenize faydalı olur. Ayrıca son dönemlerde bebeğiniz sizden daha fazla beslenecektir. Bu da hamile annelerde kansızlık oluşmasına neden olur. Doktorun verdiği kan haplarını kullanarak hamilelikte en önemli sorunlardan biri olan kansızlık problemini önleyebilirsiniz.

Doğum çantanızı hazırlayın;

Hamileliğinizin son haftalarında doğum çantanız mutlaka hazır olmadır. Özellikle hamilelik döneminin 8. ayını bitirdikten sonra, artık her an doğum yapabilirsiniz demektir. Doğum çantanızda bebeğinizin bakımı ve sizin bakımınız için gerekli olan her şeyi bulundurmalısınız.


Genel Editör / Marmara Üniversitesi, İletişim Fakültesi'nde eğitimini tamamladı. Hürriyet Gazetesi'nde yazarlık yaptı. 2019 Temmuz ayı itibari ile Piamet.com da genel editör unvanında yer aldı.

Benzer Konular
Uşakta Dehşet Anları! Kocasını Defalarca Bıçaklayarak Öldürdü
Geçtiğimiz gülerde Uşak’ta bir erkek cinayeti daha yaşandı. Uşak’ın merkez ilçelerinden birinde meydana gelen olayda kadın eşini bıçaklayarak öldürdü. Kadın hemen tutuklandı ve ceza evine gönderildi. Eşini bıçaklayarak öldüren kadın..
Kocasını Keserle Öldürdü Acımasız Kadın Gözüm Kararmış Dedi
Şiddetten öldürülen erkekler bir cinayet daha, geçtiğimiz günlerde Konya’da bir erkek cinayeti ile meydana geldi. Bir kadının 28 yıllık eşini, başına keserle vurarak öldürdüğü ortaya çıktı. Eşini öldüren kadın, kasten..
Kocasını Öldürdü, Kanını İçti Sonra İlişkiye Girdi İğrenç!
Geçtiğimiz günlerde şiddetten ölen erkekler ve erkek cinayeti haberinde, Rusya’da Rep şarkıcısı olan Alexander’in ölümüyle çalkalandı. 36 yaşındaki Marina Kokhal, eşini kıskançlık krinize girerek öldürdü. Cani kadın kocasını öldürdü, sonra..
Adana’da Erkek Cinayeti! Kocasını Tüfekle Öldürdü, Kazaydı Dedi
Erkek cinayeti bitmiyor. Şiddetten öldürülen erkekler sırasında, geçtiğimiz günlerde Adana’da polis ekiplerine ölüm olayı ihbarı geldi. İhbarı alan ekipler hemen olay yerine geldi. Yapılan soruşturmanın ardından kocasını öldüren kadın göz..
Yusuf Turhan – Yusuf Turhan Kimdir ve Hakkında Bilgi
Yusuf Turhan, 01.03.1981 yılı, Bingöl ili Karlıova ilçesi doğumludur. Ova Aşireti lideri Turhan, genç yaşta aile dostlarının bulunduğu Kocaeli bölgesi Dilovası ilçesine yerleşmiştir. Dilovası’nda yaşamını sürdürmeye gelen Turhan bir dönem..
Bir Arama Yüzünden Kocasını Acımadan Bıçaklayarak Öldürdü
Şiddetten ölen erkekler haberindeki Feci olay, İstanbul’da meydana geldi. 3 çocuk annesi olan Gülşen Bilgi ve eşi Vedat Bilgi ayrılmıştı. 3 sene sonra tekrar barışan karı koca, kahvaltı yaparken Vedat..